Poradnik
Karmienie mieszane

Karmienie mieszane

Karmienie mieszane

Choć matkom zaleca się karmienie dziecka wyłącznie piersią, nie zawsze jest to możliwe. Kobieta może zmagać się z problemami z laktacją, bywa, że po ciąży szybko wraca do pracy i nie jest w stanie zadbać o karmienie naturalne, bez pomocy butelki z mlekiem. Na tę okoliczność pojawia się metoda, jaką jest karmienie mieszane. W jaki sposób wygląda i kiedy warto sięgnąć po ten sposób zaspokajania potrzeb żywieniowych maluszka?

Znalezione produkty : 0
Pozycjonowanie produktów
Zasady pozycjonowania produktów

Wyniki wyszukiwania prezentowane są w oparciu o wiele kryteriów, z których każde ma inną wagę. Najistotniejsze to: kategoria produktu, producent, marka oraz nazwa produktu. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w szczegółach.

Sortowanie
1 - 0 z 0 produktów

Karmienie piersią i mlekiem modyfikowanym

Pierwsze pół roku życia dziecka powinno upływać pod znakiem karmienia naturalnego, wyłącznie mlekiem z piersi matki. Przede wszystkim dziecko uczy się prawidłowego odruchu ssania. Nabywa umiejętność koordynowania czynności ssania, połykania i oddychania. Poza tym ćwiczy mięśnie żuchwy i języka, co wpływa na rozwój aparatu mowy. Maluch karmiony naturalnie nawiązuje bliski kontakt z matką, a wraz z mlekiem do jego organizmu dostarczane są składniki odżywcze i przeciwciała, mające za zadanie chronić przed infekcjami.

Są jednak sytuacje, w których sprawdza się karmienie mieszane. Najpierw powinny zostać rozważone potrzeby dziecka oraz względy zdrowotne i na tej podstawie można podjąć decyzję o takim sposobie karmienia. Mama, która ma problem z laktacją, a jej dziecko zbyt wolno przybiera na masie, powinna wybrać karmienie mieszane. Jednocześnie będzie pracować nad pobudzeniem produkcji mleka, ale nie przyjdzie martwić jej się o to, że maluch dostanie zbyt mało pokarmu.

Konieczność podjęcia leczenia lub wyjazdu, a także powrotu do pracy, to kolejne sytuacje, w których sprawdza się karmienie mieszane. Jeśli mama chce po pewnym czasie znów wrócić tylko do karmienia piersią, zamiast butelki, może używać strzykawki bez igły, pipety, łyżeczki lub specjalnego zestawu do karmienia. Dzięki temu maluszkowi łatwiej będzie przejść z powrotem do karmienia piersią.

Wcześniaki urodzone przed 35. tygodniem życia mogą być zbyt słabe, by efektywnie ssać pierś matki. Ten sam problem może być spowodowany wadami anatomicznymi, na przykład zbyt krótkim wędzidełkiem. W takich sytuacjach lekarz zwykle zaleca zmianę sposobu podawania pokarmu, na karmienie mieszane. Spożywanie pokarmu podawanego przez butelkę, dla malucha jest prostsze, bo nie musi używać tyle siły do ssania, co przy piersi. Poza tym butelki dostępne są w wersjach z różną liczbą dziurek lub ich wielkością, co ma wpływ na tempo podawania mleka. Daje to szansę na indywidualne dostosowanie sposobu karmienia do potrzeb maluszka.

Karmienie mieszane, czyli mleko podawane przez butelkę

Karmienie mieszane to stosowanie nie tylko mleka modyfikowanego, ale i naturalnego pokarmu z piersi matki. Jeśli nie ma problemów z laktacją, a dziecko korzysta z pokarmu swobodnie, matka może odciągnąć mleko do butelki i przechować je w lodówce. Dzięki temu podczas jej wyjazdu czy pobytu w pracy karmieniem zajmuje się na przykład tata.

Jeśli z jakichkolwiek powodów wybór pada na mleko modyfikowane, należy właściwie dobrać produkt do potrzeb dziecka. Najlepiej poradzić się w tej kwestii lekarza, ponieważ na rynku dostępne są różnego rodzaju mleka modyfikowane, odpowiednie dla danego etapu rozwoju, ale i spełniające konkretne wymagania, na przykład, gdy istnieje ryzyko alergii, zaparć czy kolek.

Karmienie mieszane to metoda, nad którą warto się pochylić, gdy sytuacja matki lub zbyt słaby maluszek, nie pozwalają na korzystanie tylko z karmienia naturalnego.

Dołącz do nas
Facebook logoInstagram logo
Pobierz aplikację Recepta Gemini
Rezerwuj wygodnie w aplikacji, odbieraj w pobliskich aptekach!
Google Play logo
Gemini
Regulaminy
Pomocne linki