Poradnik
Czarny czosnek

Czarny czosnek

Czarny czosnek – wszystko, co powinieneś wiedzieć!

Czarny czosnek brzmi tajemniczo! Najpopularniejszą wersją tego warzywa w Polsce jest bez wątpienia klasyczny, surowy – ten, który dobrze znamy. Kiedy słyszymy „czosnek”, myślimy o białych ząbkach i szczególnym kształcie. Uznany nie tylko ze względu na swoje właściwości, ale też charakterystyczny, mocny smak.

Znalezione produkty : 0
Pozycjonowanie produktów
Zasady pozycjonowania produktów

Wyniki wyszukiwania prezentowane są w oparciu o wiele kryteriów, z których każde ma inną wagę. Najistotniejsze to: kategoria produktu, producent, marka oraz nazwa produktu. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w szczegółach.

Sortowanie
1 - 0 z 0 produktów

Czarny czosnek - co to?

Czym więc jest czarny czosnek? To efekt, jaki utrzymujemy gdy świeże, białe warzywo poddamy procesowi dojrzewania, tzw. reakcji Maillarda, polega ona na przetworzeniu cukrów i aminokwasów. Proces ten zachodzi w konkretnej temperaturze i wilgotności, najczęściej w specjalnej komorze, bez żadnych substancji dodanych. Trwa to ok. 6-9 tygodni. Podczas fermentacji czosnek traci ostrość smaku i staje się miękki. Nowy smak czosnku jest lekko słodkawy, można wyczuć w nim nuty wędzonych śliwek lub grzybów. Na pewno różni się on od pierwotnej nuty smakowej klasycznego produktu, jest łagodny i można go bez problemu podać nawet dzieciom. Czarny czosnek wywodzi się z kuchni koreańskiej, jednak ze względu na swoje właściwości odżywcze i nietuzinkowy smak, staje się coraz bardziej popularny w USA i Europie.

Czarny czosnek – właściwości

Czarny czosnek możemy śmiało sklasyfikować jako żywność funkcjonalną, co oznacza – pozbawioną szkodliwych składników lub naturalnie zawierającą korzystne dla człowieka substancje aktywne. Żywność taka jest polecana jako odżywcze uzupełnienie codziennej diety. Warzywo to bogate jest w mangan, wapń, fosfor, selen i witaminy B6 i C. Proces fermentacji podwaja ilość przeciwutleniaczy w czosnku, a są one kluczowe dla posiadania prawidłowo funkcjonującego układu odpornościowego, zapobiegają uszkodzeniom komórek organizmu i pomagają w ich naprawie, wykazują również pozytywny wpływ na kondycję serca, zwalczając wolne rodniki. Czarny czosnek obniża poziom złego cholesterolu, ciśnienie krwi oraz reguluje krążenie.

Czarny czosnek – jak używać?

Z uwagi na długotrwały i wymagający specjalnych warunków proces wytwarzania czarnego czosnku, najłatwiejszym sposobem będzie zakup gotowego produktu lub suplementu diety, który na ogół składa się ze sproszkowanej bulwy tej rośliny. W zależności od producenta suplement taki przyjmuje się raz lub dwa razy dziennie przed posiłkiem. Należy oczywiście pamiętać, aby nie przekraczać zalecanej dawki. Jeżeli jednak decydujemy się na zakup gotowych, sfermentowanych ząbków czosnku, możemy je śmiało wkomponować w swój codzienny jadłospis, wzbogacając dania o charakterze azjatyckim. Czarny czosnek najlepiej spożywać rano, bez obaw o jego aromat lub konsekwencje takiego posiłku związane z przykrym oddechem.
Dołącz do nas
Facebook logoInstagram logo
Pobierz aplikację Recepta Gemini
Rezerwuj wygodnie w aplikacji, odbieraj w pobliskich aptekach!
Google Play logo
Gemini
Regulaminy
Pomocne linki