Lactulosum

Jak radzić sobie z zaparciami?

Zaparcia potrafią skutecznie utrudnić normalne funkcjonowanie. Początkowo nie stanowią tak poważnego problemu, jednak jeśli ten stan przedłuża się, odbije się to na naszym ogólnym samopoczuciu. W takiej sytuacji należy interweniować; warto zażyć leki przeczyszczające, a na przyszłość zadbać o pewne kwestie (takie jak np. odpowiednia dieta), by problemy z perystaltyką jelit nie dopadały nas zbyt często.

Zaparcia: przyczyny

Warto najpierw rozpocząć od ustalenia, od jakiego momentu można mówić o zaparciach. Przyjmuje się, że minimalna liczba wypróżnień w tygodniu nie powinna spaść poniżej trzech. Zaparciom towarzyszy zazwyczaj ból brzucha i wzdęcia. Zaparcia, które przytrafiają się od czasu do czasu, nie muszą niepokoić; gorzej, jeśli taki stan utrzymuje się kilka tygodni z rzędu. Warto na to zwrócić szczególną uwagę, bo oprócz pogorszonego samopoczucia i bólu częste zaparcia mogą prowadzić do poważnych konsekwencji, w tym do raka jelita grubego. Do zaparć dochodzi najczęściej na skutek przyjmowania zbyt małej ilości wody oraz niewłaściwej diety (obfitującej w tłuste posiłki, a pozbawionej niemal całkowicie warzyw czy owoców).

Konsekwencje zaparć

Oprócz wspominanego już bólu brzucha i wzdęć przewlekłe zaparcia mogą skutkować również osłabieniem, zmęczeniem, bólami głowy, pogorszeniem się odporności czy nawet hemoroidami. W błonie śluzowej jelit może rozwinąć się także stan zapalny; konsekwencją jest pojawienie się bolesnych, wrzodziejących nadżerek. Z tego względu należy reagować jak najszybciej i nie zwlekać z zażyciem środków przeczyszczających i wspomagających perystaltykę jelit.

Lactulosum – sposób na poprawę pracy jelit

Innym preparatem naturalnym, który również warto stosować przy problemach z układem pokarmowym jest lactulosum. Ma działanie głównie przeczyszczające, a jego głównym składnikiem jest laktuloza (czyli związek organiczny powstający z połączenia galaktozy z fruktozą). Lactulosum jest polecany osobom, które zmagają się z zaparciami. Lactulosum może być podawany także dzieciom. Przy zażywaniu preparatu należy przestrzegać dawek zawartych w ulotce dołączonej do leku; warto zwrócić szczególną uwagę na dawki początkowe i dawki podtrzymujące. Preparatu nie powinny zażywać osoby, które między innymi są uczulone na laktulozę, zmagają się z niedrożnością jelit czy galaktozemią.