Kategorie

Gripex Hot 650 mg + 50 mg + 10 mg, 12 saszetek

Cena
19,39 zł

Opis produktu

Gripex Hot to wieloskładnikowy lek w formie proszku przeznaczony do sporządzania doustnego roztworu w celu łagodzenia objawów przeziębienia, grypy i chorób grypopodobnych. Substancjami aktywnymi leku są paracetamol, fenylefryna i witamina C.

Lek wykazuje działanie przeciwgorączkowe, przeciwbólowe i udrożniające nos. Ponadto pomaga łagodzić objawy przeziębienia, do których należą gorączka, bóle głowy, gardła, bóle mięśniowe i kostnostawowe oraz objawy zapalenia błony śluzowej nosa występujących w przeziębieniu czy grypie. Gripex Hot w formie saszetek przeciw objawom grypy i przeziębienia może być stosowany u osób dorosłych jak i dzieci powyżej 12 roku życia.

Wskazania

Zwalczanie objawów przeziębienia i grypy, do których należą:

  • gorączka,
  • ból głowy,
  • katar,
  • ból mięśni,
  • ból gardła.

Skład

1 saszetka leku zawiera:

  • substancje czynne: paracetamol 650 mg, kwas askorbowy 50 mg, fenylefryny chlorowodorek 10 mg,
  • substancje pomocnicze: aspartam (E 951), sacharoza, kwas cytrynowy, sodu cytrynian, aromaty cytrynowe, potasu acesulfam (E 950), żółcień chinolinowa (E 104).

Działanie

Przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, udrożniające nos, wspomagające odporność.

Dawkowanie

  • Dorośli i dzieci w wieku powyżej 12 lat: 1 saszetka co 4-6 godzin (nie przekraczając 6 saszetek na dobę).
  • Zawartość saszetki należy rozpuścić w szklance gorącej wody.
  • Lek można stosować niezależnie od posiłków.

W przypadku gdy po upływie 3 do 5 dni nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy zwrócić się do lekarza.

Przeciwwskazania

  • Uczulenie na substancje czynne, aminy sympatykomimetyczne lub którykolwiek ze składników leku.
  • Niestabilna choroba wieńcowa.
  • Zaburzenia rytmu serca.
  • Wysokie ciśnienie tętnicze.
  • Wrodzone niedobory dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej i reduktazy methemoglobinowej.
  • Ciężka niewydolność wątroby lub nerek.
  • Wirusowe zapalenie wątroby.
  • Choroba alkoholowa.
  • Fenyloketonuria.
  • Jaskra z wąskim kątem przesączania.
  • Anatomicznie wąski kąt przesączania.
  • Równoczesne stosowanie:
    • leków z grupy inhibitorów MAO oraz przez okres 2 tygodni od zaprzestania ich przyjmowania,
    • zydowudyny.
  • Leku nie należy stosować:
    • w okresie karmienia piersią,
    • u dzieci poniżej 12 roku życia.

Przechowywanie

Lek przechowywać w temperaturze poniżej 25°C, w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Działania niepożądane

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią. Należą do nich:

  • reakcje alergiczne skóry i tkanki podskórnej, takie jak świąd, pokrzywka,
  • reakcje nadwrażliwości aż do objawów wstrząsu anafilaktycznego,
  • nudności, wymioty, zaburzenia trawienia, pieczenie w nadbrzuszu, suchość w jamie ustnej,
  • podwyższenie ciśnienia tętniczego, tachykardia (przyspieszone bicie serca), zaburzenia rytmu serca, bladość skóry,
  • zaburzenia oddychania, napad astmy oskrzelowej,
  • zaburzenia oddawania moczu, kolka nerkowa, martwica brodawek nerkowych,
  • niepokój, bezsenność,
  • omamy, lęk, nerwowość,
  • granulocytopenia (zmniejszona liczba jednego rodzaju krwinek białych we krwi), agranulocytoza (brak jednego rodzaju krwinek białych we krwi), trombocytopenia (zmniejszenie liczby płytek krwi).

Interakcje

Należy poinformować lekarza lub farmaceutę o wszystkich lekach przyjmowanych obecnie lub ostatnio przez pacjenta oraz o tych, które pacjent planuje przyjmować.

  • Nie należy stosować Gripex Hot równocześnie z lekami zawierającymi:
    • paracetamol,
    • fenylefrynę lub pseudoefedrynę,
    • inne sympatykomimetyki lub inhibitory MAO,
    • zydowudynę.
  • Należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed zastosowaniem leku Gripex Hot w przypadku równoczesnego stosowania z:
    • lekami przeciwzakrzepowymi,
    • lekami preciwpadaczkowymi,
    • barbituranami,
    • innymi lekami indukującymi enzymy mikrosomowe wątroby,
    • metoklopramidem,
    • cholinolitykami,
    • lekami obniżającymi ciśnienie tętnicze,
    • indometacyną,
    • antagonistami receptorów beta-adrenergicznych,
    • trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi.
  • Zawarty w leku kwas askorbowy zwiększa wchłanianie glinu i żelaza.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

  • Należy skontaktować się z lekarzem jeśli u pacjenta występuje:
    • niewydolność wątroby lub nerek,
    • astma oskrzelowa,
    • rozrost gruczołu krokowego,
    • nadczynność tarczycy,
    • zespół Raynaud'a,
    • choroba wieńcowa,
    • nadciśnienie tętnicze,
    • cukrzyca.
  • Należy upewnić się, że inne przyjmowane przez pacjenta leki nie zawierają paracetamolu ze względu na możliwość przedawkowania.
  • W czasie przyjmowania Gripex Hot nie należy przyjmować innych leków przeciw grypie, przeziębieniu oraz leków zmniejszających przekrwienie błony śluzowej.
  • Stosowanie leku przez osoby z niewydolnością wątroby, nadużywające alkoholu oraz głodzone stwarza ryzyko uszkodzenia wątroby.
  • W czasie stosowania leku nie należy spożywać alkoholu ze względu na ryzyko toksycznego uszkodzenia wątroby.
  • Przyjęcie większej dawki niż zalecana należy niezwłocznie zgłosić lekarzowi lub farmaceucie, gdyż przedawkowanie paracetamolu może prowadzić do zagrażającego życiu uszkodzenia wątroby.
  • W czasie mniejszym niż 1 godzina od czasu przedawkowania należy wywołać u pacjenta wymioty i skontaktować się z lekarzem, gdyż może być konieczne leczenie w specjalistycznych warunkach.
  • Objawami wskazującymi na przedawkowanie mogą być: wymioty, nadmierna potliwość, senność i ogólne osłabienie. Objawy te mogą ustąpić samoistnie, co jednak nie wyklucza rozwijającego się uszkodzenia wątroby. Mogą również wystąpić objawy takie jak drżenie, niepokój, bezsenność, zwiększenie ciśnienia tętniczego krwi, znaczne przyspieszenie częstości skurczów serca, bladość powłok, zatrzymanie moczu. W późniejszym okresie mogą pojawić się ból brzucha, żółtaczka.
  • W przypadku pominięcia dawki leku nie należy uzupełniać jej dawką podwójną w celu uzupełnienia.
  • Ze względu na zawartość sacharozy w leku, pacjenci, u których stwierdzono nietolerancję niektórych cukrów, powinni skontaktować się z lekarzem przed zastosowaniem tego leku. Jedna saszetka zawiera 1,981g sacharozy, co odpowiada około 0,2 wymiennika węglowodanowego.
  • Lek zawiera aspartam, będący źródłem fenyloalaniny i może być szkodliwy dla pacjentów z fenyloketonurią.


Ciąża, karmienie piersią i wpływ na płodność

  • Pacjentka, która jest w ciąży, podejrzewa, że może być w ciąży lub planuje zajście w ciążę, przed zastosowaniem tego leku powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty.


Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn

  • Lek może wpływać na zdolność koncentracji i upośledzać czas reakcji, co należy wziąć pod uwagę w przypadku prowadzeniu samochodu oraz obsługi maszyn.

Podmiot odpowiedzialny

US Pharmacia Sp. z o.o.
ul. Ziębicka 40
50-507 Wrocław

Dodatkowe informacje

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych, dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.