Xylorin – w stanach zapalnych błony śluzowej nosa

Nieżyt nosa, znany potocznie pod nazwą kataru, to powszechna dolegliwość, która może nam towarzyszyć nawet kilka razy do roku. Najczęściej stanowi efekt wirusowego zapalenia błony śluzowej. Wówczas towarzyszą jej objawy takie jak kichanie, kaszel, swędzenie w okolicy nosa i gardła czy uczucie zatkania. Katar wywołany stanem zapalnym nosa utrzymuje się około tydzień. Przez ten czas skutecznie utrudnia oddychanie. Aby złagodzić objawy nieżytu nosa, możemy sięgnąć po produkty o działaniu zmniejszającym obrzęk i przekrwienie błony śluzowej. Należą do nich preparaty Xylorin.

24 96
24 96

Xylorin – na nieżyt nosa o różnej etiologii

Mimo że zazwyczaj za pojawieniem się nieżytu nosa stoi infekcja wirusowa, warto wiedzieć, że istnieją również inne przyczyny występowania tej dolegliwości. Katar może mieć także podłoże uczuleniowe. Alergia stanowi powód około 40% do 60% nieżytów występujących u dzieci i mniej więcej 30% u dorosłych. Z katarem siennym, czyli alergicznym nieżytem nosa, mamy do czynienia wtedy, gdy dochodzi do kontaktu śluzówki i zatok z alergenem oddziałującym drogą wziewną. Do czynników wywołujących reakcję alergiczną należą pyłki roślin – spowodowany nimi katar występuje wówczas sezonowo, w okresie pylenia traw, chwastów oraz drzew. Uczuleniowy nieżyt nosa powodują również roztocze kurzu domowego, sierść zwierząt czy pleśń. W przypadku alergii wywołanej roztoczami objawy nasilają się w okresie grzewczym i trwają przez cały rok. Do symptomów kataru uczuleniowego należą bezbarwna wodnista wydzielina z nosa, uczucie zatkania, świąd oraz napady kichania. Może im towarzyszyć między innymi zapalenie zatok przynosowych lub łzawienie i zaczerwienienie oczu wywołane stanem zapalnym spojówek. Aby złagodzić dokuczliwe objawy związane z alergicznym nieżytem nosa, można sięgnąć po Xylorin na katar, który udrożni zatkany nos, dzięki czemu umożliwi swobodne oddychanie.

Wskazaniem do stosowania leku Xylorin jest leczenie objawów zapalenia błony śluzowej nosa i zatok przynosowych. Preparat przyjmuje się miejscowo w celu zminimalizowania przekrwienia śluzówki. Lek należy stosować maksymalnie do 5 dni. Jeśli po tym czasie nie nastąpiła poprawa albo pacjent czuje się gorzej, wówczas trzeba wybrać się na wizytę lekarską.

Jak działa lek Xylorin?

Xylorin zawdzięcza swoje działanie zawartej w nim substancji aktywnej – chlorowodorku ksylometazoliny. Składnik ten jest aminą sympatykomimetyczną. Oznacza to, że działa pobudzająco na układ adrenergiczny, który obejmuje część współczulną autonomicznego układu nerwowego i rdzeń nadnerczy. W ludzkim organizmie występują pewne złożone struktury zdolne do rozpoznawania bodźców oraz reagowania na nie. Wśród nich wyróżnić można między innymi receptory adrenergiczne pobudzane przez adrenalinę lub inną katecholaminę. Receptory adrenergiczne dzielą się na dwie rodziny: alfa i beta. Struktury te występują w różnych tkankach. Receptory alfa-adrenergiczne umiejscowione są między innymi w sercu, trzustce, naczyniach krwionośnych, płytkach krwi i ośrodkowym układzie nerwowym. Ich pobudzenie powoduje skurcz mięśni gładkich, co w efekcie prowadzi do wzrostu ciśnienia tętniczego.

Ksylometazolina zawarta w składzie leku Xylorin działa miejscowo długotrwale pobudzając receptory alfa-adrenergiczne. Jej zastosowanie powoduje obkurczenie naczyń krwionośnych, w wyniku którego zmniejsza się obrzęk i przekrwienie śluzówki. Już po kilku minutach od zaaplikowania substancji następuje udrożnienie nosa oraz zmniejszenie ilości wydzieliny, co znacznie ułatwia oddychanie.

Wyrób medyczny Xylorin

W ofercie naszej apteki internetowej dostępny jest również Xylorin do nosa – spray przeznaczony dla dzieci powyżej 6. roku życia i dorosłych. Stosowany na katar występujący podczas przeziębienia, grypy oraz alergii pomaga zapobiegać dalszemu rozwojowi infekcji. Delikatnie oczyszcza i udrożnia nos. Wyrób medyczny Xylorin bogaty jest w naturalne składniki, dzięki czemu może być stosowany aż do 30 dni. Wśród nich należy wymienić hipertoniczną wodę morską zawierającą wiele cennych dla organizmu pierwiastków takich jak na przykład potas, magnez, selen czy żelazo. Składnik ten działa nawilżająco na błonę śluzową nosa, a także chroni ją przed podrażnieniami. Poza wodą morską w sprayu Xylorin goszczą również olejki eteryczne z eukaliptusa i niaouli oraz ekstrakt z dzikiej mięty. Preparat należy aplikować 1 raz do każdego otworu nosowego maksymalnie 6 razy dziennie. Sprayu nie mogą stosować osoby z nadwrażliwością na którykolwiek jego składnik, kobiety w ciąży oraz karmiące piersią.