Poradnik
Witamina B5 (kwas pantotenowy)

Witamina B5 (kwas pantotenowy)

Kwas pantotenowy (witamina B5)

Witamina B5, znana również jako kwas pantotenowy (Acidum pantothenicum), należy do witamin z grupy B. Jest to związek rozpuszczalny w wodzie, biorący udział m.in. w syntezie koenzymu-A (CoA), istotnego w metabolizmie komórkowym. Nazwa pantotenian pochodzi z języka greckiego (gr. panthoten) i oznacza zewsząd. Jest to związane z faktem, że witaminę B5 odnaleźć można w wielu środkach spożywczych. Związek ten został odkryty przez amerykańskiego biochemika i odkrywcę kilku innych witamin z grupy B – Rogera J. Williamsa w 1933 roku.

Znalezione produkty : 4
Pozycjonowanie produktów
Zasady pozycjonowania produktów

Wyniki wyszukiwania prezentowane są w oparciu o wiele kryteriów, z których każde ma inną wagę. Najistotniejsze to: kategoria produktu, producent, marka oraz nazwa produktu. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w szczegółach.

Sortowanie
Now Foods Pantothenic Acid, kwas pantotenowy 500 mg, 250 kapsułek - miniaturka zdjęcia produktu
Zdrowie i uroda
Now Foods Pantothenic Acid, kwas pantotenowy 500 mg, 250 kapsułek
79,99 zł
Jarrow Formulas Pantothenic Acid B5, kwas pantotenowy 500 mg, 100 kapsułek - miniaturka zdjęcia produktu
Zdrowie i uroda
Jarrow Formulas Pantothenic Acid B5, kwas pantotenowy 500 mg, 100 kapsułek
63,99 zł
ForMeds, F-VIT B5, 42 g - miniaturka zdjęcia produktu
Zdrowie i uroda
ForMeds, F-VIT B5, 42 g
27,49 zł
Calcium Pantothenicum Jelfa 100 mg, 50 tabletek - miniaturka zdjęcia produktu
Produkt apteczny
Calcium Pantothenicum Jelfa 100 mg, 50 tabletek
11,39 zł
1 - 4 z 4 produktów

W czym zawarty jest kwas pantotenowy?

W każdym rodzaju pokarmu – warzywach, zbożach, mięsach, mleku, owocach odnaleźć można kwas pantotenowy. Najwięcej witaminy B5 odnajdziemy w otrębach pszennych, rybach morskich, ziarnach słonecznika czy w awokado.

Trudno dostarczyć organizmowi wymaganą dawkę, samodzielnie układając posiłki, ale pozwalają na to dostępne suplementy. W tej kategorii znajdują się produkty zawierające w swoim składzie witaminę B5, czyli kwas pantotenowy. Substancja dostępna jest w formie preparatów jednoskładnikowych oraz złożonych w postaci kapsułek, tabletek i proszku do sporządzania zawiesiny doustnej.

Kwas pantotenowy - Jaką rolę pełni w organizmie?

Czynny biologicznie prawoskrętny izomer kwasu pantotenowego wpływa na syntezę koenzymu A, pełniącego funkcję przenośnika grup dwu-węglowych, tworząc ważny w metabolizmie komórkowym acetylo-koenzym A (acetylo-CoA). Związek ten wchodzi w Cykl Krebsa, co umożliwia przekształcenie całej cząsteczki glukozy lub kwasu tłuszczowego w energię. W ten sposób kwas pantotenowy przyczynia się do zachowania właściwego metabolizmu komórkowego.

Kwas pantotenowy umożliwiając produkcję CoA pośredniczy w biosyntezie kwasów tłuszczowych, acetylocholiny i cholesterolu. Przyczynia się on również do prawidłowej syntezy i metabolizmu hormonów o budowie steroidowej, witaminy D i niektórych grup neuroprzekaźników – m.in wspomnianej wyżej acetylocholiny.

Wpływ na metabolizm komórkowy i biosyntezę licznych ważnych cząsteczek sprawia, że kwas pantotenowy przyczynia się do zmniejszenia uczucia znużenia i zmęczenia. Ponadto wspomaga utrzymanie prawidłowego poziomu sprawności umysłowej.

Właściwe spożycie kwasu pantotenowego

Dla osób dorosłych przyjęto, że adekwatna podaż kwasu pantotenowego wynosi 5 mg na dobę, wzrastając u kobiet do 7 mg w okresie karmienia piersią. U dzieci adekwatny pobór powinien wynosić od 1,7-4 mg. W celu indywidualnego określenia dawki suplementacji kwasu pantotenowego najlepiej zapoznać się z ulotką lub informacją na opakowaniu przyjmowanego produktu.

Nie należy przekraczać dziennej dawki kwasu pantotenowego – zgodnie z zaleceniami na opakowaniu / w ulotce.

Kwas pantotenowy nie może stanowić zamiennika zbilansowanej oraz zróżnicowanej diety. Należy stosować go szczególnie ostrożnie w trakcie ciąży i okresie karmienia piersią.

Jakie są skutki niedoboru kwasu pantotenowego?

Niedostateczna podaż kwasu pantotenowego w diecie skutkować może m.in.:

  • zmęczeniem, apatią
  • drażliwością
  • drętwieniem i skurczami mięśni
  • mrowieniem kończyn
  • hipoglikemią/nadwrażliwością na insulinę
  • złym samopoczuciem
  • nudnościami i wymiotami
  • kurczowymi bólami brzucha
  • zaburzeniami snu

Z rzadkich, choć bardzo poważnych skutków niedoborów witaminy B5, warto wyróżnić niedoczynność nadnerczy.

Dołącz do nas
Facebook logoInstagram logo
Pobierz aplikację Recepta Gemini
Rezerwuj wygodnie w aplikacji, odbieraj w pobliskich aptekach!
Google Play logo
Gemini
Regulaminy
Pomocne linki