Poradnik
Kaszka ryżowa

Kaszka ryżowa

Kaszka ryżowa

Żywienie niemowląt od pierwszych dni oparte jest o mleko mamy. Wraz z rozwojem maluszka jego przewód pokarmowy ulega jednak stopniowym zmianom. Tyczy się to zarówno funkcji motorycznych, wydzielniczych, jak i gotowości dziecka do spożywania odmiennych pokarmów niż tylko pokarm płynny – między innymi za sprawą rozwoju układu nerwowego. Wśród pokarmów, które wdrażane są do diety dziecka po ok. 4. miesiącu życia, jest kaszka ryżowa, stanowiąca wartościowy produkt inicjujący spożywanie pokarmów innych niż mleko.

W ofercie Gemini znajduje się wiele środków spożywczych stworzonych z myślą o potrzebach najmłodszych, do których zalicza się m.in. kaszka ryżowa.

Znalezione produkty : 5
Pozycjonowanie produktów
Zasady pozycjonowania produktów

Wyniki wyszukiwania prezentowane są w oparciu o wiele kryteriów, z których każde ma inną wagę. Najistotniejsze to: kategoria produktu, producent, marka oraz nazwa produktu. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w szczegółach.

Sortowanie
Nominal Kaszka zbożowa Nomina ryżowa, 300 g - miniaturka zdjęcia produktu
Zdrowie i uroda
Nominal Kaszka zbożowa Nomina ryżowa, 300 g
9,59 zł
Holle Kaszka ryżowa Bio, pełnoziarnista, bezmleczna, bezglutenowa, po 5 miesiącu, 250 g - miniaturka zdjęcia produktu
Zdrowie i uroda
Holle Kaszka ryżowa Bio, pełnoziarnista, bezmleczna, bezglutenowa, po 5 miesiącu, 250 g
13,79 zł
Caprima Premium Kaszka ryżowa z pełnym mlekiem kozim, bezglutenowa, po 4 miesiącu, 225 g - miniaturka zdjęcia produktu
Zdrowie i uroda
Caprima Premium Kaszka ryżowa z pełnym mlekiem kozim, bezglutenowa, po 4 miesiącu, 225 g
25,49 zł
BoboVita Kaszka ryżowa, banan, bezmleczna, bezglutenowa, po 6 miesiącu, 180 g - miniaturka zdjęcia produktu
Zdrowie i uroda
BoboVita Kaszka ryżowa, banan, bezmleczna, bezglutenowa, po 6 miesiącu, 180 g
8,79 zł10,99 zł
Najniższa cena z 30 dni
BoboVita Kaszka ryżowa, malina, bezmleczna, bezglutenowa, po 6 miesiącu, 180 g - miniaturka zdjęcia produktu
Zdrowie i uroda
BoboVita Kaszka ryżowa, malina, bezmleczna, bezglutenowa, po 6 miesiącu, 180 g
8,79 zł10,99 zł
Najniższa cena z 30 dni
1 - 5 z 5 produktów

Jaka powinna być kaszka ryżowa dla niemowląt?

Produkty żywieniowe dla niemowląt, a konkretniej kaszki, są bardzo zróżnicowane pod kątem wieku, w jakim są stosowane. Wynika to przede wszystkim z faktu, że przewód pokarmowy maluszka trzeba stopniowo przygotowywać na wyzwania, jakie stanowią pokarmy. Najwcześniej w diecie naszych dzieci pojawiają się kaszki – najpierw bezglutenowe, a potem zawierające gluten.

Kaszka ryżowa wbrew pozorom nie jest jednym produktem – mogą one różnić się następującymi parametrami:

  • wiekiem przeznaczenia – np. od 4. lub 6. miesiąca życia,
  • zawartością dodatków smakowych – np. smaku brzoskwini, maliny, banana, jabłka, gruszki,
  • obecnością lub brakiem mleka,
  • pochodzeniem – np. niektóre produkty sygnowane są jako BIO,
  • obecnością dodatkowych składników – m.in. witamin, minerałów, składników o działaniu immunomodulującym oraz probiotycznym.

Dobrej jakości kaszka ryżowa dla niemowląt powinna cechować się bogatym składem. Na pewno warto zwrócić uwagę na produkty zawierające oprócz ryżu również owoce oraz witaminy i składniki mineralne.

W wielu kaszkach można odnaleźć następujące składniki:

Dobrej jakości kaszka ryżowa powinna gwarantować uzyskanie konsystencji optymalnej dla potrzeb małych dzieci oraz niemowląt. Kaszki bezmleczne można przygotowywać na mleku modyfikowanym – takim, jakim jest karmione dziecko z butelki lub też na specjalnych mlekach modyfikowanych (nawet elementarnych), które dedykowane są dzieciom z alergią na białko mleka krowiego. Produkty tego rodzaju mogą być również stosowane u dzieci, u których wdrożona została dieta bezglutenowa – kaszka ryżowa natywnie nie zawiera bowiem glutenu.

Kaszki są zwykle bardzo proste w przygotowaniu – nie jest konieczne ich gotowanie, a jedynie dodanie podgrzanego mleka modyfikowanego. Wiele z nich ma też charakter uniwersalny – sprawdzają się np. w połączeniu ze zwykłym mlekiem albo wodą.

Bezmleczne kaszki można łączyć z różnymi elementami diety niemowląt np.:

  • puree ze słoiczków,
  • owocami ze słoiczków,
  • daniami warzywnymi.

U starszych dzieci można z powodzeniem tego rodzaju kaszkę połączyć np. z jogurtem oraz owocami.

O czym jeszcze należy pamiętać przy żywieniu niemowląt?

Należy mieć na uwadze, że karmienie piersią jest najlepsze dla naszego dziecka. Uzupełnianie diety oraz wprowadzanie nowych pokarmów powinno być oparte o zastosowanie jedynie bezpiecznych, sterylnych i przede wszystkim wysokiej jakości produktów. Należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń producentów dotyczących procesu przygotowania posiłków oraz kontrolowania temperatury (również bezpośrednio przed podaniem) gotowej kaszki. Trzeba zwracać uwagę na właściwe przechowywanie posiłków dla naszych dzieci – uważajmy, aby nie magazynować niedojedzonych słoiczków oraz otwartych torebek z mieszanką dietetyczną.

Warto zwrócić uwagę na produkty zawierające oprócz witamin i minerałów również inne składniki – np. probiotyki. Wśród nich znajdują się m.in. środki spożywcze wzbogacone o żywe kultury bakterii rodzaju Bifidobacterium lactis, które stanowią bezpieczną fizjologiczną florę naszego przewodu pokarmowego.

Jeśli u naszego dziecka pojawiły się pierwsze ząbki – dzieje się to głównie około 6. miesiąca życia – to po stosowaniu produktów zawierających laktozę należy bezwzględnie przestrzegać zasad higieny jamy ustnej malucha przed snem. Pozwoli to uchronić mleczaki przed tzw. próchnicą butelkową. Są to zmiany próchnicze zlokalizowane okołowierzchołkowo, które stanowić mogą potencjalne źródło zakażenia u naszego dziecka.

Kaszka ryżowa nie może stanowić podstawy diety malucha. Pamiętajmy również, aby przestrzegać zaleceń dotyczących ilości pokarmu i kalorii w diecie, oceniając przyrost dziecka w oparciu o siatki centylowe wagi i długości ciała naszego maleństwa.

Dołącz do nas
Facebook logoInstagram logo
Pobierz aplikację Recepta Gemini
Rezerwuj wygodnie w aplikacji, odbieraj w pobliskich aptekach!
Google Play logo
Gemini
Regulaminy
Pomocne linki