Poradnik

Maski

Maseczki ochronne

Maseczki ochronne stosowane są w celu ochrony dróg oddechowych przed szkodliwymi i niebezpiecznymi cząsteczkami znajdującymi się w powietrzu. Zasłanianie ust oraz nosa w przestrzeni publicznej na terytoriach wielu krajów na świecie jest nie tylko wymogiem czy zaleceniem, ale również środkiem bezpieczeństwa mającym ograniczyć rozprzestrzenianie się różnego rodzaju chorób i wielu odmian wirusów. Ważne jest również, aby maseczka ochronna była noszona w prawidłowy, zgodny ze wskazaniami sposób.

Znalezione produkty : 0
Pozycjonowanie produktów
Zasady pozycjonowania produktów

Wyniki wyszukiwania prezentowane są w oparciu o wiele kryteriów, z których każde ma inną wagę. Najistotniejsze to: kategoria produktu, producent, marka oraz nazwa produktu. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w szczegółach.

Sortowanie
1 - 0 z 0 produktów

Maski ochronne – jak działają?

Maski ochronne są barierą, na której zatrzymują się wydychane przez człowieka cząsteczki wirusów czy bakterii, zanim przedostaną się one do otoczenia, jak również na będące w pobliżu osoby. Sytuacje, w których pacjent kaszle, kicha, a nawet mówi, czy oddycha, stwarzają ryzyko ciągłego przenoszenia się tzw. zarazków. Maska ochronna uniemożliwia lub ogranicza wdychanie cząsteczek, które wydychają inne osoby, ale także może stanowić zabezpieczenie osób będących w naszym otoczeniu przed wydychanymi przez nas samych cząsteczkami. Jest to z całą pewnością ważne i potrzebne, ponieważ wdrożenie odpowiednich działań profilaktycznych (takich jak unikanie dużych skupisk ludzi, częste mycie rąk oraz maseczki ochronne) pozwalają na zmniejszenie ryzyka zachorowania na przeziębienie, grypę oraz inne wirusy (w tym Covid-19).

Maska ochronna – jak ją nosić?

Aby zapewnić sobie skuteczność, a także bezpieczeństwo stosowania, należy pamiętać, by maska ochronna była używana prawidłowo. Niestosowanie się do instrukcji i zaleceń jest jednym z częstszych błędów popełnianym przez pacjentów. Jak nosić maseczkę prawidłowo?

  1. Przed założeniem maseczki zdezynfekuj lub dokładnie umyj ręce przy pomocy wody z mydłem.
  2. Upewnij się, że maska ochronna założona jest w taki sposób, aby szczelnie przykrywała usta i nos.

Na rynku dostępne są maseczki ochronne zakładane na elastyczną gumkę lub wiązane, dzięki czemu pacjenci mają możliwość wyboru najwygodniejszego dla siebie sposobu noszenia. Zarówno ta wiązana, jak i wyposażona w gumkę, powinna być zakładana w taki sam sposób. Warto również stosować kilka profilaktycznych zasad bezpiecznego ściągania maseczek:

  1. Zdejmij maskę, nie dotykając jej przodu (np. chwyć za gumowe nauszniki).
  2. Maseczka ochronna powinna być po użyciu wyrzucona do szczelnie zamkniętego pojemnika na odpady. Zrób to niezwłocznie po jej zdjęciu.
  3. Umyj ręce dokładnie, przy użyciu wody z mydłem lub je zdezynfekuj.

Należy pamiętać, aby maseczka ochrona była zmieniana regularnie, szczególnie w momencie jej zawilgotnienia. Wilgoć sprzyja rozwojowi drobnoustrojów chorobotwórczych. Stanowią one zagrożenie dla zdrowia. By więc czerpać z noszenia maseczek maksymalną ochronę i zapewnić sobie bezpieczeństwo jej stosowania, należy przestrzegać także zasad ich wymiany.

Maseczka ochronna – najczęstsze błędy

Do najczęstszych błędów używania maseczek ochronnych należą:

  1. Zakrywanie wyłącznie jamy ustnej przy pozostawieniu odkrytego nosa – w takiej sytuacji maseczka ochronna nie może spełnić swojej funkcji.
  2. Używanie samej osłony na twarz (np. przyłbicy) lub gogli bez maseczki ochronnej – tego typu osłony stosowane samodzielnie nie zapewniają właściwej ochrony, należy więc stosować je w połączeniu z maską ochronną.
  3. Zsuwanie maseczki poniżej ust i ponowne jej założenie – takie działanie nie tylko sprawia, że maseczki ochronne mogą być mniej skuteczne, ale także zwiększa ryzyko zakażenia.
  4. Dotykanie maseczki rękami podczas jej używania – jego konsekwencją może być zanieczyszczenie dłoni i następnie, poprzez dotknięcie oczu, ust lub nosa, zakażenie się wirusem. To właśnie z przodu maseczki zbiera się najwięcej zanieczyszczeń, wirusów oraz bakterii, przed którymi maski ochronne mają nas chronić.
  5. Ponowne zakładanie jednorazowej maseczki oraz noszenie maski ochronnej, która stała się wilgotna – powinny być utylizowane po jednym użyciu.

Maski ochronne – jakie wybierać?

Jeśli decydujemy się na maseczki ochronne jednorazowe, warto zwrócić uwagę na to, czy zostały one wykonane z miękkiego, hipoalergicznego i przyjaznego dla środowiska materiału oraz czy są one wielowarstwowe. Ich kilkuwarstwowa, składana konstrukcja (na przykład powszechnie spotykane są 3-warstwowe) zapewnia większy komfort w trakcie oddychania. Maseczki z gumkami na uszy są z reguły bardziej elastyczne. Wiele dostępnych na rynku produktów wyposażonych zostało w drucik w górnej części. Dzięki temu maska ochronna może być w pełni dopasowana do kształtu twarzy, a także odpowiednio przylegać, zasłaniając usta i nos zgodnie ze wskazaniami. Jeśli decydujemy się na produkty do jednorazowego użytku, mamy do wyboru opakowania różniące się liczbą masek. Może to być 1, 5, 10, a nawet 50 i więcej sztuk. Dzięki temu możemy dopasować zawartość opakowania do naszych realnych potrzeb. Jeśli maseczka ochronna do jednorazowego stosowania nie jest jedyną formą ochrony, z jakiej korzystamy, możemy sięgnąć po mniejsze opakowanie. W przypadku, gdy stosujemy ją każdego dnia i często je zmieniamy, warto wyposażyć się w większe opakowanie. W zależności od wybranego rodzaju maski należy zapoznać się z zaleceniami producenta, opisem konkretnego modelu oraz zasięgnąć porady lekarza lub farmaceuty. Pamiętajmy, że odpowiednio używana maska ochronna może pomóc nam zwiększyć bezpieczeństwo oraz ograniczyć ryzyko przenoszenia się wielu chorób i wirusów.

Dołącz do nas
Facebook logo Instagram logo
Pobierz aplikację Recepta Gemini
Rezerwuj wygodnie w aplikacji, odbieraj w pobliskich aptekach!
Google Play logo
Gemini
Regulaminy
Pomocne linki