Zamówienie wysyłamy w 4-5 dni roboczych
Kategorie

Polprazol max

Polprazol Max

Polprazol Max to lek oferowany przez Aptekę Gemini, wyprodukowany przez znanego producenta POLPHARMA. Produkt ten wśród swoich głównych wskazań zawiera krótkotrwałe leczenie objawów refluksu żołądkowo-przełykowego. Polprazol Max jako główną substancję czynną zawiera Omeprazol (Omeprazolum) zaliczany do inhibitorów pompy protonowej (IPP), grupy leków stosowanych m.in. w zwalczaniu objawów zgagi.

Czym jest i co zawiera Polprazol Max?

Polprazol Max to lek oferowany pod postacią twardych kapsułek dojelitowych. Preparat wskazany jest do stosowania w leczeniu objawów refluksu żołądkowo-przełykowego, czego objawy mogą manifestować się w następujący sposób:

 • zgaga,
 • zarzucanie kwaśnej treści żołądkowej,
 • ból w klatce piersiowej,
 • uczucie pieczenia za mostkiem,
 • ból w nadbrzuszu.

Główną substancją czynną preparatu jest wspomniany wyżej lek z grupy IPP – Omeprazol.

Jak działa składnik aktywny preparatu Polprazol Max?

Wspomniany wyżej Omeprazol należy do grupy inhibitorów pompy protonowej (IPP). Oznacza to, że jego działanie podstawowe polega na hamowaniu pompy protonowej, czyli białka odpowiedzialnego za uwalnianie jonów protonowych do światła przewodu pokarmowego. Jony protonowe, czyli H+ odpowiadają za kwaśność i niskie pH soku żołądkowego, co jest istotne dla procesów trawienia (aktywacja enzymów trawiennych) oraz dla zabezpieczenia organizmu przed infekcjami przewodu pokarmowego, głównie powodowanymi przez bakterie i grzyby.

Wydzielanie kwasu solnego, a więc przede wszystkim jonów H+, które łączą się w obecnymi w żołądku jonami Cl-, ma charakter ciągły oraz indukowany. Stale nasz żołądek uwalnia jony H+, jednak pod wpływem obecności pokarmu, połykania lub nawet myślenia o jedzeniu dochodzi do nasilenia wydzielania kwasu solnego, co ma przygotować nasz żołądek na przyjęcie i trawienie pokarmów. Głównym miejscem produkcji kwasu solnego są komórki okładzinowe żołądka.

Omeprazol hamuje wydzielanie jonów wodorowych do światła przewodu pokarmowego, co ogranicza zarówno podstawowe, jak i wywołane wydzielanie żołądkowe. Szacuje się, że działanie Omeprazolu rozpoczyna się już w około 60 minut od poddania doustnego.

Osiągnięcie maksymalnego działania hamującego na pompy protonowe w ścianie żołądka osiągane jest najczęściej po około czterech dnia stosowania. Omeprazol wykazuje również działanie bakteriobójcze na bakterię Helicobacter pylori, odpowiedzialną m.in. za chorobę wrzodową żołądka, chłoniaka żołądka oraz stany zapalne błony śluzowej żołądka.

Wśród wskazań do zastosowania Omeprazolu wymienia się między innymi:

 • eradykację H. pylori,
 • leczenie objawowego GERD (choroby refluksowej),
 • leczenie i zapobieganie wrzodom dwunastnicy i żołądka w trakcie stosowania NLPZ np. ibuprofenu (leki te ograniczają produkcję śluzu w żołądku, co może powodować uszkadzanie ściany żołądka przez kwas solny),
 • ograniczanie objawów niestrawności związanych z nadkwaśnością soku żołądkowego,
 • leczenie refluksowego zapalenia przełyku,
 • u pacjentów z krwawieniem z przewodu pokarmowego lub narażonych na nie,
 • w zespole Zollingera i Ellisona (choroba wywołana nadmierną produkcją gastryny i stymulacją produkcji kwasu solnego).

Jakie są przeciwwskazania do zastosowania preparatu Polprazol Max?

Wśród przeciwskazań do stosowania preparatu Polprazol Max należy zaliczyć:

 • nadwrażliwość na Omeprazol i inne benzoimidazole lub na substancje pomocnicze,
 • Omeprazolu nie można łączyć z atazanawirem i nelfinawirem – lekami stosowanymi w leczeniu zakażenia HIV.

Jeśli w trakcie leczenia wystąpią jakiekolwiek niepokojące objawy – np. utrata masy ciała, nawracające wymioty, problemy z połykaniem, krwiste wymioty lub ciemne, smoliste stolce – to należy zgłosić się do lekarza. Omeprazol może ograniczać objawy i utrudniać rozpoznanie przyczyny dysfagii lub krwawienia do przewodu pokarmowego – np. nowotworu.