Kategorie

Żywokost

Żywokost lekarski

Żywokost lekarski (Symphytum officinale) jest rośliną od lat docenianą w Polsce jako środek leczniczy. Rośnie na wilgotnych terenach, wypuszczając duże, szorstkie liście i fioletowe kwiaty. Surowcem zielarskim jest korzeń, wykorzystywany w łagodzeniu stanów zapalnych stawów i bólów kości. Wyciągi z żywokostu spotyka się w wygodnej formie kremów i maści do stosowania na bolące miejsca. Preparaty działają łagodząco i przeciwzapalnie na skórę, pomagają goić podrażnienia.

Żywokost lekarski (Symphytum officinale) jest rośliną pospolitą na terenach całej Polski. Preferuje tereny wilgotne, można spotkać go w pobliżu rowów i rzek, a także na terenach zalewowych. W ziołolecznictwie wykorzystuje się korzeń żywokostu Radix symphyti, który można przetwarzać na świeżo oraz w formie suchej. Gruby i twardy trudno wydobyć z ziemi, dlatego chętniej sięgamy po jego gotowe przetwory. Żywokost znany jest przede wszystkim ze swojego leczniczego działania na kości i stawy. Jest bogaty w związki śluzowe i alantoinę, dzięki czemu znajduje zastosowanie w leczeniu stanów zapalnych skóry.

Znalezione produkty: 10
Sortowanie:
Sortuj według
Flos-Lek, żel z żywokostem do skóry suchej, 50 ml - miniaturka zdjęcia produktu

Flos-Lek, żel z żywokostem do skóry suchej, 50 ml

10,99 zł
GorVita, żel z żywokostem, regenerująco-nawilżający, 200 ml - miniaturka zdjęcia produktu

GorVita, żel z żywokostem, regenerująco-nawilżający, 200 ml

15,69 zł
GorVita, maść żywokostowa, 130 ml - miniaturka zdjęcia produktu
Wybrane

GorVita, maść żywokostowa, 130 ml

14,19 zł
Virde, żel żywokostowy, 200 ml - miniaturka zdjęcia produktu

Virde, żel żywokostowy, 200 ml

13,99 zł
GorVita, żel z żywokostem i boswellią, odnowa i regeneracja, 200 ml - miniaturka zdjęcia produktu

GorVita, żel z żywokostem i boswellią, odnowa i regeneracja, 200 ml

14,99 zł
Gorvita, żel żywokostowy z jałowcem i MSM, 200 ml - miniaturka zdjęcia produktu

Gorvita, żel żywokostowy z jałowcem i MSM, 200 ml

16,69 zł
Virde, żywokostowy żel z jałowcem i MSM, 350 g - miniaturka zdjęcia produktu

Virde, żywokostowy żel z jałowcem i MSM, 350 g

18,49 zł
Urazo Terapia, krem z żywokostem, 75 g - miniaturka zdjęcia produktu

Urazo Terapia, krem z żywokostem, 75 g

17,89 zł
Flos Korzeń żywokostu, 50 g - miniaturka zdjęcia produktu

Flos Korzeń żywokostu, 50 g

4,39 zł
Krauterhof, żel z żywokostem lekarskim, 250 ml - miniaturka zdjęcia produktu

Krauterhof, żel z żywokostem lekarskim, 250 ml

15,99 zł

Czy żywokost pomaga na kości?

Maść żywokostowa to najbardziej popularna forma preparatu, po jaką sięgają pacjenci. Można ją wykonać samemu w domu na bazie suszu z korzenia i tłuszczów roślinnych lub zwierzęcych. W sprzedaży dostępne są gotowe wersje tego znanego, ludowego specyfiku, również w postaci lekkiego żelu. Maść żywokostowa pomaga zmniejszać obrzęki i bolesność miejsc po stłuczeniach i innych kontuzjach. Wartość leczniczą żywokostu doceniają także sportowcy, niwelując nim bóle mięśni po wyczerpujących treningach.

Żywokost lekarski na choroby skórne

Substancje śluzowe obecne w korzeniu żywokostu wykazują działanie przeciwzapalne. Oznacza to, że przetwory żywokostowe nakładane na skórę przyspieszają gojenie się ran, ograniczają zaczerwienienie, podrażnienia. Zawarta w korzeniu alantoina posiada właściwości kojące, jej obecność korzystnie wpływa na kondycję skóry przesuszonej i zniszczonej. Żywokost można stosować także w formie maseczek oraz okładów, by odnowić oraz odżywić skórę twarzy i dekoltu. Dodatek żywokostu do kosmetyków ujędrnia skórę, zmiękcza ją, nawilża i chroni przed przesuszeniem. Odwary z rośliny można stosować jako dodatek do szamponów do włosów oraz jako płukanka nawilżająca i łagodząca.

Żywokost lekarski - kontrowersyjna roślina

Tocząca się obecnie dyskusja w świecie naukowym na temat bezpieczeństwa stosowania wewnętrznego żywokostu świadczy o tym, że wciąż poznajemy tajemniczy świat roślin. Alkaloidy pirolizydynowe zawarte w tej roślinie są toksyczne dla człowieka. Odchodzi się więc od przyjmowania przetworów żywokostu doustnie. Okłady zewnętrzne są bezpieczne i nie stanowią zagrożenia dla zdrowia.

Jak przygotować wyciąg z żywokostem lekarskim?

Niewielką ilość suszu można zalać w warunkach domowych kilkoma kroplami oleju. Taką miksturę należy wstawić w osobnym naczyniu do garnka z wodą. Aby olej wyciągnął z rośliny wszystkie drogocenne substancje, należy gotować go przez godzinę przez kolejne trzy dni. Tak gotowym maceratem można smarować obolałe miejsca. Jest to jednak czynność dość czasochłonna. Znacznie prostszym rozwiązaniem jest zakup gotowej maści z żywokostem lekarskim w aptece internetowej lub stacjonarnej. Innym sposobem jest wykonywanie okładów. Wówczas nasączony olejem, maceratem lub nalewką wacik należy trzymać na stłuczonym lub zranionym miejscu przez około godzinę.

Można również zebrać żywokost lekarski samemu podczas spacerów po łące. Niezbędna jest jednak wiedza o wieku rośliny, ponieważ zbiorów dokonuje się wyłącznie jesienią drugiego roku wegetacji. W ziołolecznictwie wykorzystuje się zarówno korzeń, kwiaty, jak i liście zioła.

Filtry

Specjalne oferty
Marka
Producent
Cena
-
Działanie
Postać
Sposób aplikacji
Rodzaj skóry
Problem
Kluczowy składnik
Dla kogo
Cecha specjalna
Wiek
Typ produktu
Trendy
  • Apteka Gemini

    www.aptekagemini.pl

    Dodaj do ekranu głównego