Kategorie

Ambroksol Takeda 30 mg/ 5 ml, syrop, smak bananowy, 150 ml

Cena
8,79 zł

Produkt dostępny
Wysyłamy w 1-2 dni robocze

Wskazania

Ostre i przewlekłe schorzenia dróg oddechowych przebiegające z utrudnieniem odkrztuszania lepkiej wydzieliny oskrzelowej, takie jak: ostre i zapalenie oskrzeli, stany zapalne nosa i gardła, mukowiscydoza.

Skład

5ml syropu zawiera substancję czynną 30mg ambroksolu chlorowodorku oraz substancje pomocnicze: sorbitol ciekły, niekrystalizujący; glicerol 85%, kwas benzoesowy, kwas propionowy; esencja bananowa; woda oczyszczona.

Działanie

Wykrztuśne i mukolityczne (rozrzedza śluz) - zwiększa ilość śluzu w drogach oddechowych, zmniejsza jego lepkość, przyspiesza transport wydzieliny w drogach oddechowych, co ułatwia odkrztuszanie i łagodzi kaszel.

Dawkowanie

Doustnie, zalecana do stosowania dawka leku:

  • dzieci w wieku od 1. do 2. lat: 1,25ml syropu 2 razy na dobę,
  •  dzieci w wieku od 2. do 5. lat: 1,25ml syropu 3 razy na dobę,
  • dzieci w wieku od 6. do 12. lat: 2,5ml syropu 2-3 razy na dobę,
  • dorośli i dzieci w wieku powyżej 12. lat: początkowo, przez 2-3 dni należy stosować 5ml syropu do 3 razy na dobę. Następnie dawkę należy zmniejszyć do 5ml syropu 2 razy na dobę.

Zalecana dawkowanie dotyczy ostrych stanów chorobowych układu oddechowego. W przypadku chorób przewlekłych dawkę należy zmniejszyć do połowy. Lek stosować ostrożnie u dzieci do 5. lat. Leku nie należy podawać na noc.

Przeciwwskazania

Uczulenie (nadwrażliwość) na składniki preparatu; skurcz oskrzeli. Kobiety w ciąży i karmiące piersią przed zastosowaniem leku powinny poradzić się lekarza. Jeżeli u pacjenta wcześniej stwierdzono nietolerancję niektórych cukrów, przed przyjęciem leku należy skonsultować się z lekarzem.

Dodatkowe informacje

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych, dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Cechy produktu

Wiek
Postać
Kluczowy składnik
Rejestracja
lek

Ambroksol

Nadmiar wydzieliny w drogach oddechowych – skąd się bierze?

Drogami oddechowymi powietrze dostaje się do płuc, a następnie z nich wydostaje. Przechodząc przez elementy układu oddechowego, należące do górnych dróg oddechowych, zostaje ogrzane, nawilżone, a także oczyszczone. Gdy prawidłowe funkcjonowanie którejkolwiek ze struktury zostaje zaburzone, powstaje odruch kaszlu. Pojawia się również uczucie niedrożności w nosie, a po tylnej ścianie gardła może ściekać wydzielina – śluzowa lub ropna, w sytuacji nadkażenia bakteryjnego.

Przyczyny zalegania wydzieliny w drogach oddechowych

Nadmiar wydzieliny w drogach oddechowych pojawia się przede wszystkim w sytuacjach infekcji. Przeważnie zakażenia spowodowane są przez wirusy, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, znacznie rzadziej winowajcami są bakterie. Wydzielina może jednak występować w przebiegu zwykłego przeziębienia czy nieżytu nosa, ale i w poważnych schorzeniach układu oddechowego. Jeśli jest gęsta i lepka, pomocą w jej usuwaniu mogą być leki, takie jak Ambroksol.

Gdy rozwija się katar, czyli wspomniany nieżyt nosa, poza zalegającą wydzieliną odczuwane są także inne objawy, takie jak zatkanie i niedrożność nosa, drapanie w gardle oraz wyciek z nosa. Może również pojawiać się stan podgorączkowy. Są to objawy charakterystyczne dla infekcji wywołanej przez wirusy. Jeśli jednak w grę wchodzą zakażenia bakteryjne, wydzielina przybiera charakter ropnej, gęstej i lepkiej, trudnej do usunięcia z nosa, jak i do odkrztuszenia. Doraźną pomocą może być lek Ambroksol.

Inne schorzenia, w których występowanie wydzieliny jest charakterystycznym objawem, to zapalenia zatok przynosowych, płuc i oskrzeli. Ponadto mukowiscydoza i przewlekła choroba obturacyjna płuc.

Jak działa preparat Ambroksol?

Ambroksol jest lekiem mukolitycznym. Sprawdza się w przypadku walki z nadmierną produkcją lepkiego śluzu, który zaczyna zalegać w drogach oddechowych. Występująca w nich wydzielina to stan naturalny, ponieważ jej zadaniem jest spełnianie funkcji ochronnych. Wpływa na zachowanie prawidłowej czynności rzęsek nabłonka oddechowego oraz chroni przed wysuszeniem błony śluzowej. Jeśli jednak pojawia się zbyt duża jej ilość, funkcje rzęsek ulegają upośledzeniu. Konieczne jest zatem upłynnienie i rozrzedzenie zalegającej wydzieliny, by można było się jej skutecznie pozbyć.

W upłynnianiu powstałej w nadmiarze wydzieliny liczy się spożywanie dużych ilości wody podczas leczenia, najlepiej około 2 litrów na dobę. Ponadto zaleca się stosowanie leków wspomagających oczyszczanie dróg oddechowych, takich jak na przykład Ambroksol.

Preparat ten należy do grupy leków, których działanie opiera się na upłynnianiu wydzieliny oskrzeli na kilka różnych sposobów. Odbywa się to poprzez zmniejszenie napięcia powierzchniowego wydzieliny lub jej rozkład na drodze enzymatycznej. Mukolityki, zaliczane do leków sekretolitycznych, prowadzą zaś do zmniejszania zawartości i struktury mukoprotein obecnych w wydzielinie dróg oddechowych. Dzięki temu skutecznie zostaje rozrzedzona i ostatecznie usunięta nagromadzona wydzielina. Dodatkowo wspomagająco można korzystać z kinezyterapii, głównie oklepywania chorego.