Szczoteczka do zębów

Właściwa higiena jamy ustnej jest bardzo ważna dla zdrowia całego organizmu. Aby ją zapewnić, niezbędne jest usunięcie płytki nazębnej z powierzchni zębów i języka oraz resztek pokarmowych z przestrzeni międzyzębowych. W osiągnięciu tego celu pomaga szczoteczka manualna lub elektryczna.

1 2 3 ... 14
24 96
1 2 3 ... 14
24 96

Przyczyny próchnicy

Próchnicę powodują streptokoki. Są to bakterie, które przetwarzają cukry pochodzenia wewnątrz i zewnątrzustrojowego w kwasy, a te naruszają strukturę powierzchni zębów, demineralizują szkliwo, osłabiają naturalną ochronę zęba i bakterie mogą wnikać do jego wnętrza. Spożywanie zbyt dużej ilości cukrów, niewłaściwa higiena jamy ustnej lub jej brak to główne przyczyny próchnicy, która powstaje w ciasnych miejscach, szczególnie tam, gdzie nie dochodzi szczoteczka oraz w miejscach słabo zmineralizowanych czy głębokich bruzdach.

Właściwa higiena jamy ustnej

Regularne i dokładne czyszczenie zębów jest szczególnie istotne z punktu widzenia odpowiedniej higieny jamy ustnej. Należy czyścić je już niemowlakom. Systematyczne mycie uzębienia należy rozpocząć u dzieci dwuletnich. Szczotkowanie powinno się odbywać rano i wieczorem, a także, jeśli to możliwe, po każdym posiłku, przez 3 minuty. Szczoteczka, aby była higieniczna, musi być wymieniana przynajmniej raz na kwartał.

Nowo zakupioną szczoteczkę należy przed użyciem wyparzyć w gorącej wodzie, a każdorazowo po użyciu dokładnie wymyć silnym strumieniem letniej wody i ustawić główką do góry, by dobrze wyschła. Wielkość główki szczoteczki powinna być dobrana do rozmiarów jamy ustnej. Z tego powodu szczoteczka dla dzieci jest mniejsza niż dla dorosłych. Wykonane są z tworzywa syntetycznego. Pęczki ułożone są zazwyczaj w 3-4 rzędy, po 6-8 szeregów. Ważne jest, by włosie było delikatne dla zębów i śluzówki, elastyczne i miało zaokrąglone końce. W razie dużych przestrzeni międzyzębowych należy stosować specjalnie do tego celu przeznaczone akcesoria.

Metody szczotkowania zębów

To, jak są czyszczone zęby, jest również ważne dla ich dobrego stanu. Dzieciom poleca się szczotkowanie ruchami pionowo-kolistymi. Dorośli powinni wykonywać ruchy wymiatające, podczas których szczoteczka przylega do całej czyszczonej powierzchni zęba, a włosie wchodzi również do przestrzeni międzyzębowych. Nie powinno się wykonywać ruchów poprzecznych tak, aby nie uszkodzić szkliwa oraz dziąsła i doprowadzić w ten sposób do odsłonięcia szyjek zębowych i ich nadwrażliwości.

Osoby niepełnosprawne manualnie mogą skorzystać ze szczoteczki elektrycznej, która ułatwi czyszczenie zębów. Dodatkowo wykona ona również masaż dziąseł. Podczas regularnej higieny jamy ustnej nie wolno zapominać o szorowaniu języka oddzielną szczoteczką lub korzystać w tym celu z końcówki, w którą są wyposażone niektóre rodzaje szczoteczek.

Jak szczoteczka wpływa na kontakty międzyludzkie?

Przykry zapach z ust może niejednokrotnie utrudniać kontakty z otoczeniem. Przyczyny mogą być różne:

  • niewłaściwa higiena jamy ustnej,
  • brak higieny jamy ustnej,
  • spożywanie zbyt dużej ilości cukrów,
  • choroby gastryczne.

Regularnie używana szczoteczka manualna lub elektryczna i prawidłowe szczotkowanie zębów oraz języka, nitkowanie przestrzeni międzyzębowych, a także wspomaganie tych działań płynem zwalczającym bakterie, w wielu przypadkach wystarczy, by uchronić się przed problemem nieświeżego oddechu.

Szczoteczki elektryczne

Ten rodzaj szczoteczki ma wbudowany akumulator, dzięki czemu mycie zębów przy jej użyciu jest łatwe, wygodne i efektywne. Połączenie okrągłej główki z ruchami pulsacyjnymi daje gwarancję wymycia wszystkich powierzchni zęba, usunięcia zanieczyszczeń i płytki nazębnej prawie w stu procentach, zapobiega osadzaniu się kamienia nazębnego, a miękkie włosie nie uszkadza dziąseł. Dodatkowo wiele szczoteczek jest wyposażonych w specjalny czujnik, za pomocą którego kontrolują siłą nacisku, by nie zranić dziąseł.