Zamówienie wysyłamy w 4-5 dni roboczych
Kategorie

Świece do uszu

Świecowanie uszu

Świecowanie uszu to zabieg, którego głównym celem jest pozbycie się woskowiny zalegającej w przewodzie słuchowym zewnętrznym. Ponadto dzięki niemu możliwe jest też oczyszczenie zatok lub złagodzenie kataru podczas trwania przeziębienia. Tego rodzaju zabieg nazywany jest również konchowaniem uszu.

Kiedy warto wykonać świecowanie uszu?

Zabieg wykonuje się głównie wtedy, gdy w uszach zgromadzi się nadmiar woskowiny, który trzeba usunąć. Nie jest to jednak jedyne wskazanie do przeprowadzenia tej czynności. Można ją wykonać także w celu uśmierzenia bólów i zawrotów głowy, migren czy przez osoby chcące złagodzić objawy zespołu przewlekłego zmęczenia. Zaleca się ją także pacjentom, których obowiązki służbowe zwiększają ryzyko zanieczyszczenia uszu.

Konchowanie uszu, jak bywa też nazywana ta praktyka, jest już znane od dawna; stosowano je zarówno w starożytnym Egipcie, jak i w Chinach, Indiach czy Meksyku.

Jak przebiega świecowanie?

Aby świecowanie uszu przebiegło poprawnie, osoba, która ma poddać się zabiegowi, powinna położyć się na boku, podłożyć sobie niewielką poduszkę. Samą głowę najlepiej nakryć tak, by odkryte pozostawało tylko jedno ucho. Następnie do przewodu słuchowego wprowadza się specjalną świecę – jest ona cienka i zabezpieczona od środka blaszką, na której gromadzą się zanieczyszczenia.

Świeca jest zazwyczaj mieszanką włókna lnianego lub bawełnianego, ekstraktu miodowego, wosku pszczelego i olejków. Po umieszczeniu jej w uchu podpala się ją. Świecowanie uszu powinna wykonywać druga osoba, która w miarę regularnego spalania się świecy powinna usuwać jej nadmiar za pomocą pęsety. Pacjent podczas zabiegu powinien leżeć w miarę możliwości nieruchomo, natomiast osoba wykonująca zabieg ma za zadanie zgasić świecę w momencie, gdy ta wypali się do specjalnie oznaczonej linii.

Skutek konchowania uszu

Świecowanie uszu oddziałuje na organizm w następujący sposób: na skutek umieszczenia specjalnie przygotowanej świecy w przewodzie słuchowym i podpalenia jej, w kanale słuchowym tworzy się podciśnienie. Ten sam efekt ma również pomagać w lepszym oddychaniu przez nos ze względu na regulację ciśnienia w uchu środkowym, a także w zatokach. Udrożniony zostaje także kanał słuchowy zewnętrzny. Co ciekawe świecowanie uszu może pomóc także w poprawieniu ogólnej kondycji układu odpornościowego.