24 96
24 96

Scorbolamid

Kwas askorbinowy: dlaczego warto suplementować?

Kwas askorbinowy, czyli inaczej – witamina C, jest jednym z najpopularniejszych suplementów. Mimo to wciąż wiele osób nie jest przekonanych do jego regularnego przyjmowania. Tymczasem odpowiedni poziom stężenia witaminy C często trudno jest uzyskać jedynie dzięki diecie (choć oczywiście nie jest to niemożliwe). Dlaczego kwas askorbinowy pełni tak ważną rolę w naszym organizmie?

Scorbolamid: popularne źródło witaminy C

Kwas askorbinowy znajduje się przede wszystkim w zielonych warzywach (takich jak kapusta, brukselka czy jarmuż), ziemniakach, czarnej porzeczce czy kiwi. Znajdziemy go także w aceroli czy rokitniku, choć ze względu na ich niewystarczająco częste spożywanie ta ilość może okazać się dla nas nieznaczna – dlatego chętnie sięgamy po suplementy diety. Dlaczego jest to potrzebne? Witamina C pełni w organizmie wiele istotnych funkcji, chociaż kojarzona jest głównie z wpływem na przeziębienie i różnego rodzaju infekcje.

Właściwości

Witamina C ma mnóstwo właściwości, o których warto pamiętać. Po pierwsze – wspomaga system odpornościowy organizmu. Po drugie – wpływa na pracę układu krwionośnego, stymuluje produkcję kolagenu i ma pozytywny wpływ na pracę układu nerwowego. To jednak jeszcze nie wszystko, bowiem witamina C zapewnia nam na co dzień witalność oraz sprzyja zdrowiu naszych kości, zębów, chrząstek, dziąseł i skóry. Dodatkowo sprzyja wchłanianiu żelaza zawartego w pożywieniu, przeciwdziałając jego niedoborowi w organizmie.

Scorbolamid zawiera w swoim składzie rutozyd, który wzmacnia naczynia krwionośne i chroni witaminę C przed utlenieniem. Głównym składnikiem leku jest oczywiście witamina C, uzupełniająca niedobór związany z niewystarczającą jej ilością spożywaną wraz z pokarmem. Należy jednak pamiętać także o obecności salicylamidu, który wykazuje działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Z tego względu zalecane jest przyjmowanie Scorbolamidu w najmniejszych skutecznych dawkach, zgodnie z zalecaniami lekarza oraz informacjami zawartymi w ulotce. Tabletki najlepiej przyjmować w trakcie posiłku, popijając odpowiednią ilością wody – przynajmniej połową szklanki.