Poradnik
Ketonal

Ketonal

Ketonal – silne uderzenie w ból

Stan zapalny to naturalna reakcja obronna na pojawienie się w organizmie czynników chorobotwórczych. Do jego głównych zadań należy naprawa uszkodzonych tkanek oraz zatrzymanie dalszego rozwoju patogenów. Stan zapalny pełni niezwykle istotną funkcję, lecz niesie za sobą przykre dolegliwości takie jak ból różnego pochodzenia czy podwyższona temperatura ciała. Objawy te mają niekorzystny wpływ na nasze samopoczucie i mogą znacząco utrudniać codzienne aktywności. Popularnym sposobem ich łagodzenia jest zastosowanie leków przeciwzapalnych. Należy do nich Ketonal, który od pewnego czasu dostępny jest również w wersji bez recepty.

Znalezione produkty : 1
Pozycjonowanie produktów
Zasady pozycjonowania produktów

Wyniki wyszukiwania prezentowane są w oparciu o wiele kryteriów, z których każde ma inną wagę. Najistotniejsze to: kategoria produktu, producent, marka oraz nazwa produktu. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w szczegółach.

Sortowanie
Ketonal Sprint 25 mg, granulat do sporządzenia roztworu doustnego, 12 saszetek - miniaturka zdjęcia produktu
Produkt apteczny
Ketonal Sprint 25 mg, granulat do sporządzenia roztworu doustnego, 12 saszetek
13,99 zł
1 - 1 z 1 produktów

Ketonal – jak działa?

Ketonal to lek, którego substancję aktywną stanowi ketoprofen (łac. ketoprofenum). Jest to organiczny związek chemiczny opatentowany w 1967 roku i zatwierdzony do użytku medycznego 13 lat później. Ketoprofen należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), do których zalicza się również ibuprofen, aspirynę, naproksen czy diklofenak. Mechanizm ich działania polega na blokowaniu cyklooksygenazy prostaglandowej. Za objaśnienie tego procesu odpowiada jako pierwszy John Vane, brytyjski farmakolog i laureat Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny w 1982 roku. Dziesięć lat później wykazano, że istnieją co najmniej dwie formy strukturalne cykloogenazy – COX-1, która jest na stałe obecna w organizmie oraz COX-2 – wyzwalana w przypadku wystąpienia stanu zapalnego. Hamowanie COX-1 może odpowiadać za wystąpienie dolegliwości ubocznych ze strony układu pokarmowego.

NLPZ dzieli się na trzy grupy, a zawarty w Ketonalu ketoprofen należy do pierwszej z nich. Obok niego wyróżnić można kwas acetylosalicylowy potocznie zwany aspiryną oraz indometacynę. Mechanizm działania tych substancji polega na preferencyjnym hamowaniu COX-1. Po podaniu doustnym ketoprofen wchłania się szybko i całkowicie. Efekty jego zastosowania możemy odczuć już po około 30 minutach, a maksymalne stężenie we krwi lek osiąga w ciągu 1-2 godzin od zażycia.

Główny składnik Ketonalu wykazuje właściwości przeciwzapalne i przeciwgorączkowe. Jego działanie przeciwbólowe jest silniejsze w porównaniu z innymi dostępnymi bez recepty lekami z grupy NLPZ. Należy jednak pamiętać, że ketoprofen to substancja, po której częściej występują skutki uboczne, głównie ze strony układu pokarmowego. Z tego powodu Ketonal powinno się przyjmować tylko wtedy, gdy inne leki nie przyniosą ukojenia. Wielu lekarzy zaleca również zastosowanie preparatu osłonowego.

Ketonal bez recepty

W Polsce, w przeciwieństwie do innych krajów Unii Europejskiej takich jak Francja, Holandia czy Włochy, Ketonal był dostępny dla pacjentów wyłącznie po uzyskaniu recepty. Sytuacja zmieniła się w październiku 2017 roku, kiedy to Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych dopuścił możliwość zakupienia leku bez konieczności przepisania go przez lekarza. Dzięki temu preparat dostępny jest w polskich aptekach pod nazwą Ketonal Active. Jedna kapsułka leku zawiera 50 mg ketoprofenu. Istnieje również wersja preparatu w saszetkach Ketonal Sprint. Lek zawiera ketoprofen w postaci ketoprofenu z lizyną.

 Ketonal bez recepty zaleca się do stosowania między innymi w przypadku:

  • bólu głowy,
  • bólu zębów,
  • bolesnego miesiączkowania.

Dzięki swojemu wielostronnemu działaniu lek dobrze sprawdzi się w celu łagodzenia objawów grypy i przeziębienia, takich jak gorączka czy bóle towarzyszące infekcji.

Ketonal – lek nie dla każdego

Ze względu na swoją skuteczność, Ketonal jest jednym z często wybieranych preparatów o działaniu przeciwbólowym. Mimo że lek ten można kupić bez recepty, powinno się przyjmować go ze szczególną uwagą. Należy także mieć na uwadze, że nie każdy może po niego sięgnąć. Przeciwwskazaniami do zastosowania Ketonalu są przede wszystkim:

  • wiek poniżej 15. roku życia (lub 16. – w przypadku Ketonalu Sprint),
  • choroba wrzodowa żołądka i (lub) dwunastnicy,
  • nadwrażliwość na ketoprofen lub którykolwiek składnik leku,
  • niewydolność: serca, nerek, wątroby,
  • skłonność do krwawień,
  • III trymestr ciąży (podczas I i II trymestru lek stosuje się jedynie po konsultacji z lekarzem).

Ketonalu nie należy stosować także podczas karmienia piersią albo planowania ciąży. Lek może bowiem wykazywać negatywny wpływ na płodność.

Dołącz do nas
Facebook logo Instagram logo
Pobierz aplikację Recepta Gemini
Rezerwuj wygodnie w aplikacji, odbieraj w pobliskich aptekach!
Google Play logo
Gemini
Regulaminy
Pomocne linki