Aspirin 500 mg, 10 tabletek

Aspirin 500 mg, 10 tabletek

Kategorie

Aspirin 500 mg, 10 tabletek

Cena jednostkowa: 7,39 zł za 10 tabletek

Cena
7,39 zł

Produkt dostępny
Wysyłamy w 1-2 dni robocze
Możliwe formy dostawy:
  • Przesyłka kurierska (DPD, DHL lub Poltraf)
  • Odbiór osobisty (DHL POP Żabka, DPD Pickup, Punkt Odbioru Gemini lub Cool Point)

Opis produktu

Aspirin® firmy Bayer to lek w postaci tabletek o działaniu przeciwbólowym, przeciwgorączkowym oraz przeciwzapalnym. Wskazaniem do stosowania preparatu jest ból o nasileniu małym do umiarkowanego, w tym ból głowy, bóle mięśni, jak również gorączka i bóle towarzyszące przeziębieniu i grypie. Każda tabletka zawiera 500 mg kwasu acetylosalicylowego.

Wskazania

  • Bóle o małym lub umiarkowanym nasileniu.
  • Gorączka.

Skład

1 tabletka zawiera:

  • substancję czynną: kwas acetylosalicylowy (Acidum acetylsalicylicum) 500 mg,
  • pozostałe składniki: celuloza, skrobia kukurydziana.

Działanie

Przeciwbólowe, przeciwzapalne, przeciwgorączkowe.

Dawkowanie

  • Dorośli: jednorazowo 1-2 tabletki.
  • W razie konieczności dawka jednorazowa może być powtarzana co 4 do 8 godzin.
  • Nie należy przyjmować więcej niż 8 tabletek na dobę, tj. 4000 mg kwasu acetylosalicylowego.
  • Młodzież w wieku powyżej 12 lat: jednorazowo 1 tabletkę, wyłącznie na zlecenie lekarza.
  • W razie konieczności dawka jednorazowa może być powtarzana co 4 do 8 godzin.
  • Nie należy przyjmować więcej niż 3 tabletek na dobę, tj. 1500 mg kwasy acetylosalicylowego.
  • Tabletki należy przyjmować doustnie, po posiłkach, z dużą ilością płynu.

Leku nie należy stosować dłużej niż 3-5 dni bez konsultacji z lekarzem. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Przeciwwskazania

  • Uczulenie na substancję czynną - kwas acetylosalicylowy, inne salicylany lub którykolwiek z pozostałych składników leku.
  • Skaza krwotoczna.
  • Ostra choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy.
  • Ciężka niewydolność serca.
  • Ciężka niewydolność wątroby.
  • Ciężka niewydolność nerek.
  • Wystąpienie w przeszłości u pacjenta napadów astmy oskrzelowej, wywołanej podaniem salicylanów lub substancji o podobnym działaniu, szczególnie niesteroidowych leków przeciwzapalnych.
  • Jednoczesne stosowanie metotreksatu (lek stosowany m.in. w chorobach nowotworowych) w dawkach 15 mg na tydzień lub większych.
  • Nie stosować:
    • u pacjentek w ostatnim trymestrze ciąży,
    • u dzieci poniżej 12 roku życia.
       

Przechowywanie

Przechowywać w temperaturze poniżej 30°C w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Działania niepożądane

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

 

  • Jeżeli wystąpią fusowate wymioty lub czarne, smoliste stolce, należy odstawić lek i zgłosić się do lekarza.
  • Objawem ciężkiej reakcji nadwrażliwości może być: obrzęk twarzy i powiek, obrzęk języka i krtani ze zwężeniem dróg oddechowych, trudności z oddychaniem, duszność aż do napadów astmy, przyspieszenie czynności serca, nagłe obniżenie ciśnienia tętniczego aż do zagrażającego życiu wstrząsu.
  • W przypadku wystąpienia któregokolwiek z wymienionych objawów należy natychmiast zapewnić fachową opiekę medyczną.
  • Powyższe reakcje mogą wystąpić nawet po pierwszym podaniu leku.


Zaburzenia żołądka i jelit:

  • bóle żołądka i brzucha, zgaga, nudności, wymioty, niestrawność,
  • zapalenie przewodu pokarmowego,
  • potencjalnie zagrażające życiu krwawienia z przewodu pokarmowego: jawne (fusowate wymioty, smoliste stolce) lub utajone (do krwawień dochodzi tym częściej im większa jest dawka),
  • choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy, perforacja.


Zaburzenia wątroby i dróg żółciowych:

  • w rzadkich przypadkach opisywano przemijające zaburzenia czynności wątroby (zwiększenie aktywności aminotransferaz).


Zaburzenia układu nerwowego:

  • zawroty głowy,
  • szumy uszne, będące zazwyczaj objawami przedawkowania.


Zaburzenia krwi i układu chłonnego:

  • zwiększone ryzyko krwawień, krwotoki (pooperacyjne, z nosa, z dziąseł, z układu moczowopłciowego), krwiaki,
  • wydłużenie czasu krwawienia, czasu protrombinowego, trombocytopenia,
  • skutkiem krwawień może być wystąpienie ostrej lub przewlekłej niedokrwistości z niedoboru żelaza albo ostrej niedokrwistości pokrwotocznej objawiające się astenią, bladością, hypoperfuzją, a także nieprawidłowymi wynikami badań laboratoryjnych,
  • hemoliza i niedokrwistość hemolityczna u pacjentów cierpiących na poważną postać niedoboru dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej.


Zaburzenia naczyniowe:

  • wylew krwi do mózgu (szczególnie u pacjentów z niekontrolowanym nadciśnieniem i/lub jednocześnie stosujących inne leki przeciwzakrzepowe) potencjalnie zagrażający życiu.


Zaburzenia nerek i dróg moczowych:

  • zaburzenia czynności nerek i ciężka niewydolność nerek.


Zaburzenia układu immunologicznego:

  • reakcje nadwrażliwości z objawami klinicznymi i nieprawidłowymi wynikami odpowiednich badań laboratoryjnych takie jak: astma, łagodne do umiarkowanych reakcje obejmujące skórę, układ oddechowy, układ sercowo-naczyniowy z objawami takimi jak: wysypka, pokrzywka, obrzęk (w tym naczynioruchowy), zaburzenia oddychania i pracy serca, zapalenie błony śluzowej nosa, przekrwienie błony śluzowej nosa i bardzo rzadko ciężkie reakcje, w tym wstrząs anafilaktyczny.


Zaburzenia układu oddechowego:

  • astma oskrzelowa.

Interakcje

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować.

  • Należy zastosować szczególną ostrożność stosując lek Aspirin® z następującymi lekami, gdyż kwas acetylosalicylowy nasila:
    • działanie leków przeciwzakrzepowych, leków trombolitycznych (rozpuszczających skrzeplinę) i hamujących agregację (zlepianie) płytek krwi, co może powodować zwiększone ryzyko wydłużenia czasu krwawienia i krwotoków;
    • ryzyko wystąpienia choroby wrzodowej i krwawień z przewodu pokarmowego, jeśli jest stosowany jednocześnie z kortykosteroidami, innymi niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi, w tym innymi salicylanami w dużych dawkach, lub jeśli w czasie leczenia spożywany jest alkohol; po zakończeniu przyjmowania glikokortykosteroidów działających ogólnoustrojowo (z wyjątkiem hydrokortyzonu stosowanego jako terapia zastępcza w chorobie Addisona) zwiększa się ryzyko przedawkowania salicylanów;
    • działanie toksyczne metotreksatu na szpik kostny; nie należy stosować kwasu acetylosalicylowego jednocześnie z metotreksatem stosowanym w dawkach 15 mg na tydzień lub większych; jednoczesne stosowanie metotreksatu w dawkach mniejszych niż 15 mg na tydzień wymaga zachowania szczególnej ostrożności;
    • działanie digoksyny (lek stosowany w chorobach serca), gdyż zwiększa jej stężenie w osoczu;
    • działanie toksyczne kwasu walproinowego (lek stosowany m.in. w padaczce), który z kolei nasila działanie antyagregacyjne kwasu acetylosalicylowego;
    • działanie selektywnych inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny (leki przeciwdepresyjne).
    • działanie leków przeciwcukrzycowych, np. insuliny, pochodnych sulfonylomocznika;
  • Należy zastosować szczególną ostrożność stosując lek Aspirin® z następującymi lekami, gdyż kwas acetylosalicylowy osłabia działanie:
    • leków moczopędnych;
    • leków przeciwdnawych, stosowanych w leczeniu dny moczanowej, zwiększających wydalanie kwasu moczowego z organizmu (np. benzbromaron, probenecyd), co może powodować nasilenie objawów dny moczanowej;
    • niektórych leków przeciwnadciśnieniowych (z grupy tzw. inhibitorów konwertazy angiotensyny), szczególnie jeśli kwas acetylosalicylowy stosowany jest w dużych dawkach.
  • Aspirin® można stosować jednocześnie z wyżej wymienionymi lekami (oprócz metotreksatu stosowanego w dawkach 15 mg na tydzień lub większych) wyłącznie po konsultacji z lekarzem.

Stosowanie leku z jedzeniem i piciem lub alkoholem

  • Alkohol może zwiększyć ryzyko wystąpienia działań niepożądanych ze strony przewodu pokarmowego, tj. owrzodzenie błony śluzowej lub krwawienia.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

  • Przed rozpoczęciem stosowania Aspirin® należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą:
    • jeśli pacjent stosuje jednocześnie leki przeciwzakrzepowe, 
    • jeśli u pacjenta występuje nadwrażliwość na niesteroidowe leki przeciwzapalne i przeciwreumatyczne lub inne substancje alergizujące,
    • jeśli u pacjenta występuje zaburzona czynność wątroby,
    • jeśli u pacjenta występowała w przeszłości (przewlekła lub nawracająca) choroba wrzodowa lub krwawienia z przewodu pokarmowego,
    • jeśli u pacjenta występuje zaburzenie czynności nerek lub zaburzenia krążenia, (np. choroba naczyń nerkowych, zastoinowa niewydolność serca, zmniejszenie objętości krwi krążącej, rozległa operacja, posocznica, ciężkie krwawienia), gdyż kwas acetylosalicylowy może dodatkowo zwiększyć ryzyko występowania zaburzeń czynności nerek i ciężkiej niewydolności nerek,
    • jeśli pacjent cierpi na chorobę genetyczną polegającą na niedoborze enzymu dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej, gdyż podanie kwasu acetylosalicylowego może wywołać wystąpienie hemolizy lub niedokrwistości hemolitycznej,
    • jeśli pacjentka karmi piersią.
  • Kwas acetylosalicylowy może powodować skurcz oskrzeli i wywoływać napady astmy lub inne reakcje nadwrażliwości. Na reakcje takie szczególnie narażeni są pacjenci z astmą oskrzelową, przewlekłymi chorobami układu oddechowego, katarem siennym, polipami błony śluzowej nosa oraz u których występują reakcje alergiczne na inne substancje (np. reakcje skórne, świąd, pokrzywka).
  • Pacjenci przed zabiegami chirurgicznymi (włącznie z niewielkimi zabiegami, np. ekstrakcja zęba) powinni poinformować lekarza o przyjmowaniu leku Aspirin®.
  • Kwas acetylosalicylowy, nawet w małych dawkach, zmniejsza wydalanie kwasu moczowego z organizmu. U pacjentów ze skłonnością do zmniejszonego wydalania kwasu moczowego lek może spowodować napad dny moczanowej.
  • W przebiegu niektórych chorób wirusowych, szczególnie w przypadku zakażenia wirusem grypy typu A, wirusem grypy typu B lub ospy wietrznej, głównie u dzieci i młodzieży, istnieje ryzyko wystąpienia zespołu Reye’a (rzadkiej, ale zagrażającej życiu choroby); występowanie uporczywych wymiotów w przebiegu infekcji może wskazywać na wystąpienie zespołu Reye’a, co wymaga natychmiastowej pomocy medycznej; ryzyko wystąpienia zespołu Reye’a w przebiegu infekcji wirusowych może wzrosnąć, jeśli jednocześnie podaje się kwas acetylosalicylowy, chociaż związek przyczynowy nie został udowodniony.
  • U dzieci poniżej 12 roku życia leków zawierających kwas acetylosalicylowy nie należy stosować, a u młodzieży powyżej 12 roku życia leki zawierające kwas acetylosalicylowy można stosować wyłącznie na zlecenie lekarza.
  • Długotrwałe przyjmowanie leków zawierających kwas acetylosalicylowy może być przyczyną bólu głowy, który nasila się podczas przyjmowania kolejnych dawek.
  • Długotrwałe przyjmowanie leków przeciwbólowych, szczególnie zawierających kilka substancji czynnych może prowadzić do ciężkiego zaburzenia czynności nerek i niewydolności nerek.


Ciąża i karmienie piersią i wpływ na płodność

  • W ciąży i w okresie karmienia piersią lub gdy istnieje podejrzenie, że kobieta jest w ciąży, lub gdy planuje ciążę, przed zastosowaniem leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.
  • Lek jest przeciwwskazany w ostatnim trymestrze ciąży, gdyż może powodować komplikacje w okresie okołoporodowym, zarówno u matki jak i u noworodka.
  • Nie należy stosować produktów zawierających kwas acetylosalicylowy u kobiet w pierwszym i drugim trymestrze ciąży, chyba że jest to bezwzględnie konieczne. W razie konieczności stosowania kwasu acetylosalicylowego przez kobiety usiłujące zajść w ciążę lub w pierwszym i drugim trymestrze ciąży, należy przyjmować jak najmniejszą dawkę leku przez jak najkrótszy czas.
  • Kwas acetylosalicylowy przenika w niewielkiej ilości do mleka kobiet.
  • Aspirin® należy do grupy leków, które mogą niekorzystnie wpływać na płodność kobiet, natomiast działanie to jest przemijające i ustępuje po zakończeniu terapii.

Podmiot odpowiedzialny

Bayer Sp. z o.o.
Aleje Jerozolimskie 158
02-326 Warszawa

Dodatkowe informacje

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych, dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Cechy produktu

  • Apteka Gemini

    www.aptekagemini.pl

    Dodaj do ekranu głównego