Kategorie

Gaviscon o smaku mięty (500 mg + 267 mg + 160 mg)/ 10 ml, zawiesina doustna, 12 saszetek

Cena
18,59 zł

Produkt dostępny
Wysyłamy w 1-2 dni robocze

Opis produktu

Gaviscon Duo to połączenie alginianiu oraz dwóch środków zobojętniających kwas solny (węglan wapnia i wodorowęglan sodu). Lek Gaviscon Duo działa poprzez dwa mechanizmy. Pierwszy mechanizm neutralizuje nadmiar kwasu solnego w żołądku, uśmierza ból i dyskomfort. Drugi tworzy barierę ochronną nad treścią żołądkową w celu złagodzenia uczucia pieczenia w klatce piersiowej. Gaviscon Duo do stosowania w leczeniu objawów refluksu żołądkowo - przełykowego, takich jak kwaśne odbijanie, zgaga i niestrawność związaną z refluksem, na przykład po posiłkach lub w czasie ciąży.

Wskazania

Leczenie objawów refluksu żołądkowo-przełykowego, takich jak kwaśne odbijanie, zgaga i niestrawność związana z refluksem.

Skład

1 saszetka zawiera: 500 mg alginianu sodu, 213 mg wodorowęglanu sodu oraz 325 mg węglanu wapnia. Pozostałe składniki leku to karbomer, metylu (E218) i propylu (E216) parahydroksybenzoesan, sacharyna sodowa, sodu wodorotlenek, aromat mięty pieprzowej oraz woda oczyszczona.

Działanie

Neutralizujące nadmiar kwasu solnego, ochronne w celu złagodzenia uczucia pieczenia.

Dawkowanie

Dorośli, w tym osoby w podeszłym wieku i dzieci w wieku 12 lat i powyżej: jedna lub dwie saszetki po posiłku i przed snem, do czterech razy na dobę. Dzieci w wieku poniżej 12 lat: podawać tylko po konsultacji z lekarzem.

Przeciwwskazania

Nie stosować jeśli pacjent ma uczulenie na substancje czynne lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku.

Przechowywanie

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Nie przechowywać w temperaturze powyżej 30°C. Nie przechowywać w lodówce ani nie zamrażać. Leków nie należy wyrzucać do kanalizacji ani domowych pojemników na odpadki. Nie stosować tego leku, po upływie terminu ważności zamieszczonego na saszetce i pudełku tekturowym po: „EXP”. Termin ważności oznacza ostatni dzień danego miesiąca.

Działania niepożądane

Bardzo rzadko (mniej niż 1 na 10 000 pacjentów) mogą wystąpić reakcje alergiczne na składniki leku. Mogą wystąpić objawy, takie jak ból brzucha, biegunka, nudności, wymioty, świąd skóry, wysypki skórne, zawroty głowy, obrzęk twarzy, ust, języka lub gardła oraz trudności z oddychaniem. Spożycie dużych ilości węglanu wapnia, który stanowi składnik tego leku, może powodować zwiększenie pH krwi (zasadowica), wzrost stężenia wapnia we krwi (hiperkalcemia), zwiększenie wydzielania kwasu solnego w żołądku oraz zaparcia. Objawy te występują zazwyczaj po zażyciu dawek większych niż zalecane. Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie możliwe objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Interakcje

Nie należy stosować tego leku w ciągu dwóch godzin od zastosowania innych leków, ponieważ może to wpływać na skuteczność niektórych leków. Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych obecnie, lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Gaviscon Duo nie powinien być stosowany przez pacjentów z ciężkimi chorobami nerekoraz osób z zaburzeniami elektrolitowymi powodującymi małe stężenie fosforanów we krwi (hipofosfatemia). Każda saszetka (10 ml) leku zawiera niewielkie ilości sodu 127,25mg (5,53 nmmol) i wapnia130mg (3,25 mmol). Pacjenci, u których wymagane jest znaczne ograniczenie podaży tych składników w diecie, powinni skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem leku. Należy skonsultować się z lekarzem w przypadku chorób nerek lub serca, gdyż zwiększona zawartość soli zwiększa ryzyko tych chorób. Należy skonsultować się z lekarzem w przypadku zmniejszonego wydzielania kwasu solnego w żołądku, gdyż wówczas ten lek może być mniej skuteczny. Podobnie jak w przypadku innych środków zobojętniających kwas solny w żołądku, przyjmowanie leku Gaviscon Duo może maskować objawy innych, poważniejszych chorób. Należy unikać dłuższego przyjmowania leku. Jeśli objawy utrzymują siępo upływie 7 dni leczenia, należy skonsultować się z lekarzem. Lek ten można stosować podczas ciąży i karmienia piersią. Lek zawiera parahydroksybenzoesan metylu (E218) i propylu (E216), które mogą powodować reakcje alergiczne (również opóźnione). Lek zawiera 127,35mg (5,53 mmol) sodu w każdej dawce. Należy wziąć pod uwagę u pacjentów kontrolujących zawartość sodu w diecie. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki. Należy kontynuowaćleczenie tak jak dotychczas. Niekorzystne działanie przy zbyt dużej dawce leku jest mało prawdopodobne. Jednakże lek może powodować wzdęcie brzucha. Jeśli ono nie mija, należy skontaktować się  z lekarzem.

Podmiot odpowiedzialny

Reckitt Benckiser S.A.,
ul. Okunin 1 05-100,
Nowy Dwór Mazowiecki.

Dodatkowe informacje

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych, dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Cechy produktu

Postać
Problem
Rejestracja
lek