Odciski

Odciski: skąd się biorą i czym się charakteryzują?

Odciski to zgrubiałe fragmenty skóry, a właściwie – komórki warstwy rogowej. Powstanie odcisków wiąże się zazwyczaj z bólem i znacznym dyskomfortem uniemożliwiającym w pełni swobodne przemieszczanie się. Odciski są reakcję obronną na długotrwały miejscowy ucisk. Notorycznie powstające, zwłaszcza takie, które się nie goją, mogą przyczyniać się do powstawania miejscowych infekcji.

24 96
24 96

Rodzaje odcisków: odciski miękkie i twarde

Odciski można przede wszystkim podzielić ze względu na stopień twardości – przyjęło się, że mamy do czynienia z odciskami miękkimi i twardymi. Twarde zazwyczaj tworzą się na palcach stóp i ze względu na specyfikę ich trzonu powodują na ogół większy ból niż miękkie. Rdzeń sięga do głębiej położonych tkanek stopy i dlatego sprawia większy ból.

Odciski twarde mogą uniemożliwić swobodne chodzenie. Miękkie natomiast zazwyczaj tworzą się z kolei między palcami i mogą się tam długo utrzymywać – głównie ze względu na wilgoć i ciepło.

Przyczyny powstawania odcisków

Najczęstszą przyczyną powstawania odcisków jest źle dopasowane obuwie – zbyt ciasne lub uciskające jeden konkretny obszar stopy (np. palce). W takiej sytuacji skóra jest uciskana z jednej strony przez but, a z drugiej – przez kości stopy. Odciski (zwłaszcza miękkie) tworzą się też wtedy, gdy palce stóp wzajemnie ocierają się o siebie podczas chodzenia; może to wtedy spowodować także dodatkowe podrażnienia.

Odciski mogą się tworzyć także na skutek zbyt długiego przebywania w jednej pozycji, głównie w pozycji stojącej – dotyczy to zwłaszcza pracowników produkcji, kasjerów i innych osób, które wykonują obowiązki służbowe głównie na stojąco. Przyczyną ich powstawania mogą być również: częste poruszanie się po trudnym terenie (np. po górach), uprawianie sportu (zwłaszcza sportów biegowych) czy nieprawidłowy sposób chodzenia (zwłaszcza u małych dzieci). Na odciski bardziej narażone są osoby starsze (u których skóra na stopach jest delikatniejsza i cieńsza), a także osoby o specyficznej budowie stopy (np. osoby mające płaskostopie, halluksy lub palce młotkowate). Ten problem częściej dotyczy osób z nadwagą – nacisk na stopę jest większy.

W niektórych przypadkach odciski to objaw choroby organizmu. Mowa przede wszystkim o zaburzeniach w ukrwieniu kończyn dolnych, nadciśnieniu, cukrzycy, chorobie tarczycy, reumatyzmie czy zwyrodnieniach.

Zapobieganie odciskom

Aby zapobiegać odciskom, należy zadbać przede wszystkim o wygodne obuwie, które nie będzie uciskać stopy ani w żaden sposób jej podrażniać. Należy dbać również ojej prawidłową higienę. Przed włożeniem stopy do buta należy się upewnić, że jest ona całkowicie sucha. Wilgotna jest bardziej narażona na tarcia i tym samym na liczne podrażnienia i powstawanie odcisków (zwłaszcza miękkich).

Jeśli odciski powstają notorycznie w wyniku nieprawidłowego chodu (np. u małego dziecka), rozwiązaniem jest uczęszczanie na specjalną gimnastykę korekcyjną. Konieczne mogą okazać się również wkładki do butów, jeśli źródłem problemów jest np. nieprawidłowa budowa stopy.