Problemy gastryczne – z czego wynikają i jak sobie z nimi radzić?Ból brzucha, biegunka czy zaparcia są dość powszechnymi przypadłościami. Jeśli są to jednorazowe sytuacje – nie ma powodu do niepokoju, bo prawdopodobnie szybko znajdziemy ich przyczynę. Gorzej, gdy nieprzyjemne dolegliwości dokuczają coraz częściej, aż w końcu stają się codziennością. Wówczas konieczna jest wizyta lekarska.
1 2 3 ... 3
24 96
9,99
29,92
Data ważności produktu: 2020-09-30
18,94
Data ważności produktu: 2020-10-31
1 2 3 ... 3
24 96

Z czego wynikają problemy gastryczne?

Niestety bardzo często przyczyną złego stanu jelit jest stresujący tryb życia. Niewiele osób łączy długotrwały stres, który bywa dziś częstą przypadłością, z problemami, jakie pojawiają się ze strony układu trawiennego.

Przejedzenie również może powodować bóle brzucha czy wymioty. Z kolei duże porcje zjadane w pośpiechu, gromadzące się w jelitach, zaburzają proces trawienia i przyswajania. Niestrawiony pokarm przesuwa się do jelita grubego, gdzie ulega fermentacji, co powoduje wzdęcia i bóle brzucha. Fermentacja pokarmu sprzyja biegunkom, które bardzo często poprzedzone są silnymi dolegliwościami w dolnej części brzucha. Ból nasila się po posiłkach, a zmniejsza po wypróżnieniu. Jedzenie kiepskiej jakości, duże ilości fast foodów nie wpływają korzystnie na układ trawienny. Zła dieta również może być jednym z głównych powodów dolegliwości jelitowych. Warto postawić na zdrową, nieprzetworzoną żywność oraz wprowadzić do jadłospisu dużą ilość warzyw i owoców.

Nietolerancje pokarmowe są coraz częstszą przyczyną problemów gastrycznych. Najpopularniejszą z nich jest nietolerancja laktozy. Jeśli istnieje podejrzenie o występowaniu tego typu zaburzeń, warto na okres 2-3 tygodni całkowicie odstawić nabiał. Jeśli dolegliwości zupełnie ustąpią, można przyjąć, że to laktoza powodowała schorzenia jelitowe. Po kilkutygodniowej przerwie dobrze jest wypić 2-3 łyżki mleka, by sprawdzić, jak zachowa się układ trawienny. Gdy bóle brzucha wrócą, możemy zacząć podejrzewać, że to nietolerancja laktozy. Nic jednak, poza specjalistycznymi badaniami, nie da nam tutaj 100% pewności. Pewną odpowiedź na pytania o powody występujących nietolerancji pokarmowych mogą dać przeprowadzone testy i konsultacje u lekarzy specjalistów.

Zatrucia pokarmowe także wywołują problemy gastryczne. Objawy ze strony układu trawiennego są wówczas nagłe i niespodziewane. Zatruciom towarzyszy ból brzucha, biegunki oraz wymioty. Podobne objawy pojawiają się przy infekcjach wirusowych. Problemy gastryczne u dziecka mogą być bardzo niebezpieczne. Organizm malucha jest  często wycieńczony ostrą biegunką i wymiotami, dlatego nie powinno się bagatelizować takich objawów u najmłodszych.

Co na problemy gastryczne?

W aptece internetowej Gemini znajdziesz różnego rodzaju preparaty, które są przeznaczone do stosowania w dolegliwościach jelitowych. Jeśli biegunki czy zaparcia utrzymują się dłuższy czas, warto pomyśleć o rozpoczęciu kuracji probiotykami, wpływającymi pozytywnie na odbudowę flory bakteryjnej jelit, a także udać się na konsultację z lekarzem, który wdroży odpowiednie postępowanie terapeutyczne. W okresie leczenia należy wprowadzić dietę lekkostrawną, niepodrażniającą dodatkowo układu trawiennego. Co więcej, posiłki powinny być spożywane regularnie, najlepiej 5 razy dziennie. W jadłospisie trzeba uwzględnić dużą ilość wody oraz herbat ziołowych, działających rozkurczowo.
Problemy gastryczne to jedne z bardzo nieprzyjemnych dolegliwości. Nie powinno się ich bagatelizować, ale skierować się po pomoc do specjalisty, który dobierze odpowiedni sposób leczenia i wskaże, jakie preparaty należy stosować.