Apap dla dzieci Forte 40 mg/ ml, zawiesina doustna, 150 ml

Apap dla dzieci Forte 40 mg/ ml, zawiesina doustna, 150 ml

Kategorie

Apap dla dzieci Forte 40 mg/ ml, zawiesina doustna, 150 ml

Cena jednostkowa: 14,73 zł za 100 mililitrów

Cena
22,09 zł

Produkt dostępny
Wysyłamy w 1-2 dni robocze
Możliwe formy dostawy:
  • Przesyłka kurierska (DPD, DHL lub Poltraf)
  • Odbiór osobisty (DHL POP Żabka, DPD Pickup, Punkt Odbioru Gemini lub Cool Point)

Opis produktu

Apap dla dzieci Forte 40 mg/ ml to lek w postaci zawiesiny doustnej stosowany do krótkotrwałego, objawowego leczenia bólu o małym i umiarkowanym nasileniu i/lub gorączki u:

  • dzieci o masie ciała do 40 kg (w przybliżeniu od 0 miesięcy do 12 lat, u dzieci poniżej 3 miesiąca życia lek stosuje się tylko po zaleceniu lekarza),
  • młodzieży,
  • dorosłych (w tym osoby w podeszłym wieku). 

Aktywne składniki — Apap dla dzieci forte 

Apap dla dzieci Forte (150 ml) zawiera paracetamol (40 mg/ ml), składnik o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym.  Stosowany jest do leczenia gorączki i bólu (o małym i umiarkowanym nasileniu) np. bólu i/lub gorączki w przebiegu grypy lub przeziębienia, bólu głowy, bólu gardła, bólu zęba, bolesnego ząbkowania.

Lek Apap dla dzieci Forte ma pomarańczowy smak. Do opakowania dołączona jest strzykawka doustna o pojemności 6 ml ułatwiająca odmierzenie odpowiedniej dawki produktu.

Forte oznacza większe skoncentrowanie leku co daje mniejszą ilość leku do połknięcia.

Wskazania

Lek Apap dla dzieci Forte 40 ml/ml stosuje się u dzieci o masie ciała do 40 kg, młodzieży i dorosłych (włączając osoby w podeszłym wieku):

  • do krótkotrwałego, objawowego leczenia gorączki (wysokiej temperatury),
  • do krótkotrwałego, objawowego leczenia bólu o małym i umiarkowanym nasileniu np.
    • bólu głowy,
    • bólu gardła,
    • bólu lub/i gorączki w przebiegu grypy, lub przeziębienia,
    • bólu związanego z zapaleniem ucha środkowego,
    • bólu zęba,
    • bolesnego ząbkowania,
    • bólów menstruacyjnych,
    • bólów mięśni i kości, bólu lub/i gorączki związanych z odczynem poszczepiennym,
    • gorączki w przebiegu ospy wietrznej lub biegunki wirusowej,
    • bólu po zabiegu usunięcia migdałków podniebiennych.

Skład

1 ml zawiesiny doustnej zawiera:

  • substancję czynną: 40 mg paracetamolu,
  • substancje pomocnicze: kwas cytrynowy jednowodny, sodu cytrynian, sacharoza, metylu parahydroksybenzoesan (E 218), propylu parahydroksybenzoesan (E 216), guma ksantan, woda oczyszczona, aromat pomarańczowy [aromaty naturalne, aromaty sztuczne, etanol, butylohydroksyanizol (E 320)].

Działanie

Przeciwbólowe, przeciwgorączkowe.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze przyjmować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta, lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Zawiesina doustna Apap dla dzieci forte – dawkowanie 

U dzieci poniżej 3 miesiąca życia lek stosuje się tylko po zaleceniu przez lekarza. Dawkowanie należy ustalić przede wszystkim na podstawie masy ciała pacjenta.

Zalecana dawka dobowa paracetamolu to około 60 mg/ kg masy ciała/dobę, która jest podzielona na 4 do 6 dawek w ciągu doby, czyli 15 mg/ kg masy ciała co 6 godzin lub 10 mg/ kg masy ciała co 4 godziny.

  • Niemowlęta i dzieci o masie ciała do 40 kg, młodzież, dorośli: 15 mg/ kg masy ciała co 6 godzin lub 10 mg/ kg masy ciała co 4 godziny.
  • Pacjenci z zaburzeniami wątroby: u pacjentów z łagodną do umiarkowanej niewydolnością wątroby lub pacjentów z zespołem Gilberta (rodzinna żółtaczka niehemolityczna) skuteczna dawka dobowa nie powinna przekraczać 60 mg/kg masy ciała/dobę (do dawki maksymalnej 2 g/dobę).
  • Pacjenci z zaburzeniami nerek: u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek dawka musi zostać zmniejszona lub należy wydłużyć przerwy pomiędzy kolejnymi dawkami. U pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek przerwy pomiędzy kolejnymi dawkami leku Apap dla dzieci Forte muszą wynosić co najmniej 8 godzin

Dokładna ilość leku Apap dla dzieci Forte powinna być podana przy użyciu 6 ml doustnej strzykawki (z podziałką co 0,25 ml) dołączonej do opakowania. Doustną strzykawkę po użyciu powinno się kilkukrotnie opłukać aż po jej wylot (wypełniając ją wodą). 

Lek Apap dla dzieci Forte przeznaczony jest do doustnego stosowania. Butelkę należy dobrze wstrząsnąć przed użyciem. Zawiesina doustna nie powinna być rozcieńczana czy mieszana z innymi napojami.

Nie należy przekraczać zalecanej dawki. Należy pamiętać, że większe dawki niż zalecone mogą powodować ryzyko bardzo ciężkiego uszkodzenia wątroby. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki, lecz przyjąć dawkę leku Apap dla dzieci Forte o zwykłej porze. W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

W przypadku wysokiej gorączki (>39ºC), objawów wtórnego zakażenia lub przedłużających się objawów trwających dłużej niż 2 dni, należy skontaktować się z lekarzem.

Przeciwwskazania

  • Nie należy stosować leku Apap dla dzieci Forte jeśli pacjent ma uczulenie (nadwrażliwość) na paracetamol lub którykolwiek z pozostałych składników leku.

Przechowywanie

  • Przechowywać w temperaturze poniżej 30˚C, w oryginalnym opakowaniu celem ochrony przed światłem.
  • Przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Działania niepożądane

Jak każdy lek, Apap dla dzieci Forte może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

  • Należy natychmiast przerwać stosowanie leku i zwrócić się do lekarza w razie wystąpienia reakcji alergicznych (uczulenia) na paracetamol takich jak:
    • obrzęk Quinckego (obrzęk twarzy, karku i narządów płciowych),
    • duszność (skrócenie oddechu),
    • zlewne poty (nasilone pocenie),
    • nudności,
    • spadek ciśnienia krwi.

Często (może wystąpić u 1 na 10 pacjentów):

  • umiarkowana senność;  
  • nudności;
  •  wymioty.

Niezbyt często (może wystąpić u 1 na 100 pacjentów):  

  • zawroty głowy;
  •  senność;
  •  zdenerwowanie;
  •  uczucie palenia w gardle;  
  • biegunka;
  •  ból brzucha (w tym skurcze i zgaga);  
  • zaparcie;  
  • ból głowy;
  •  nasilone pocenie;
  •  zmniejszona ciepłota ciała (dreszcze).

Rzadko (może wystąpić u 1 na 1000 pacjentów):

  • zaczerwienienie skóry.

Bardzo rzadko (może wystąpić u 1 na 10 000 pacjentów):

  • choroby układu krwiotwórczego (zmniejszenie liczby płytek krwi, zmniejszenie liczby i sporadyczne przypadki braku białych krwinek, zaburzenia w tworzeniu komórek krwi w szpiku kostnym);
  • u pacjentów predysponowanych, skurcz oskrzeli.

Bardzo rzadko zgłaszano ciężkie reakcje skórne.

Interakcje

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich przyjmowanych aktualnie lub ostatnio lekach. Jest to ważne zwłaszcza w przypadku:

  • innych leków zawierających paracetamol, takich jak na przykład leki stosowane w leczeniu grypy;
  • warfaryny lub acenokumarolu (doustne leki przeciwzakrzepowe stosowane, aby „rozrzedzić” krew);
  • glikopironium i propanteliny (leki przeciwcholinergiczne mogące zmniejszyć wchłanianie paracetamolu);  
  • doustnych środków antykoncepcyjnych;  
  • fenytoiny, fenobarbitalu, prymidonu i lamotryginy (leki stosowane w leczeniu padaczki);  
  • chloramfenikolu (antybiotyk);  
  • izoniazydu i ryfampicyny (leki stosowane w leczeniu gruźlicy);  
  • metoklopramidu i domperydonu (leki przyspieszające opróżnianie żołądka);  
  • probenecydu (lek stosowany w leczeniu dużego stężenia kwasu moczowego we krwi (dny moczanowej);  
  • propranololu (lek stosowany w leczeniu nadciśnienia);  
  • kolestyraminy (lek stosowany w celu zmniejszenia stężenia cholesterolu);
  • zydowudyny (lek stosowany w leczeniu AIDS).

Paracetamol może wpływać na wyniki niektórych badań laboratoryjnych, takich jak oznaczanie stężenia kwasu moczowego i glukozy we krwi.

Stosowanie leku z jedzeniem i piciem i alkoholem

Apap dla dzieci Forte  jest lekiem gotowym i może być przyjmowany wraz z jedzeniem i piciem (poza napojami alkoholowymi). Spożywanie posiłku nie wykazało wpływu na skuteczność leku, jednak przyjmowanie leku po posiłku może opóźnić jego działanie. Jeżeli pacjent zazwyczaj spożywa dużą ilość napojów alkoholowych, powinien przyjmować lek Apap dla dzieci Forte ze szczególną ostrożnością, a podczas leczenia lekiem Apap dla dzieci Forte, nie może pić napojów alkoholowych. 

Ostrzeżenia i środki ostrożności

  • Nie stosować tego leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na pudełku oraz na etykiecie butelki po „EXP”. Termin ważności oznacza ostatni dzień danego miesiąca.
  • Nie stosować tego leku, jeśli zauważy się oznaki zepsucia.
  • Nalezy przestrzegać 6-godzinnego odstępu między dawkami.
  • W przypadku wysokiej gorączki (>39º C), objawów zakażenia lub przedłużających się objawów, utrzymujących się dłużej niż 2 dni, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem.
  • Przyjmowanie leków przeciwbólowych, często przez długi czas może powodować bóle głowy lub je nasilać. Nie należy wtedy zwiększać dawki leku przeciwbólowego, ale należy skontaktować się z lekarzem w celu uzyskania porady.
  • Przyjmowanie dawek większych niż zalecane nie powoduje mocniejszego działania przeciwbólowego, ale związane jest z ryzykiem ciężkiego uszkodzenia wątroby. Dlatego nie wolno przekroczyć maksymalnej dawki dobowej paracetamolu. Należy poradzić się lekarza lub farmaceuty przed jednoczesnym stosowaniem innych leków także zawierających paracetamol. 
  • Należy natychmiast poradzić się lekarza w przypadku przedawkowania leku, nawet, jeśli pacjent czuje się dobrze, ponieważ występuje ryzyko opóźnionego, ciężkiego uszkodzenia wątroby. Należy zabrać ze sobą butelkę lub puste opakowanie w celu ułatwienia identyfikacji leku. Aby uniknąć możliwego uszkodzenia wątroby, ważne jest podanie przez lekarza odtrutki, tak szybko jak to jest możliwe. Objawy uszkodzenia wątroby zazwyczaj nie ujawniają się wcześniej niż po kilku dniach. Objawy przedawkowania mogą obejmować nudności, wymioty, jadłowstręt (utrata apetytu), bladość i ból brzucha, a objawy te zwykle występują w ciągu 24 godzin po przyjęciu leku.
  • Należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed przyjęciem leku Apap dla dzieci Forte:
    • jeśli u pacjenta występują choroby wątroby (w tym Zespół Gilberta lub zapalenie wątroby);
    • jeśli u pacjenta występują zaburzenia czynności nerek;
    • jeśli u pacjenta występuje niedokrwistość hemolityczna (nieprawidłowy rozpad krwinek czerwonych);
    • jeśli pacjent jest odwodniony lub przewlekle niedożywiony;
    • jeśli u pacjenta występuje niedobór enzymu dehydrogenazy glukozo-6- fosforanowej;
    • jeśli pacjent stosuje inne leki wpływające na czynność wątroby;
    • jeśli pacjent stosuje inne leki zawierające paracetamol, gdyż to może spowodować ciężkie uszkodzenie wątroby;
    • jeśli u pacjenta z astmą oskrzelową występuje uczulenie na kwas acetylosalicylowy.

Stosowanie u dzieci o masie ciała do 40 kg

  • U dzieci poniżej 3 miesiąca życia lek stosuje się tylko po zaleceniu przez lekarza.
  • U niemowląt o masie ciała mniejszej niż 7 kg (6 miesiąc życia) powinno się rozważyć podawanie czopków, jeśli są dostępne i podawanie tej postaci farmaceutycznej nie jest niemożliwe ze względów klinicznych (np. biegunka).

Stosowanie u dzieci, młodzieży i dorosłych o masie ciała większej niż 41 kg

  • U dzieci o masie ciała większej niż 41 kg, młodzieży i dorosłych mogą zostać rozważone, jako bardziej właściwe inne postaci farmaceutyczne paracetamolu.

Ciążą i karmienie piersią

  • Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty.
  • Lek Apap dla dzieci Forte można stosować w czasie ciąży, jeżeli jest to klinicznie uzasadnione. Należy przyjmować możliwie najmniejszą zalecaną dawkę zmniejszającą ból i (lub) gorączkę, przez jak najkrótszy czas i jak najrzadziej. Należy skonsultować się z lekarzem, jeżeli ból i (lub) gorączka nie zmniejszają się lub gdy pacjentka potrzebuje częściej przyjmować lek.
  • W trakcie ciąży paracetamol nie powinien być przyjmowany w połączeniu z innymi lekami.
  • Zawiesina doustna Apap dla dzieci Forte w zalecanych dawkach może być przyjmowany podczas karmienia piersią.

Prowadzenie pojazdów i obsługa maszyn

  • Zazwyczaj lek Apap dla dzieci Forte nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów ani obsługi maszyn. Jednak, jeśli pacjent odczuwa niewielką senność i zawroty głowy jako działania niepożądane, nie powinien prowadzić pojazdów oraz obsługiwać maszyn.

Lek Apap dla dzieci Forte zawiera sacharozę, metylu parahydroksybenzoesan (E 218), propylu parahydroksybenzoesan (E 216) oraz etanol

  • Ten lek zawiera sacharozę. Jeśli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem przed zastosowaniem leku. Dawka powyżej 10 ml zawiesiny doustnej zawiera więcej niż 5 g sacharozy w dawce, co powinno być rozważone u pacjentów chorujących na cukrzycę. Sacharoza może być szkodliwa dla zębów.
  • Ten lek zawiera metylu parahydroksybenzoesan (E 218) oraz propylu parahydroksybenzoesan (E 216), które mogą powodować reakcje alergiczne (możliwe reakcje typu późnego).
  • Ten lek zawiera 1,9 mg alkoholu (etanolu) w każdym 1 ml co jest równoważne 161,5 mg/85 ml lub 285 mg/150 ml (0,19% w/v). Ilość alkoholu w 85 ml tego leku jest równoważna mniej niż 4 ml piwa lub 2 ml wina. Ilość alkoholu w 150 ml tego leku jest równoważna mniej niż 8 ml piwa lub 3 ml wina. Mała ilość alkoholu w tym leku nie będzie powodowała zauważalnych skutków.
  • Lek zawiera mniej niż 1 mmol (23 mg) sodu na 25 ml (największa jednorazowa dawka), to znaczy lek uznaje się za „wolny od sodu”.

Podmiot odpowiedzialny

US Pharmacia Sp. z o.o.
ul. Ziębicka 40
50-507 Wrocław

Dodatkowe informacje

  • Termin ważności po pierwszym otwarciu - 6 miesięcy.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych, dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

  • Apteka Gemini

    www.aptekagemini.pl

    Dodaj do ekranu głównego