Poradnik
Amla (Liściokwiat garbnikowy)

Amla (Liściokwiat garbnikowy)

Amla

Agrest indyjski, czyli amla (łac. Emblica officinalis) lub liściokwiat garbnikowy dzięki licznym właściwościom znalazł zastosowanie przede wszystkim w medycynie indyjskiej. Ze względu na rosnące zainteresowanie ajurwedą pojawił się także na rynku europejskim. Często stanowi składnik naturalnych henn i olejków do włosów oraz suplementów diety np. ze spiruliną.

Na stronie Gemini znajdują się kosmetyki zawierające wyciągi z amli, w tym oleje do włosów, henny oraz suplementy diety. Ekstrakty z owoców tej rośliny dodają włosom blasku, sprężystości i nawilżenia. Ponadto, ożywiają naturalny kolor i jednocześnie opóźniają efekt przedwczesnego siwienia kosmyków. Oleje wmasowywane w skórę głowy przyspieszają ich porost. Duża zawartość tanin zmniejsza przetłuszczanie się, dlatego też ich stosowanie zaleca się przede wszystkim osobom z tym problemem.

Znalezione produkty : 1
Pozycjonowanie produktów
Zasady pozycjonowania produktów

Wyniki wyszukiwania prezentowane są w oparciu o wiele kryteriów, z których każde ma inną wagę. Najistotniejsze to: kategoria produktu, producent, marka oraz nazwa produktu. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w szczegółach.

Sortowanie
Aurospirul Amla, 100 kapsułek - miniaturka zdjęcia produktu
Zdrowie i uroda
Aurospirul Amla, 100 kapsułek
60,19 zł
1 - 1 z 1 produktów

Właściwości amli

W Indiach amla uznawana jest za środek na długowieczność, wykazujący właściwości przeciwstarzeniowe. Chroni ona żywe komórki przed procesami oksydacji i uszkodzeniem DNA, działając jako antyoksydant. Utlenianie komórkowe to proces, podczas którego dochodzi do uwolnienia wolnych rodników, czyli czynników przyczyniających się m.in. do przedwczesnego starzenia się skóry i powstawania zmarszczek.

Czym są antyoksydanty?

Antyoksydanty, inaczej nazywane przeciwutleniaczami, znane są ze swojego działania zwalczającego wolne rodniki, które uszkadzają komórki organizmu, będąc jedną z przyczyn szybszego starzenia się organów i zwiększających ryzyko powstawania wielu chorób, w tym nowotworów oraz schorzeń układu krążenia.

Wolne rodniki, czyli reaktywne formy tlenu (RFT) posiadają minimum jeden niesparowany elektron. Cechują się dużą reaktywnością, przez co uszkadzają zdrowe komórki organizmu. Należy jednak podkreślić, że RFT są potrzebne do prawidłowego funkcjonowania komórek, a ich negatywne działanie jest wynikiem nadmiernej ich kumulacji. Ryzyko ich nadprodukcji rośnie w wyniku długotrwałej ekspozycji na promieniowanie słoneczne, dym papierosowy, zanieczyszczone powietrze, przetworzoną żywność oraz niektóre leki. Antyoksydanty dostarczają wolnym rodnikom brakującego elektronu, sprawiając tym samym, że nie są one już szkodliwe i zostają wydalone z organizmu. Przeciwutleniacze dzieli się na egzo- jak i endogenne, przy czym te pierwsze należy dostarczyć z pożywieniem lub za pomocą suplementów diety.

Do najpopularniejszych antyoksydantów zalicza się m.in.:

  • witaminę E - nazywaną również "witaminą młodości". Obficie znajduje się w olejach roślinnych, kiełkach pszenicy, orzechach i nasionach zbóż;
  • witaminę C - której działanie pobudza syntezę kolagenu oraz zwiększa odporność organizmu;
  • cynk - znajdujący się przede wszystkim w roślinach strączkowych;
  • bioflawonoidy.
Dołącz do nas
Facebook logoInstagram logo
Pobierz aplikację Recepta Gemini
Rezerwuj wygodnie w aplikacji, odbieraj w pobliskich aptekach!
Google Play logo
Gemini
Regulaminy
Pomocne linki