Poradnik
Mięta

Mięta

Mięta pieprzowa

Mięta pieprzowa, inaczej lekarska (łac. Mentha piperita L.) jest popularnym gatunkiem rośliny należącym do rodziny jasnotowatych. To powszechnie znane zioło zawiera w sobie olej miętowy, kwas askorbinowy, rutynę, karoten, betainę i kwasy - oleanowy i ursulowy. Miętę stosuje się w zaburzeniach trawienia, przy niestrawności i wzdęciach. Najczęściej dostępna jest w postaci do zaparzania, jako herbatka ziołowa (w saszetkach).

Dzięki swoim właściwościom mięta pieprzowa znalazła szerokie zastosowanie, zarówno w ziołolecznictwie, przemyślne kosmetycznym (pasty do zębów, kremy do stóp), jak i kuchni. Roślina ta posiada również w składzie wiele witamin i minerałów, w tym witaminy A, C, fosfor, magnez i żelazo. W naturalnych warunkach występuje nie tylko w Europie, ale i całkiem często w Ameryce Północnej. Do celów leczniczych wykorzystywane są zarówno liście, jak i olejek eteryczny z mięty pieprzowej.

Znalezione produkty : 6
Pozycjonowanie produktów
Zasady pozycjonowania produktów

Wyniki wyszukiwania prezentowane są w oparciu o wiele kryteriów, z których każde ma inną wagę. Najistotniejsze to: kategoria produktu, producent, marka oraz nazwa produktu. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w szczegółach.

Sortowanie
Bi fix Mięta, herbatka ziołowa, 2 g x 20 saszetek - miniaturka zdjęcia produktu
Zdrowie i uroda
Bi fix Mięta, herbatka ziołowa, 2 g x 20 saszetek
4,89 zł
Herbapol Tylko Natura Mięta Fix, zioła do zaparzania, 2 g x 30 saszetek - miniaturka zdjęcia produktu
Zdrowie i uroda
Herbapol Tylko Natura Mięta Fix, zioła do zaparzania, 2 g x 30 saszetek
6,39 zł
Bi Fix, Mięta, herbatka, 40 g - miniaturka zdjęcia produktu
Zdrowie i uroda
Bi Fix, Mięta, herbatka, 40 g
6,69 zł
Zioła fix, Mięta 2 g, 30 saszetek - miniaturka zdjęcia produktu
Produkt apteczny
Zioła fix, Mięta 2 g, 30 saszetek
8,29 zł
Dary Natury Liść Mięty, herbatka ekologiczna, 25 g - miniaturka zdjęcia produktu
Zdrowie i uroda
Dary Natury Liść Mięty, herbatka ekologiczna, 25 g
4,69 zł
Joy Day Koncentrat napoju probiotycznego, Mięta, Bio, 500 ml - miniaturka zdjęcia produktu
Zdrowie i uroda
Joy Day Koncentrat napoju probiotycznego, Mięta, Bio, 500 ml
45,99 zł
1 - 6 z 6 produktów

Czym jest mięta pieprzowa?

Powstała w Anglii jako mieszaniec dwóch gatunków roślin - mięty zielonej i nadwodnej. Dopiero w XVIII w. rozpoczęto uprawę tego zioła na większą skalę. Roślina wyrasta na wilgotnych, ciężkich i świeżych glebach. Kwitnie w sezonie letnim - od lipca do sierpnia. Może osiągać wysokość do 90 centymetrów. Głównym składnikiem mięty jest mentol, który służy jako surowiec do produkcji past do zębów, środków spożywczych oraz produktów kosmetycznych. Bylina ta od lat uprawiana jest w Polsce.

Zastosowanie i działanie mięty pieprzowej

Roślina znalazła zastosowanie zarówno w kuchni, jak i w medycynie ludowej. Jej cechą charakterystyczną jest przyjemny, orzeźwiający aromat. Surowiec, który jest następnie wykorzystywany, zbiera się z roślin niekwitnących, a następnie poddaje suszeniu w wysokich temperaturach.

Liście mięty pieprzowej pobudzają wydzielanie soków trawiennych, w tym głównie żółci. Dzięki tym właściwościom picie naparów łagodzi zaburzenia trawienia (w tym wzdęcia i niestrawność) i usprawnia funkcjonowanie układu pokarmowego. Olejek miętowy (eteryczny) działa relaksująco.

Mięta w postaci herbatki ziołowej - zalecane dawkowanie

Roślina najczęściej wykorzystywana jest w postaci suszu jako herbatka ziołowa. Torebkę z miętą należy zalać wrzącą wodą i parzyć przez około 5-10 minut pod przykryciem.

Susz z mięty należy przechowywać w miejscu chłodnym i ciemnym w zamkniętym opakowaniu.

Przeciwwskazania do stosowania

Mięty nie zaleca się osobom uczulonym na poszczególne składniki preparatów. Nie stosować u kobiet ciężarnych i karmiących piersią. Nie zaleca się podawania dzieciom poniżej 4. roku życia i osobom cierpiącym na kamienie żółciowe i refluks żołądkowo-przełykowy.

Przyczyny i zapobieganie wzdęciom i uczuciu sytości po posiłku

Uczucie pełności po spożyciu obfitego posiłku i niestrawność z tym związana są bardzo częstą przypadłością. Najczęściej jest to następstwem zaburzeń fizjologicznych czynności żołądka i jelita cienkiego. Symptomami mogą być również bóle w podbrzuszu, nudności i wymioty. Takie objawy w większości przypadków nie mają podłoża choroby metabolicznej. Przyczyn może być wiele, w tym:

  • spożywanie zbyt ciężkich i tłustych posiłków,
  • obfite porcje,
  • zaburzenia mikroflory jelitowej,
  • przewlekły stres,
  • zaparcia,
  • zaburzenia wchłaniania,
  • choroba wątroby, trzustki, wrzodów żołądka i dwunastnicy,
  • zespół jelita drażliwego,
  • infekcje bakteryjne oraz wirusowe.

Wspomagająco w leczeniu większości z wyżej wymienionych czynników i chorób zaleca się stosowanie naturalnych herbatek ziołowych, wspomagających trawienie, w tym np. z mięty pieprzowej, rumianku, kopru włoskiego i kminku. Należy również pamiętać o spożywaniu potraw bogatych w błonnik, który ułatwia trawienie i oczyszcza jelita z zalegających resztek pokarmowych. Aby zmniejszyć porcje żywieniowe, zaleca się wypicie szklanki wody mineralnej na około 30 minut przed posiłkiem.

Dołącz do nas
Facebook logoInstagram logo
Pobierz aplikację Recepta Gemini
Rezerwuj wygodnie w aplikacji, odbieraj w pobliskich aptekach!
Google Play logo
Gemini
Regulaminy
Pomocne linki