Morwa

Morwy to soczyste, słodkie owoce z rodziny jagodowych. Pochodzą z ciepłych, umiarkowanych regionów Azji, Afryki i Ameryki. Otrzymuje się je z drzewa morwy i już od dawna służą do karmienia jedwabników, dlatego są one cennym ekonomicznie towarem w kontekście przemysłu jedwabnego.

Jednak morwa jest uprawiana tak chętnie nie tylko i wyłącznie ze względu na wytwórstwo szlachetnej tkaniny. Od jakiegoś czasu można wiele usłyszeć na temat korzyści zdrowotnych, jakie niesie i słusznie. Owoce te są bogate w: 

 • witaminy
 • minerały
 • przeciwutleniacze

Oto niektóre ze sprawdzonych świadczeń zdrowotnych morwy, z których mogą korzystać osoby wprowadzające do swojej diety suplementację z jej udziałem.

1 2 ... 2
24 96
1 2 ... 2
24 96

Morwa – świadczenia zdrowotne

Morwa potrafi zapewnić doskonałe wsparcie dla prawidłowego metabolizmu glukozy, tym samym dbając o utrzymanie jej prawidłowego poziomu we krwi.

Ten owoc znany jest również, jako silny przeciwutleniacz, dzięki czemu pomaga organizmowi radzić sobie ze szkodliwymi wolnymi rodnikami, a obecny w morwie potas jest niezbędnym składnikiem ludzkich płynów ustrojowych i komórek, które pomagają kontrolować ciśnienie krwi i tętno

Konsumenci cenią morwę przede wszystkim za ogromne ilości składników odżywczych, jakie posiada – to one pomagają organizmowi rozkładać tłuszcze węglowodanowe i białka. Są to:

 • witamina K
 • kwas foliowy
 • niacyna
 • ryboflawina

Wysoka zawartość błonnika w tych barierach oczyszcza jelita, co czyni morwę możliwym sposobem na zaparcia, pomagając utrzymać niski poziom cholesterolu.

Morwa - dodatkowe informacje

Morwy mają nie tylko niską zawartość tłuszczów nasyconych, ale jak wspomniano wcześniej, pomagają organizmowi w metabolizmie węglowodanów i tłuszczów. Są owocami o dużej zawartości składników odżywczych, dlatego nic dziwnego, że zamiast przeżuwać niezdrowe przekąski, lepiej jest otworzyć paczkę suszonych morw. Jednak, choć mają one świadczenia zdrowotne dla ludzkiego ciała, w naszym kraju dostęp do nich w pierwotnej formie jest dość ograniczony. Tutaj z pomocą pojawiają się suplementy diety.

Morwa – uzupełnienie diety w suplementach

Biorąc pod uwagę wszystkie możliwe świadczenia zdrowotne, jakie niesie ze sobą morwa – to nic zaskakującego, iż na rynku suplementów aż roi się od produktów z jej zawartością. Dodatki te, celem dopasowania do wysokich wymagań współczesnych odbiorców, są dostępne w różnorodnych formach.

Do najpopularniejszych form suplementów z morwą należą:

 • herbata
 • tabletki
 • kapsułki

Zatem każda osoba, która wie, jak wiele dobrego do codziennej diety może wnieść morwa, może z łatwością dobrać suplementacje w najbardziej odpowiadającej odsłonie.

Morwa – w formie herbaty

Herbata to jedna z najpopularniejszych opcji wprowadzenia morwy do swojej diety. W ten sposób można pozyskać to, co najlepsze z liści tej rośliny – wykazujących silne działanie przeciwutleniające.

Biorąc pod uwagę wyżej wymienione korzyści, morwa, jako herbatka do zaparzania ma szansę spodobać się osobom zmagającym się z cukrzycą.

Jak w przypadku każdego innego suplementu diety, tak samo, gdy w grę wchodzi morwa w formie herbaty, aby wykorzystać w pełni jej potencjał i bezpiecznie spożywać należy się zapoznać z informacjami dostarczonymi przez producenta. W przypadku przyrządzania tej ziołowej herbatki istotne będą takie informacje jak:

 • ilość ziół potrzebnych do zaparzenia
 • czas parzenia

Czasem subtelne niuanse mogą w dużym stopniu wpłynąć na walory smakowe i zdrowotne otrzymanego naparu, stąd nie należy ich ignorować. Oczywiście powinno się również pamiętać o prawidłowym sposobie przechowywania. Uwagi te tyczą się nie tylko herbaty, ale też jakiegokolwiek innego suplementu, w którym bazę stanowi morwa – roślina o licznych, dobroczynnych dla ludzkiego organizmu świadczeniach zdrowotnych. W razie jakichkolwiek wątpliwości zawsze można zwrócić się po poradę do lekarza, farmaceuty czy innego specjalisty posiadającego wystarczająco dogłębną wiedzę na ten temat.