Poradnik
Maść z arniki

Maść z arniki

Maść z arniki

Dostępna bez recepty maść z arniki zawiera wyciąg z kwiatostanu arniki łąkowej (łac. Arnica chamissonis). Poszczególne składniki tej rośliny wykazują działanie przeciwobrzękowe, przeciwzapalne oraz regenerujące. Maść arnikowa zalecana jest jako środek wspomagający gojenie sińców, stłuczeń, obrzęków kończyn, otarć oraz zmian skórnych po ukąszeniu komarów lub innych owadów. Stosuje się ją także pomocniczo przy dolegliwościach reumatycznych. Substancje zawarte w wyciągu z arniki wzmacniają naczynia włosowate, poprzez zmniejszenie ich przepuszczalności.

Maść z arniki ma lekko tłustą konsystencję i dobrze wchłania się przez powierzchnię skóry. Do stosowania wyłącznie zewnętrznego. Aplikować miejscowo przez delikatne wmasowanie zgodnie ze wskazaniami producenta. Preparat jest dostępny bez recepty.

Znalezione produkty : 5
Pozycjonowanie produktów
Zasady pozycjonowania produktów

Wyniki wyszukiwania prezentowane są w oparciu o wiele kryteriów, z których każde ma inną wagę. Najistotniejsze to: kategoria produktu, producent, marka oraz nazwa produktu. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w szczegółach.

Sortowanie
Gorvita, maść arnikowa, 130 ml - miniaturka zdjęcia produktu
Zdrowie i uroda
Gorvita, maść arnikowa, 130 ml
20,99 zł
Arnika, biomaść z liofilizowanym ekstraktem z kwiatów arniki, 50 ml - miniaturka zdjęcia produktu
Zdrowie i uroda
Arnika, biomaść z liofilizowanym ekstraktem z kwiatów arniki, 50 ml
37,49 zł
Arnimax 10 g/ 100 g, maść arnikowa, 40 g - miniaturka zdjęcia produktu
Produkt apteczny
Arnimax 10 g/ 100 g, maść arnikowa, 40 g
13,59 zł
Alter Heideschafer, maść z arniką, 250 ml - miniaturka zdjęcia produktu
Zdrowie i uroda
Alter Heideschafer, maść z arniką, 250 ml
16,49 zł
EkaMedica Arnika, maść kremowa, 200 ml - miniaturka zdjęcia produktu
Zdrowie i uroda
EkaMedica Arnika, maść kremowa, 200 ml
13,39 zł
1 - 5 z 5 produktów

Czym jest arnika?

Arnika jest byliną należącą do rodziny astrowatych. W jej skład wchodzi ok. 30 gatunków roślin. Występuje przede wszystkim na terenie Ameryki Północnej. Posiada rozbudowany i głęboki system korzeniowy, żółte lub pomarańczowe kwiaty (o średnicy 6-8 cm) zebrane w koszyki oraz naprzeciwległe ulistnienie. Owalne liście ułożone są w rozetę. Rośliny namnażają się samoistnie przez nasiona rozsiewane przez wiatr. We florze Polski występuje tylko jeden gatunek rośliny: arnika górska (w Sudetach, na Pojezierzu Mazurskim, Dolnym Śląsku, Bieszczadach, Górach Świętokrzyskich oraz Wyżynie Małopolskiej). Jako bylina ozdobna wymaga próchniczej gleby o lekko kwaśnym pH oraz nasłonecznionego stanowiska. Lecznicze właściwości arniki były znane już na przełomie XI i XII wieku dzięki zapiskom Hildegardy z Bingen.

Do celów kosmetycznych wykorzystuje się kwiatostany i kwiaty dwóch gatunków: arniki górskiej i łąkowej. Wyciąg z tej rośliny stosowany jest powszechnie do wytwarzania kremów, żelów, maseczek oraz produktów do pielęgnacji włosów. Bywa również składnikiem płynów do kąpieli. W warunkach domowych kwiaty arniki dodaje się do tzw. parówek działających oczyszczająco na pory i zmiękczających skórę.

Przeciwwskazania do stosowania maści z arniki

Nie należy stosować maści z arniki w przypadku występowania uczulenia na którykolwiek składnik preparatu lub rośliny należące do rodziny astrowatych (łac. Asteraceae). Niektóre problemy dermatologiczne mogą być przeciwwskazaniami do stosowania maści, dlatego w razie wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem. Może zaistnieć konieczność przeprowadzenia badań kontrolnych. Nie należy stosować produktu w ciąży i w okresie karmienia piersią.

Środki ostrożności

Maści z arniki nie powinno nakładać się na uszkodzoną skórę np. otwarte rany. Jeśli w trakcie stosowania preparatu pojawiają się jakiejkolwiek skutki niepożądane, w tym uczulenia, wysypka, pokrzywka czy pęcherze, należy przerwać stosowanie i skonsultować się z lekarzem. Wykazano, że produkt nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn.

Stosowanie

Maść należy stosować miejscowo zgodnie ze wskazaniami producenta. W przypadku wątpliwości dotyczących ilości lub sposobu aplikowania preparatu należy skonsultować się z lekarzem.

Interakcje z innymi lekami/substancjami

Nie stwierdzono występowania interakcji składników maści z arniki z innymi lekami. Niemniej jednak należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych przewlekle lekach oraz tych wydawanych bez recepty.

Dołącz do nas
Facebook logo Instagram logo
Pobierz aplikację Recepta Gemini
Rezerwuj wygodnie w aplikacji, odbieraj w pobliskich aptekach!
Google Play logo
Gemini
Regulaminy
Pomocne linki