Kategorie

Witamina K2 MK7

Witamina K2 MK7 – co to jest?

Witamina K2 MK7 należy do grupy witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, trzeba podkreślić, że jej rola jest bardzo ważna w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Przede wszystkim uczestniczy w procesie krzepnięcia krwi, bardzo długo jednak przypisywano jej tylko tę rolę. Dzisiaj wiemy, że składnik ten ma również pozytywny wpływ na kości. Witamina K2 należy do grupy związków oznaczanych „MK7”. Warto być świadomym, że nie zawsze mamy możliwość dostarczenia swojemu organizmowi odpowiedniej ilości tego składnika z dietą – wówczas można wspomóc się suplementacją. Gdzie jej szukać, jak suplementować i jakie są objawy niedoboru?

1 - 24 z 27 produktów

Witamina K2 – właściwości i dawkowanie

Dzięki swojemu skoncentrowanemu, dobroczynnemu działaniu, witamina K2 może być istotnym sprzymierzeńcem w zapobieganiu chorobom kości, na przykład osteoporozie. Jako niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania układu kostnego pomaga przede wszystkim w procesie wiązania wapnia w organizmie.– Jej działanie sprawia, że kości stają się mocniejsze i bardziej odporne na mechaniczne uszkodzenia. Pamiętaj jednak, że przyjmując jednocześnie leki przeciwzakrzepowe warto przed rozpoczęciem kuracji skonsultować się z lekarzem, okazuje się bowiem, że witamina K może zakłócać ich działanie.

Czym objawiają się niedobory tego składnika? To, co możemy zaobserwować najwcześniej – krwawienia z dziąseł. Dodatkowo - problemy z gojeniem się ran lub częste złamania. W skrajnych przypadkach niedobór witaminy K2 MK7 może prowadzić do zwapnienia tętnic, co z kolei może skutkować udarem, zawałem lub poważnym zatorem. Niedobór witaminy K może prowadzić do poważnych zaburzeń zdrowotnych. Są to poważne przesłanki, aby zwracać uwagę na poziom tego składnika w Twoim organizmie. Gdzie znajdziesz tę witaminę?

Witamina K2 obecna jest w szpinaku, brukselce oraz głównie w produktach pochodzenia zwierzęcego (jaja, mięso, produkty mleczne). Warto wiedzieć, że spożywając te produkty dostarczamy sobie tak naprawdę bardzo niewiele tego składnika. Aby mieć pewność, że w Twojej diecie znajduje się wystarczająca ilość witaminy – rozważ rozpoczęcie suplementacji. Witaminę K2 MK7 można przyjmować w postaci kapsułek (na przykład od marki PharmoVit lub Singularis Superior), jest również dostępna jako krople, które należy rozcieńczyć przed wypiciem (Aura Herbals, MyVita). Dostępne są również suplementy oparte o witaminę K2 MK7 w połączeniu z innym składnikiem, na przykład witaminą D3 (kapsułki Vitaminum D2000 + K2 MK7), w takiej konfiguracji zapewniamy sobie suplementację ukierunkowaną na zdrowe i mocne kości. 

Kiedy nie przyjmować witaminy K2 MK7?

W ostatnich latach coraz częściej mówi się o znaczeniu witaminy K2 dla prawidłowego funkcjonowaniu organizmu, istnieją jednak również przeciwwskazania dla stosowania preparatów z tym składnikiem. Jednym z nich będzie oczywiście nadwrażliwość na jakikolwiek składnik preparatu, który zamierzasz wybrać. Ponadto weź pod uwagę, że w przypadku przewlekłych schorzeń układu kostnego lub krwionośnego, suplementację warto skonsultować z lekarzem.

Pamiętaj, że w przypadku stosowania leków przeciwzakrzepowych absolutnie nie powinieneś sięgać po suplementy zawierające witaminę K2 – może ona bowiem ograniczyć ich działanie i w efekcie doprowadzić do negatywnych skutków.