Kategorie

Preparaty na kleszcze

Kleszcze – małe stworzenia, duże zagrożenie

Świadomość na temat niebezpieczeństw, jakie nosi za sobą ukąszenie kleszcza staje się coraz bardziej powszechna. Pasożyty te, których żywicielem może być człowiek oraz zwierzę, zalicza się do pajęczaków. Ciekawostką jest, że w Polsce mamy ponad 20 gatunków kleszczowatych, jednak najbardziej niebezpieczne są ukąszenia kleszcza pospolitego i kleszcza łąkowego.

Pajęczaki te mają okrągły lub owalny kształt (w zależności od stopnia najedzenia). Głodny będzie bardziej płaski, natomiast najedzony - nabrzmiały i wyraźnie okrągły. Kleszcze żyją przede wszystkim w lasach, na łąkach, w parkach, znajdziemy je również w trawie i krzakach. Okres ich aktywności przypada na miesiące o temperaturze powietrza wyższej niż 10 stopni Celsjusza. To właśnie w tym czasie najłatwiej o ukąszenie, dlatego trzeba podjąć kroki, aby odpowiednio się zabezpieczyć, na przykład stosując preparaty na kleszcze

1 - 24 z 32 produktów

Skuteczne preparaty na kleszcze

Przed kleszczami należy się chronić w każdy możliwy sposób. Przede wszystkim można zmniejszyć prawdopodobieństwo spotkania tego pajęczaka, na przykład unikając skupisk - lasów, łąk, wysokich traw. Wybierając się poza miasto, należy pamiętać o odpowiednim ubiorze – najlepiej ubrać jasne, zakrywające jak najwięcej ciała ubrania. Warto również sięgnąć po sprawdzone preparaty na kleszcze, które zabezpieczą przed pasożytem nie tylko Ciebie, ale też Twoich najbliższych.

Wśród szerokiej gamy produktów powstałych z myślą o takiej ochronie znajdziesz między innymi spraye i płyny z atomizerem (na przykład marki BROS), które odstraszają nieproszonych gości nawet do 5 godzin po zastosowaniu. Ich użycie jest proste – wystarczy spryskać ubranie z odległości 15 cm i powtarzać tę czynność po upływie wskazanego czasu. Podobne rozwiązanie proponuje również marka OFF czy Mustico.

Alternatywą dla popularnych sprayów będą żele i mleczka o właściwościach odstraszających. Żel marki Kosmed oparty jest o naturalne składniki – olejki eteryczne. Produkt ten bez obaw można wcierać w całe ciało (z wyjątkiem błon śluzowych i oczu) i powtarzać tę czynność co ok. 3 godziny. Ciekawą alternatywą dla środków przeciw kleszczom są specjalne bransoletki, które noszone na nadgarstku lub kostce skutecznie chronią przed ugryzieniem – ich działanie może trwać nawet do 350 godzin! Co możemy zrobić jeśli jednak zostaliśmy już ukąszeni przez kleszcza? Tu z pomocą przyjdą nam profesjonalne produkty do usuwania pajęczaka ze skóry, na przykład tak zwane lasso do usuwania kleszczy, wyposażone w bezbolesny, delikatny system – lasso możemy wykorzystać zarówno na człowieku, jak i zwierzęciu, pozwoli ono w prawidłowy sposób usunąć pasożyta.

Oprócz lassa producenci proponują karty do usuwania nieproszonych gości. Jest to poręczna i bezpieczna metoda. Karta wyposażona jest w specjalną lupę i posiada dwie końcówki, które służą do wyjmowania kleszczy o różnej wielkości. Jeżeli masz wątpliwości i nie jesteś w stanie usunąć kleszcza samodzielnie lub udało się usunąć tylko część – w takim wypadku udaj się do lekarza. Bezwzględnie umów się na wizytę, jeśli po usunięciu pajęczaka pojawia się w okolicy rany rumień wędrujący.

Chroń się przed kleszczami!

Podczas ciepłych miesięcy musisz mieć się na baczności. Kleszcze występują w środowisku powszechnie i bardzo często zdarza się, że kąsają człowieka. Oprócz dyskomfortu związanego z samym ukąszeniem oraz potrzebą usunięcia pasożyta warto pamiętać, że przyczyniają się one do rozprzestrzeniania wielu potencjalnie niebezpiecznych chorób (na przykład boleriozy). Z uwagi na to pamiętaj, aby bezwzględnie chronić się przed kleszczami, zwłaszcza przy okazji wycieczek poza miasto, ale również na spacerach w otoczeniu zieleni (na przykład parki). Warto zawsze mieć pod ręką sprawdzony preparat na kleszcze, czy to w formie sprayu, żelu lub bransoletki – najważniejsze to nie bagatelizować zagrożenia i koniecznie udać się do lekarza, jeżeli po ukąszeniu kleszcza coś zaczyna nas niepokoić.