Controloc Control 20 mg, 14 tabletek dojelitowych

Controloc Control 20 mg, 14 tabletek dojelitowych

Kategorie

Controloc Control 20 mg, 14 tabletek dojelitowych

Cena
11,49 zł

Produkt dostępny
Wysyłamy w 1-2 dni robocze
Możliwe formy dostawy:
 • Przesyłka kurierska (DPD, DHL lub Poltraf)
 • Odbiór osobisty (DHL POP Żabka, DPD Pickup, Punkt Odbioru Gemini lub Cool Point)

Wskazania

Leczenie objawów choroby refluksowej przełyku (takich jak zgaga, kwaśne odbijanie) u dorosłych.

Skład

1 tabletka zawiera: substancję czynną: pantoprazol 20mg (w postaci pantoprazolu sodowego półtorawodnego) oraz substancje pomocnicze: bezwodny węglan sodu, mannitol (E421), krospowidon, powidon K90, wapnia stearynian, hypromeloza, powidon, dwutlenek tytanu (E171), żółty tlenek żelaza (E172), glikol propylenowy, kwasu metakrylowego i etylu akrylanu kopolimer, laurylosiarczan sodu, polisorbat 80, cytrynian trietylu, szelak, czerwony, czarny i żółty tlenek żelaza (E172) i amonowy wodorotlenek stężony.

Działanie

Lek zmniejsza ilość kwasu solnego w żołądku.

Dawkowanie

1 tabletka na dobę. Nie należy przekraczać zalecanej dawki.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu, stosowanie atazanawiru, ciąża, karmienie piersią.

Dodatkowe informacje

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych, dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Cechy produktu

Postać
Kluczowy składnik
Problem
Typ produktu
lek

Controloc Control

Preparat Controloc Control jest lekiem, którego główną substancję czynną stanowi pantoprazol (pantoprazolum). Substancja ta należy do grupy inhibitorów pompy protonowej. Preparat Controloc 20 oferowany jest w formie tabletek zawierających 20 mg pantoprazolu w połączeniu z substancjami pomocniczymi.

Preparat odnajduje zastosowanie w następujących dolegliwościach:

 • chorobie refluksowej przełyku z aktywnymi objawami,
 • przewlekłym leczeniu i profilaktyce nawrotów refluksowego zapalenia błony śluzowej przełyku,
 • profilaktyce wrzodów żołądka i dwunastnicy, wywołanych przyjmowaniem leków z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych – NLPZ (ibuprofen, metamizol, diklofenak, ketoprofen itp.) u pacjentów kwalifikowanych w grupie zwiększonego ryzyka, u których konieczne jest stosowanie przez dłuższy czas NLPZ.

W jaki sposób działa preparat Controloc Control?

Głównym składnikiem aktywnym preparatu Controloc 20 jest pantoprazol. Związek ten jest pochodną benzimidazolu, należącą do grupy inhibitorów pompy protonowej. Jest ona enzymem biorącym udział w końcowym stadium produkcji kwasu solnego. Szacuje się, że człowiek produkuje w swoim żołądku około 1,5 litra kwasu solnego dziennie. Powstaje on wskutek aktywnego uwalniania chlorków oraz jonów sodowych z wnętrza komórek w ścianie żołądka. Produkowany w komórkach za pośrednictwem anhydrazy węglanowej jon H+ uwalniany jest aktywnie z wnętrza za sprawą ATP-azy H+/K+ (pompa protonowa), która „wyrzuca” z komórki jony H+, na ich miejsce wchłaniając jony K+.

Sód (Na+) i potas (K+) stale są reabsorbowane przez komórki, co sprawia, że w świetle żołądka znajduje się dużo jonów H+ i Cl-. To prowadzi do uformowania cząsteczki HCl, znanej również jako kwas solny. Pełni on wiele funkcji – ułatwia trawienie pokarmów, działa również przeciwbakteryjnie, chroniąc przewód pokarmowy przed bakteriami, grzybami oraz wydzielanymi przez nie substancjami.

Produkcja kwasu solnego ulegać może nasileniu pod wpływem różnych czynników – m.in. histaminy, somatostatyny, peptydów jelitowych oraz aktywności układu przywspółczulnego. Inhibitory pompy protonowej, do których zalicza się składnik aktywny – pantoprazol preparatu Controloc 20, hamują wytwarzanie kwasu solnego w końcowym etapie produkcji, niezależnie od czynnika pobudzającego.

Składnik aktywny preparatu Controloc Control – pantoprazol wiąże się z ATP-azą na stałe (enzym jest białkiem, więc substancja aktywna leku wchodzi w reakcję z jednym z aminokwasów). Określona liczba pomp protonowych jest na stałe zablokowana, aż do czasu wyprodukowania nowych enzymów lub spadku stężenia leku, który byłby w stanie wysycić większą liczbę cząsteczek enzymu. Taki sposób wiązania sprawia, że składnik aktywny leku Controloc 20 blokuje enzym przez czas około 24 godziny, osiągając pełną skuteczność w 2-2,5 godziny od przyjęcia preparatu.

Zalecane jest zażycie tabletki 15-30 minut przed rozpoczęciem posiłku, codziennie o tej samej porze. To kryterium czasowe wynika z faktu, iż pompy protonowe ulegają aktywacji i stają się podatne na działanie leku w okresie ich największej aktywności. Nałożenie czasu osiągania maksymalnego stężenia ze wzrostem dostępności pomp protonowych w żołądku pozwala uzyskać wyższą skuteczność terapeutyczną.

Controloc 20 – w jakich schorzeniach znajduje zastosowanie?

Oprócz wskazań z ChPL (Charakterystyka Produktu Leczniczego) wymienionych powyżej – pantoprazol, główny składnik aktywny leku Controloc Control, stosowany jest również w:

 • eradykacji Helicobacter pylori – jest to procedura eliminacji bakterii odpowiedzialnej za niektóre schorzenia górnego odcinka przewodu pokarmowego – np.: chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy, zapalenie błony śluzowej żołądka oraz chłoniaka żołądka. Dodatkowo, zakażenie H. pylori jest czynnikiem ryzyka rozwoju nowotworu złośliwego żołądka. Procedura polega na zastosowaniu łącznym inhibitora pompy protonowej (IPP) z zestawem kilku antybiotyków.
 • Apteka Gemini

  www.aptekagemini.pl

  Dodaj do ekranu głównego