24 96
24 96

Pokrzywa indyjska: pomoc w odchudzaniu

W to, że suplementy diety mogą w całości zastąpić zdrowe odżywianie się oraz zrekompensować brak ćwiczeń nie wierzy już prawie nikt. Nie taka jest zresztą rola suplementów; mają one jedynie wspomagać nasze wysiłki na rzecz lepszej kondycji czy zgubienia nadprogramowych kilogramów. Przykładem takiego suplementu jest pokrzywa indyjska. Jakie ma właściwości i czy warto ją stosować?

Właściwości pokrzywy indyjskiej

Coraz częściej i coraz śmielej sięgamy po rodzimą pokrzywę – nauczyliśmy się już, że ma mnóstwo właściwości zdrowotnych. Popularność zdobywa powoli także indyjska odmiana tej rośliny, stosowana od setek lat w medycynie hinduskiej i ajurwedyjskiej. Rośnie głównie w Azji Południowo-Wschodniej. Uwagę może przyciągnąć wygląd rośliny. Głównym składnikiem pokrzywy indyjskiej jest forskolina; to kolejne określenie stosowane w przypadku tej rośliny. Na Dalekim Wschodzie pokrzywa indyjska nadal jest wykorzystywana do celów leczniczych, głównie przy terapii otyłości, przy dolegliwościach sercowo-naczyniowych czy w przypadku problemów z układem pokarmowym. Forskolinę wykorzystuje się także w Afryce; tam roślinę podaje się w celu wywołania menstruacji u kobiet, a także by wspomóc pracę układu moczowego. Pokrzywa indyjska pełni tam również rolę środka wykrztuśnego.

Jak pokrzywa indyjska wpływa na organizm?

To dobra wiadomość dla wszystkich osób, które szukają produktu mogącego wspomóc ich dietę i aktywność fizyczną. To jednak nie jedyna zaleta pokrzywy indyjskiej, chociaż to właśnie dzięki wspomaganiu procesu spalania tłuszczu stała się popularna także w Europie i Stanach Zjednoczonych.

Co ciekawe, pokrzywa indyjska wpływa.. Ekstrakt z forskoliny (aplikowany w formie inhalacji) rozszerza także oskrzela i ułatwia oddychanie.