Poradnik
Metionina

Metionina

Metionina

Metionina jest aminokwasem egzogennym, czyli takim, który musi być dostarczany organizmowi wraz z pożywieniem. Najwięcej tego związku znajduje się w żywności pochodzenia zwierzęcego, a znacznie mniej w warzywach strączkowych. Sezam i orzech brazylijski to dwa produkty, w których metionina występuje w dość dużych ilościach. Sporo jest jej także w parmezanie, rybach oraz nasionach lnu i słonecznika.

Znalezione produkty : 1
Pozycjonowanie produktów
Zasady pozycjonowania produktów

Wyniki wyszukiwania prezentowane są w oparciu o wiele kryteriów, z których każde ma inną wagę. Najistotniejsze to: kategoria produktu, producent, marka oraz nazwa produktu. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w szczegółach.

Sortowanie
AvetPharma Mega Krzem z metioniną, 60 tabletek - miniaturka zdjęcia produktu
Zdrowie i uroda
AvetPharma Mega Krzem z metioniną, 60 tabletek
16,49 zł
1 - 1 z 1 produktów

Właściwości metioniny

Metionina jest jednym z dwóch aminokwasów (obok cysteiny), To m.in. innymi metionina, jako jedna z niewielu innych aminokwasów, jest odpowiedzialna za wytwarzanie ważnego przeciwutleniacza, jakim jest glutanion. Dzięki niemu możliwe jest usuwanie z organizmu toksyn oraz neutralizacja wolnych rodników. Co ważne, trzeba kontrolować poziom witamin B6 i B12 oraz kwasu foliowego, aby poziom homocysteiny nie podlegał wzrostowi (może być odpowiedzialna za miażdżycę). Homocysteina powstaje w wyniku przemian z metioniny, ale z powrotem może stać się metioniną, pod wpływem ww. witamin. Żeby z kolei doszło do syntezy glutanionu, potrzebna jest witamina C. Na tym polega cykl metylacyjny, bardzo ważny dla całego organizmu.

Metionina - kiedy stosować?

Cenne właściwości metioniny wpływają też na poprawę kondycji skóry, włosów i paznokci. W Gemini można dostać najczęściej suplementy diety z metioniną w formie tabletek lub kapsułek.

Niedobór metioniny

Jak już zostało wyżej wspominane, niedobór metioniny może powodować problemy z układem krwionośnym. Oprócz tego osłabieniu może ulec odporność organizmu oraz struktura włosów i paznokci, a także kondycja skóry. Nie bez powodu mówi się o metioninie, że jest aminokwasem piękności. Kiedy zabraknie jej, możliwe jest zwiększenie się poziomu cholesterolu we krwi oraz może też dojść do stłuszczenia wątroby. Brak metioniny to także ryzyko spowolnienia wzrostu u dzieci.

Niedobór metioniny występuje jednak stosunkowo rzadko. Trzeba też uważać, aby nie doprowadzić do jej nadmiaru w organizmie. Metionina jest składnikiem m.in. odżywek dla sportowców, dlatego też odpowiednie jej dawkowanie jest zasadne. Kiedy jednak dojdzie do przedawkowania tego związku, mogą pojawić się takie objawy jak zakwaszenie organizmu, bóle głowy, senność, zaparcia czy niedobór kwasu foliowego.

Kto nie powinien jej zażywać?

Przede wszystkim osoby cierpiące na schizofrenię, wirusowe zapalenie wątroby oraz kamicę moczanową. Nie powinny też spożywać metioniny kobiety karmiące lub spodziewające się dziecka.

Dołącz do nas
Facebook logo Instagram logo
Pobierz aplikację Recepta Gemini
Rezerwuj wygodnie w aplikacji, odbieraj w pobliskich aptekach!
Google Play logo
Gemini
Regulaminy
Pomocne linki