Kategorie


24 96
24 96

Guarana pobudza lepiej niż kawa

Zmęczenie, senność, brak koncentracji – te wszystkie elementy, które tak bardzo przeszkadzają w wypełnianiu codziennych obowiązków, można skutecznie wyeliminować. Problemy ze zdrowiem i brak sił witalnych powoduje przede wszystkim stres i życie w ciągłym pośpiechu. Wiele osób, w sytuacjach nadmiernego zmęczenia, ratuje się filiżanką dobrej kawy. Rozwiązanie jest dobre, jednak nie każdemu służy kawa, a spożywana w nadmiernych ilościach może powodować problemy zdrowotne.

Wtedy z pomocą przychodzi guarana. To małe ziarenko, zwane Paullinia cupana, ciernioplątem i osmętą, występuje najczęściej w Brazylii w dorzeczu Amazonki i Pary. Guarana zawiera w sobie kilka razy więcej kofeiny niż kawa. Wynika więc z tego jedna priorytetowa kwestia – guarana lepiej pobudza do działania. Z nasionek po 2-3 dniach poddawanych fermentacji, a potem ogrzewanych powstaje mielony proszek o niezwykłych właściwościach.

Jak działa guarana?

To małe ziarenko pełne jest cennych składników, takich jak: olejki eteryczne, teofilina, cholina, adenina, garbniki, hipoksantyna i teobromina. Taka mieszanka unikalnych związków połączonych w jedną całość działa rewelacyjnie na organizm. Przede wszystkim pobudza do działania, ponieważ guarana dłużej uwalnia się do organizmu niż kofeina. Stymulując ośrodkowy układ nerwowy człowieka, poprawia refleks i koncentrację oraz wzmaga czujność. Świetnie też oczyszcza organizm, usuwając toksyny. Dzięki obecności garbników guarana jest źródłem przeciwutleniaczy, działa przeciwzapalne i przeciwbakteryjnie. Wykazuje także właściwości termoregulacyjne.

Dla kogo i w jakiej formie?

Guarana jest niezastąpiona dla sportowców, osób spędzających długie godziny nad książkami i przepracowanych. Polecana jest także osobom cierpiącym na bóle głowy, w stanach depresyjnych i nerwicach, przy słabej odporności organizmu.

Guaranę można dostać w tabletkach lub w formie proszku. W pierwszym przypadku powinno się stosować zazwyczaj 1 tabletkę dziennie (w zależności od stężenia). Natomiast guaranę w proszku należy stosować 2 razy dziennie po 1,5 łyżeczki (dodawać do napojów lub jogurtu).

Nie jest wskazana dla kobiet w ciąży, karmiących piersią i osób wrażliwych na kofeinę.