Kategorie

Różeniec górski

Różeniec górski – co powinieneś wiedzieć


Różeniec górski jest stosunkowo niewielką rośliną, która naturalnie występuje na terenie Ameryki Północnej i Eurazji. W Polsce czujny obserwator może znaleźć ją na niektórych terenach górskich, przede wszystkim w Sudetach i Karpatach. Najczęściej występuje jednak na obszarach chronionych. Jak rozpoznać Różeńca? Ma grube i wyraźne liście oraz drobne kwiatki. Ciekawostką jest, że roślina ta występuje w różnych barwach (zielona, żółta a nawet czerwona), a swoją nazwę wzięła od szczególnego, różanego zapachu, jaki wydziela jej łodyga po rozdarciu. W Azji od wielu lat używa się tej ciekawej rośliny w celach leczniczych - część właściwości Różeńca potwierdziła współczesna nauka, dzięki czemu dzisiaj roślina ta jest specjalnie uprawiana i przetwarzana tak, aby móc w pełni wykorzystać jej potencjał.
1 - 24 z 9 produktów

Różeniec górski i jego szczególne właściwości


Warto wiedzieć, że lecznicze właściwości przypisuje się przede wszystkim podziemnej łodydze Rożeńca (tej, o wyjątkowym, różanym zapachu). Kłącza wraz z korzonkami zawierają cały wachlarz cennych dla ludzkiego organizmu substancji, między innymi flawonoidy, fitosterole, fenolokwasy, katechiny, proantocyjanidyny. Różeniec górski uważany jest za zioło adaptogenne, czyli pomagające w adaptacji do zmieniających się warunków otoczenia. W praktyce oznacza to, że ma on wpływ na skuteczną walkę ze stresem. Stosowanie Różeńca wzmacnia układ nerwowy i ma pozytywny wpływ na koncentrację, co za tym idzie wspiera wiele istotnych procesów, na przykład skuteczną naukę. Roślina ta może być również pomocna przy wsparciu walki z obniżonym nastrojem wywołanym na przykład przemęczeniem czy przewlekłym stresem. Przyjmowanie ekstraktu z tego zioła wspiera organizm również przy wzmożonym wysiłku fizycznym.

Różeniec górski – jak stosować?


Różeniec górski to zioło, które bez trudu znajdziesz w aptekach czy sklepach z asortymentem zielarskim. Najczęściej kupujemy go w postaci sproszkowanego korzenia, który można zaparzać. Łatwiejszym sposobem przyjmowania Rożeńca będzie stosowanie go w formie suplementów diety, które komponowane są z suchych wyciągów spreparowanych i sprowadzonych do postaci tabletek czy kapsułek. Pamiętaj, że Różeniec, tak jak każdy inny suplement, należy dawkować ściśle według zaleceń na opakowaniu. Zioło to przejawia bezpośredni wpływ na układ nerwowy i można je przedawkować. Skutki przedawkowania mogą być nieprzyjemne, zaliczamy do nich nadmierne pobudzenie, niepokój a nawet bezsenność. Dodatkowo warto wiedzieć, że nie poleca się stosowania tego suplementu przez kobiety w ciąży oraz karmiące piersią.