Poradnik
Stabilizator na kolano

Stabilizator na kolano

Stabilizator na kolano

Kiedy stosować stabilizator?

Stabilizator na kolano często zakładany jest na uszkodzony staw kolanowy. Skręcenie, obrzęk i ból w tym miejscu po cięższym treningu czy potłuczeniu wymaga często użycia stabilizatora. Jak sama nazwa wskazuje, zadanie tego akcesorium polega na stabilizacji stawu w jednej pozycji, aby nie doszło do pogłębienia się urazu. Oprócz tego wymusza anatomiczne ustawienie ścięgien i więzadeł oraz odciąża mięśnie i stawy, a co najważniejsze, przyspiesza powrót do zdrowia.

Znalezione produkty : 2
Pozycjonowanie produktów
Zasady pozycjonowania produktów

Wyniki wyszukiwania prezentowane są w oparciu o wiele kryteriów, z których każde ma inną wagę. Najistotniejsze to: kategoria produktu, producent, marka oraz nazwa produktu. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w szczegółach.

Sortowanie
Pani Teresa, opaska elastyczna stawu kolanowego PT 0307, bezszwowa, cielista, rozmiar M, 1 sztuka - miniaturka zdjęcia produktu
Zdrowie i uroda
Pani Teresa, opaska elastyczna stawu kolanowego PT 0307, bezszwowa, cielista, rozmiar M, 1 sztuka
25,89 zł
Pani Teresa, opaska elastyczna stawu kolanowego PT 0307, bezszwowa, czarna, rozmiar M, 1 sztuka - miniaturka zdjęcia produktu
Zdrowie i uroda
Pani Teresa, opaska elastyczna stawu kolanowego PT 0307, bezszwowa, czarna, rozmiar M, 1 sztuka
25,89 zł
1 - 2 z 2 produktów

Rodzaje stabilizatorów na kolano

Nie zawsze jeden i ten sam stabilizator na kolano będzie dobrym rozwiązaniem do konkretnego urazu. Dlatego też na rynku dostępnych jest kilka rodzajów tego typu urządzeń i każdy z nich posiada swoje unikalne właściwości.

Chyba najpopularniejsze z nich i najczęściej używane to stabilizatory na kolano miękkie. Mogą być wciągane lub zapinane na praktyczny rzep, dzięki któremu opaska idealnie dopasowuje się do ciała. Stosuje się je przede wszystkim przy delikatnych urazach i osłabieniu mięśni okołostawowych. Używają ich często sportowcy w celu usztywnienia bolącego miejsca i zabezpieczenia przed pogłębieniem się kontuzji. Opaski uciskowe, bezszwowe zakłada się także po operacjach ortopedycznych, ale też w celu wzmocnienia aparatu więzadłowego podczas wysiłku fizycznego. Tego typu stabilizator na kolano wspomaga ponadto leczenie chorób zwyrodnieniowo-reumatycznych. Wykonany jest najczęściej z poliamidu, elastanu i dodatku silikonu. Delikatny, cienki, estetycznie wyglądający na kolanie, prawie nieodczuwalny podczas noszenia.

Drugi typ stabilizatora na kolano jest znacznie solidniejszy i w większym stopniu usztywnia staw. Używa się go przy cięższych urazach, skręceniach i dużych obrzękach. Oprócz ochrony uszkodzonych więzadeł czy ścięgna pomaga też w regeneracji tkanek. Jeśli zupełnie nie ogranicza ruchów, można za zgodą lekarza brać udział w delikatnych treningach i pozwolić sobie na drobną aktywność fizyczną.

Trzeci typ stabilizatora na kolano to orteza, często zamawiana na wymiar i o wiele droższa. Niektóre z nich umożliwiają zginanie stawu w określonym zakresie ruchu, inne maksymalnie ograniczają jego ruchliwość. Zależnie od urazu i zaleceń lekarza.

Charakterystyka stabilizatora na kolano

Stabilizator na kolano zrobiony jest z elastycznego, miękkiego materiału, który ułatwia naciąganie go w dwóch kierunkach. Można wyróżnić takie tkaniny jak: nylon, bawełna, poliester i włókno elastyczne Wysoka jakość użytkowania zapewniona jest także dzięki przepuszczającej powietrze powłoce. Komfort termiczny to bardzo istotna sprawa, ponieważ skóra musi swobodnie oddychać. Dobrze dobrana opaska uciskowa jest tak wyprofilowana, że nie ma problemu z idealnym dopasowaniem jej do anatomicznego kształtu nogi, nie marszczy się i nie odznacza się pod ubraniem.

Środki ostrożności

Może się zdarzyć sytuacja, gdy nieodpowiedni stabilizator na kolano pogorszy stan kontuzji, zamiast przyspieszyć regenerację tkanek. Czasami potrzebna jest wiec konsultacja lekarska, wskazówki fizjoterapeuty, który pomoże dobrać odpowiednią opaskę lub ortezę. Wybierając stabilizator na kolano, trzeba zawsze pamiętać o tym, aby był ściśle dopasowany do ciała i zapewniał odpowiedni zakres ruchów. Należy też uwzględnić rodzaj urazu i jego zaawansowanie, styl życia i budowę ciała. Tylko wtedy będzie prawidłowo spełniał swoje zadanie.

Dołącz do nas
Facebook logoInstagram logo
Pobierz aplikację Recepta Gemini
Rezerwuj wygodnie w aplikacji, odbieraj w pobliskich aptekach!
Google Play logo
Gemini
Regulaminy
Pomocne linki