Kategorie


24 96
24 96

Betadine – na chorą skórę

Oparzenia

Wszelkie zmiany skórne wywołane mechanicznie czy też pod wpływem infekcji wirusowych lub bakteryjnych, trudno szybko wyleczyć. Szczególnie nieprzyjemne (bo bardzo bolesne) są oparzenia. Jeśli obszar poparzonej skóry nie jest rozległy i nie wymaga konsultacji lekarskiej, można zastosować domowe sposoby w leczeniu tych zmian. Oczywiście pierwszym krokiem w ulżeniu poszkodowanemu jest polanie skóry zimną wodą, w celu schłodzenia tkanek i ich ochrony przed uszkodzeniem.

Otarcia, rany

Każda, nawet najmniejsza rana musi zostać oczyszczona i zabezpieczona, aby nie stała się przyczyną zakażeń ropnych. Uszkodzenie skóry w razie otarcia jest płytkie, nie narusza głębszych jej warstw, jedynie powłokę skórną. Jednak i takie uszkodzenie naskórka należy dobrze zdezynfekować, posmarować maścią odkażającą i w razie potrzeby założyć opatrunek.

Owrzodzenia, wykwity ropne

Bakterie bytujące na skórze człowieka w czasie obniżonej odporności organizmu mogą wniknąć w jej głąb i wywoływać stany zapalne.

Takie problemy skórne również są bolesne i do tego nieestetycznie wyglądają. Owrzodzenia mogą powstawać na skutek niedokrwienia czy zaburzeń neurologicznych i żylaków. W celu ich wyleczenia należy stosować specjalne preparaty regenerujące, aby doszło do odnowienia uszkodzonych komórek. W składach takich maści lub żeli znajdują się między innymi środki antybakteryjne.

Natomiast zapalenia ropne skóry mogą mieć swoje źródło w zakażeniach gronkowcowych lub paciorkowych albo infekcjach powstałych wskutek ich połączenia. Są to ropne zapalenia skóry. Obok nich znacznie popularniejsze są nieropne infekcje. Wskutek infekcji zakażenia gronkowcem, może dojść do zapalenia mieszków włosowych i powstania pęcherzyków ropnych na skórze. Tworzą się też grudki i krostki oraz różne wykwity skórne.

W celu wyleczenia tych zmian często potrzeba lekarskiej porady, ale mniejsze stany zapalne można wyleczyć za pomocą maści i żeli antybakteryjnych i odkażających.

Jak leczyć rany?

Ranę należy dokładni przemyć wodą, a później środkiem dezynfekującym, wodą utlenioną czy roztworem, np. batadine, który wnika w głąb skóry, przy czym, należy robić to delikatnie, aby nie uszkodzić tkanek. Preparaty z alkoholem mogą podrażnić skórę, dlatego nie należy ich stosować. Otwartej rany nie powinno się przecierać gazikiem, ponieważ można doprowadzić do zakażenia bakteryjnego. Na opatrzoną ranę należy w razie potrzeby nakleić plaster lub założyć opatrunek, przepuszczający powietrze.

Gojenie się ran jest procesem długotrwałym i ma na niego wpływ wiele czynników. Po dezynfekcji zaczyna się powolna synteza kolagenu, a później tworzy się blizna. Zasklepianie ran może opóźnić ogólny zły stan zdrowia, brak witamin, różne choroby czy przyjmowanie niektórych leków. Dobrze oczyszczona rana i prawidłowo zabezpieczona, na pewno szybciej się zagoi.

Betadine – pomoc w problemach skórnych.

Jest to lek mający silne działanie odkażające, bakteriobójcze i grzybobójcze . Betadine niszczy formy zarodnikowe i zabezpiecza przed powstaniem form opornych. Używa się tej maści przy zakażeniach bakteryjnych, wirusowych skóry. Jest też bardzo dobra na oparzenia, owrzodzenia i zmiany łojotokowe.

W przypadku zakażeń maść Betadine należy stosować jeden lub dwa razy na skórę, nie dłużej niż 14. dni. Można założyć na zmienione chorobowo miejsce bandaż.

Betadine niszczy patogenne drobnoustroje i przyspiesza proces gojenia ran. Można ją stosować także na odleżyny, w celu odkażenia tych miejsc i niedopuszczenia do powiększenia zmian skórnych.

Czynnikiem aktywnie działającym w Betadine jest jod, który jest stopniowo dawkowany. Działa na skórze jakiś czas po nałożeniu, a drobnoustroje bakteryjne nie uodporniają się na niego.