Poradnik
Żywokost

Żywokost

Żywokost lekarski

Żywokost lekarski (Symphytum officinale) jest rośliną od lat docenianą w Polsce jako środek leczniczy. Rośnie na wilgotnych terenach, wypuszczając duże, szorstkie liście i fioletowe kwiaty. Surowcem zielarskim jest korzeń, wykorzystywany w łagodzeniu stanów zapalnych stawów i bólów kości. Wyciągi z żywokostu spotyka się w wygodnej formie kremów i maści do stosowania na bolące miejsca. Preparaty działają łagodząco i przeciwzapalnie na skórę, pomagają goić podrażnienia.

Żywokost lekarski (Symphytum officinale) jest rośliną pospolitą na terenach całej Polski. Preferuje tereny wilgotne, można spotkać go w pobliżu rowów i rzek, a także na terenach zalewowych. W ziołolecznictwie wykorzystuje się korzeń żywokostu Radix symphyti, który można przetwarzać na świeżo oraz w formie suchej. Gruby i twardy trudno wydobyć z ziemi, dlatego chętniej sięgamy po jego gotowe przetwory. Żywokost znany jest przede wszystkim ze swojego leczniczego działania na kości i stawy. Jest bogaty w związki śluzowe i alantoinę, dzięki czemu znajduje zastosowanie w leczeniu stanów zapalnych skóry.

Znalezione produkty : 8
Pozycjonowanie produktów
Zasady pozycjonowania produktów

Wyniki wyszukiwania prezentowane są w oparciu o wiele kryteriów, z których każde ma inną wagę. Najistotniejsze to: kategoria produktu, producent, marka oraz nazwa produktu. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w szczegółach.

Sortowanie
GorVita, maść żywokostowa, 130 ml - miniaturka zdjęcia produktu
Zdrowie i uroda
GorVita, maść żywokostowa, 130 ml
19,19 zł
Virde, żel żywokostowy, 200 ml - miniaturka zdjęcia produktu
Ostatnie sztuki
Zdrowie i uroda
Virde, żel żywokostowy, 200 ml
14,43 zł16,40 zł
Najniższa cena z 30 dni
GorVita, żel z żywokostem i boswellią, odnowa i regeneracja, 200 ml - miniaturka zdjęcia produktu
Zdrowie i uroda
GorVita, żel z żywokostem i boswellią, odnowa i regeneracja, 200 ml
18,89 zł
Gorvita, żel żywokostowy z jałowcem i MSM, 200 ml - miniaturka zdjęcia produktu
Zdrowie i uroda
Gorvita, żel żywokostowy z jałowcem i MSM, 200 ml
20,49 zł
Virde, żel żywokostowy z jałowcem i MSM, 350 g - miniaturka zdjęcia produktu
Zdrowie i uroda
Virde, żel żywokostowy z jałowcem i MSM, 350 g
22,49 zł
Urazo Terapia, krem z żywokostem, 75 g - miniaturka zdjęcia produktu
Zdrowie i uroda
Urazo Terapia, krem z żywokostem, 75 g
23,49 zł
Flos Korzeń żywokostu, 50 g - miniaturka zdjęcia produktu
Zdrowie i uroda
Flos Korzeń żywokostu, 50 g
5,59 zł
Krauterhof, żel z żywokostem lekarskim, 250 ml - miniaturka zdjęcia produktu
Zdrowie i uroda
Krauterhof, żel z żywokostem lekarskim, 250 ml
18,59 zł
1 - 8 z 8 produktów

Czy żywokost pomaga na kości?

Maść żywokostowa to najbardziej popularna forma preparatu, po jaką sięgają pacjenci. Można ją wykonać samemu w domu na bazie suszu z korzenia i tłuszczów roślinnych lub zwierzęcych. W sprzedaży dostępne są gotowe wersje tego znanego, ludowego specyfiku, również w postaci lekkiego żelu. Maść żywokostowa pomaga zmniejszać obrzęki i bolesność miejsc po stłuczeniach i innych kontuzjach. Wartość leczniczą żywokostu doceniają także sportowcy, niwelując nim bóle mięśni po wyczerpujących treningach.

Żywokost lekarski na choroby skórne

Substancje śluzowe obecne w korzeniu żywokostu wykazują działanie przeciwzapalne. Oznacza to, że przetwory żywokostowe nakładane na skórę przyspieszają gojenie się ran, ograniczają zaczerwienienie, podrażnienia. Zawarta w korzeniu alantoina posiada właściwości kojące, jej obecność korzystnie wpływa na kondycję skóry przesuszonej i zniszczonej. Żywokost można stosować także w formie maseczek oraz okładów, by odnowić oraz odżywić skórę twarzy i dekoltu. Dodatek żywokostu do kosmetyków ujędrnia skórę, zmiękcza ją, nawilża i chroni przed przesuszeniem. Odwary z rośliny można stosować jako dodatek do szamponów do włosów oraz jako płukanka nawilżająca i łagodząca.

Żywokost lekarski - kontrowersyjna roślina

Tocząca się obecnie dyskusja w świecie naukowym na temat bezpieczeństwa stosowania wewnętrznego żywokostu świadczy o tym, że wciąż poznajemy tajemniczy świat roślin. Alkaloidy pirolizydynowe zawarte w tej roślinie są toksyczne dla człowieka. Odchodzi się więc od przyjmowania przetworów żywokostu doustnie. Okłady zewnętrzne są bezpieczne i nie stanowią zagrożenia dla zdrowia.

Jak przygotować wyciąg z żywokostem lekarskim?

Niewielką ilość suszu można zalać w warunkach domowych kilkoma kroplami oleju. Taką miksturę należy wstawić w osobnym naczyniu do garnka z wodą. Aby olej wyciągnął z rośliny wszystkie drogocenne substancje, należy gotować go przez godzinę przez kolejne trzy dni. Tak gotowym maceratem można smarować obolałe miejsca. Jest to jednak czynność dość czasochłonna. Znacznie prostszym rozwiązaniem jest zakup gotowej maści z żywokostem lekarskim w aptece internetowej lub stacjonarnej. Innym sposobem jest wykonywanie okładów. Wówczas nasączony olejem, maceratem lub nalewką wacik należy trzymać na stłuczonym lub zranionym miejscu przez około godzinę.

Można również zebrać żywokost lekarski samemu podczas spacerów po łące. Niezbędna jest jednak wiedza o wieku rośliny, ponieważ zbiorów dokonuje się wyłącznie jesienią drugiego roku wegetacji. W ziołolecznictwie wykorzystuje się zarówno korzeń, kwiaty, jak i liście zioła.

Dołącz do nas
Facebook logoInstagram logo
Pobierz aplikację Recepta Gemini
Rezerwuj wygodnie w aplikacji, odbieraj w pobliskich aptekach!
Google Play logo
Gemini
Regulaminy
Pomocne linki