Poradnik
Glinka zielona

Glinka zielona

Glinka zielona

Argilloterapia, czyli zabieg kosmetyczny wykorzystujący glinkę, stosowany jest w Polsce coraz częściej. Mineralne substancje o różnych kolorach nakładane były na twarz i całe ciało już setki lat temu, głównie na Bliskim Wschodzie, Ameryce Południowej i Afryce. Glinka zielona pozyskiwana jest ze skał krzemionkowo-aluminiowych (na głębokości ok. 70 metrów), a następnie suszona w słońcu. Jej kolor wynika z obecności jonów żelaza. Po kontakcie z wodą zmienia swoją barwę na szaro-turkusową i w konsystencji przypomina błoto. W jej składzie wyróżnić można sole mineralne, mikroelementy i śladowe ilości pierwiastków. Kosmetyki na bazie glinki zalecane są osobom chcącym zadbać o cerę tłustą i trądzikową, zredukować ilość produkowanego sebum i zmatowić nadmierne błyszczenie. Produkt może być stosowany nawet przy wrażliwej i podatnej na podrażnienia cerze.

Zielona glinka powinna znaleźć się w domu każdego, kto ceni sobie naturalne kosmetyki, z których samodzielnie można wytworzyć ulubiony produkt. Zgodnie z własnymi potrzebami.

Znalezione produkty : 1
Pozycjonowanie produktów
Zasady pozycjonowania produktów

Wyniki wyszukiwania prezentowane są w oparciu o wiele kryteriów, z których każde ma inną wagę. Najistotniejsze to: kategoria produktu, producent, marka oraz nazwa produktu. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w szczegółach.

Sortowanie
Bioline, glinka zielona, cera tłusta, 150 g - miniaturka zdjęcia produktu
Zdrowie i uroda
Bioline, glinka zielona, cera tłusta, 150 g
19,59 zł
1 - 1 z 1 produktów

Rodzaje i skład glinki zielonej

Wyróżnić można dwa rodzaje glinki zielonej: illite oraz montmorillonite. Pierwsza z nich pochodzi z USA, ze stanu Illinois, do czego nawiązuje jej nazwa. Po raz pierwszy uzyskano ją w 1937 roku. Druga z kolei pochodzi z południowej Francji z regionu o nazwie Montmorillon. Obie glinki posiadają w składzie ponad 20 rodzajów soli mineralnych, mikroelementy i śladowe pierwiastki.

W zielonej glince znajduje się wiele mikro- oraz makroelementów. Surowiec ten dostarcza skórze, m.in. jony żelaza, potasu, magnezu, glinu, wapnia, manganu oraz sód i krzemionkę. Używanie glinki zielonej zaleca się osobom, które borykają się z tłustą, trądzikową cerą i chcą przyspieszyć gojenie się zmian skórnych, ograniczyć stany zapalne, wyregulować produkcję sebum oraz ujędrnić i dotlenić głębsze warstwy naskórka.

Właściwości glinki zielonej w kosmetyce

Zielona glinka znalazła zastosowanie pomocnicze w terapii trądziku. Działa ściągająco na skórę, co przyczynia się do zamykania porów i zmniejszenia ilości zaskórników oraz zmian ropnych. Reguluje pracę gruczołów łojowych, przez co produkują one mniej sebum. Systematycznie stosowana na twarz spłyca drobne zmarszczki. Składniki zawarte w glince delikatnie złuszczają martwy i zrogowaciały naskórek, co przyspiesza procesy regeneracji skóry. Glinka wykorzystywana jest w profesjonalnych i domowych zabiegach eliminacji cellulitu. Nakładana jest wówczas w postaci maski na wybrane części ciała.

Do czego wykorzystać glinkę zieloną?

Surowiec, jakim jest zielona glinka, najczęściej stosuje się do przygotowania maseczek na twarz i ciało. Jest to bardzo proste, pod warunkiem, że będzie pamiętało się o kilku czynnościach. Kilka łyżeczek glinki (zgodnie z zalecaniami producenta) należy wymieszać z wodą mineralną/olejem/hydrolatem w takiej proporcji, aby uzyskać gęstą konsystencję przypominającą błoto. Ważne, aby nie używać do tego wody z kranu. Nie mniej ważne jest to, w czym i czym miesza się glinkę. Odradza się wykorzystywanie do tego celu metalowych miseczek czy mieszadełek, ponieważ glinka zielona po kontakcie z takim materiałem może stracić swoje właściwości. Całą mieszaninę należy nałożyć na oczyszczoną twarz (lub inną partię ciała np. uda) na około 10-15 minut. Nie wolno dopuszczać do całkowitego wyschnięcia glinki, dlatego co pewien czas można spryskiwać cerę hydrolatem. Po dokładnym zmyciu i osuszeniu należy nałożyć krem nawilżający. Zaleca się, aby taki zabieg powtarzać 1-2 razy w tygodniu, w zależności od stopnia przetłuszczenia skóry. Niewielką ilość glinki można również wsypać pod bieżącą wodę do wanny w celu uzyskania detoksykującej kąpieli.

Inne rodzaje glinek

Glinki kosmetyczne polecane są dla różnych typów cery. Cechują się bogactwem składników mineralnych ilastych. Wyróżniamy różne rodzaje glinek kosmetycznych, a wśród znajdują się nich m.in.:

  • Glinka czerwona - zalecana jest osobom posiadającym cerę wrażliwą i naczynkową. Regularne nakładanie jej na skórę nie tylko oczyszcza, ale również uszczelnia i wzmacnia naczynia krwionośne.
  • Glinka biała - inne jej nazwy to chińska lub porcelanowa. Wykorzystywana jest w pielęgnacji cery wrażliwej i suchej.
  • Glinka błękitna - inaczej bentonitowa powstająca ze skał wulkanicznych. Dotlenia i delikatnie rozjaśnia skórę, dlatego też rekomendowana jest dla cer suchych, dojrzałych oraz ze skłonnością do zmarszczek.
  • Glinka ghassoul - pozyskiwana jest z jaskiń znajdujących się w Maroku. Polecana jest do wszystkich rodzajów skóry w celu jej nawilżenia i wygładzenia.
Dołącz do nas
Facebook logoInstagram logo
Pobierz aplikację Recepta Gemini
Rezerwuj wygodnie w aplikacji, odbieraj w pobliskich aptekach!
Google Play logo
Gemini
Regulaminy
Pomocne linki