Kategorie

Ibuprom Zatoki Tabs 200 mg + 6,1 mg, 12 tabletek

Cena
9,99 zł

Produkt dostępny
Wysyłamy w 2 dni robocze

Opis produktu

Ibuprom Zatoki Tabs to lek w formie zielonych tabletek, które łączą w sobie dwie czynne substancje, jakimi są ibuprofen oraz fenylefrynę. To lek stosowany doraźnie w bólu i niedrożności zatok o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym i przeciwgorączkowym. Zawarty w nim ibuprofen należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, a chlorowodorek fenylferyny jest lekiem udrożniającym nos. Lek łagodzi objawy niedrożności nosa

Inne wersje tego produktu

Wskazania

Doraźne stosowanie w celu złagodzenia objawów niedrożności nosa i zatok obocznych nosa, którym towarzyszy ból głowy, bóle związane z niedrożnością zatok oraz gorączka występująca w przebiegu przeziębienia lub grypy.

Skład

1 tabletka zawiera:

  • substancje czynnyme: ibuprofen 200mg i fenylefryny chlorowodorek 6,1mg,
  • pozostałe składniki: wapnia wodorofosforan dwuwodny, kroskarmeloza sodowa, celuloza sproszkowana, talk, symetykon, krzemionka koloidalna, bezwodna, sacharoza, wapnia węglan, Makrogol 6000, powidon K90, Makrogol 4000, TER LMF M FICHTENGRÜN (sodu siarczan(E 514), tartrazyna (E 102), błękit brylantowy (E 133)), tytanu dwutlenek (E 171), szelak, olej kakaowy.

Działanie

Przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe. Lek kurczy naczynia krwionośne, zmniejsza przekrwienie i obrzęk błony śluzowej nosa i zatok, zmniejsza ilość wydzieliny udrożniając drogi oddechowe i ułatwiając oddychanie. Udrożnia nos i zatoki oboczne nosa.

Dawkowanie

  • Dorośli i młodzież w wieku powyżej 12 lat: 2 tabletki 3 razy na dobę (co 8 godzin). Należy zachować co najmniej 4 godzinną przerwę pomiędzy dawkami. Nie należy stosować więcej niż 6 tabletek na dobę.

Należy stosować najmniejszą skuteczną dawkę, przez najkrótszy okres, do złagodzenia objawów.
Jeżeli konieczne jest stosowanie leku dłużej niż 3 dni lub pogarsza się stan pacjenta, należy skontaktować się z lekarzem

Przeciwwskazania

  • Leku nie należy stosować, jeżeli pacjent ma uczulenie na substancje czynne lub którykolwiek z pozostałych składników wchodzących w skład tego leku.
  • Wystąpienie u pacjenta objawów alergicznych w postaci kataru, pokrzywki lub astmy oskrzelowej wynikających z zastosowania leków z grupy NLPZ lub kwasu acetyloksalicylowego.
  • Jednoczesne przyjmowanie przez pacjenta leków z grupy inhibitorów monoaminooksygenazy, które stosowane są w leczeniu niedociśnienia tętniczego oraz depresji. Dotyczy to również okresu 14 dni od zaprzestania ich przyjmowania.
  • Wystąpienie u pacjenta:
    • czynnej lub nawracającej choroby wrzodowej żołądka i/lub dwunastnicy lub krwawienia z przewodu pokarmowego,
    • przebyte w przeszłości, po zastosowaniu NLPZ, krwawienie z przewodu pokarmowego lub perforacja,
    • krwawienie wewnątrzczaszkowe lub inne,
    • ciężka niewydolność wątroby, nerek lub serca,
    • choroba wieńcowa,
    • nadciśnienie tętnicze,
    • niewyjaśnione zaburzenia dotyczące krwi (hematologiczne),
    • skaza krwotoczna,
    • cukrzyca, guz chromochłonny nadnerczy,
    • jaskra z zamkniętym kątem przesączania,
    • nadczynność tarczycy, rozrost gruczołu krokowego.
  • Okres ciąży i karmienia piersią.
  • Nie należy stosować leku u dzieci poniżej 12 roku życia.

Przechowywanie

  • Lek przechowywać w temperaturze poniżej 25°C.
  • Przechowywać w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed światłem.
  • Przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
  • Nie stosować tego leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na pudełku tekturowym i opakowaniu bezpośrednim (miesiąc/rok). Zastosowane oznakowanie dla blistra: EXP – termin ważności, Lot – numer serii.

Działania niepożądane

  • Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
  • Jeśli podczas stosowania leku Ibuprom Zatoki Tabs wystąpią opisane niżej ciężkie działania niepożądane, należy przerwać przyjmowanie leku i natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Ciężkie działania niepożądane występują bardzo rzadko (rzadziej niż u 1 na 10 000 pacjentów stosujących lek):

  • zaostrzenie stanów zapalnych związanych z zakażeniem, powiązane ze stosowaniem niesteroidowych leków przeciwzapalnych,
  • objawy aseptycznego zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, takie jak sztywność karku, ból głowy, nudności, wymioty, gorączka lub zaburzenia świadomości, głównie u pacjentów z zaburzeniami autoimmunologicznymi,
  • zaburzenia wytwarzania komórek krwi: pierwszymi objawami są gorączka, ból gardła, powierzchowne owrzodzenia błony śluzowej jamy ustnej, objawy grypopodobne, zmęczenie, krwawienie (np. siniaki, wybroczyny, plamica, krwawienie z nosa). Nie leczyć tych objawów lekami przeciwbólowymi ani przeciwgorączkowymi,
  • ciężkie uogólnione reakcje nadwrażliwości, może to być obrzęk twarzy, języka, obrzęk wewnętrzny krtani ze zmniejszeniem drożności dróg oddechowych, niewydolność oddechowa, przyspieszenie czynności serca, spadek ciśnienia krwi, do zagrażającego życiu wstrząsu włącznie (może być konieczna natychmiastowa pomoc lekarska),
  • kołatanie serca, niewydolność serca, zawał mięśnia sercowego, jeśli wystąpi ostry ból w klatce piersiowej, należy przerwać przyjmowanie leku i natychmiast skontaktować się z lekarzem,
  • zapalenie przełyku, zapalenie trzustki, tworzenie się przeponopodobnych zwężeń jelita, jeśli wystąpią: ostry ból nadbrzusza, smoliste stolce lub krwawe wymioty, należy przerwać przyjmowanie leku i natychmiast skontaktować się z lekarzem,
  • zmniejszenie ilości oddawanego moczu i tworzenie się obrzęków, szczególnie u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym lub niewydolnością nerek, zespół nerczycowy, śródmiąższowe zapalenie nerek z mogącą wystąpić ostrą niewydolnością nerek, mogą to być pierwsze objawy uszkodzenia lub niewydolności nerek.

Działania niepożądane występujące często (u 1 do 10 pacjentów na 100 stosujących lek):

  • zgaga, bóle brzucha, nudności, wymioty, wzdęcia z oddawaniem gazów, biegunka, zaparcia,
  • zaburzenia trawienia, jadłowstręt, niewielkie krwawienie z przewodu pokarmowego, mogące prowadzić w wyjątkowych przypadkach do niedokrwistości.

Działania niepożądane występujące niezbyt często (u 1 do 10 na 1000 pacjentów stosujących lek):

  • reakcje nadwrażliwości z wysypką skórną i świądem, także napady duszności (możliwe wystąpienie w połączeniu ze spadkiem ciśnienia tętniczego),
  • bóle głowy, zawroty głowy, bezsenność, pobudzenie, drażliwość i zmęczenie,
  • zaburzenia widzenia,
  • owrzodzenia przewodu pokarmowego, z możliwym krwawieniem i perforacją, wrzodziejące zapalenie błony śluzowej jamy ustnej, zaostrzenie zapalenia okrężnicy i choroby Crohna, zapalenie błony śluzowej żołądka.

Działania niepożądane występujące rzadko (u 1 do 10 na 10000 pacjentów stosujących lek):

  • reakcje nadwrażliwości, od świądu i wysypki, aż do objawów wstrząsu anafilaktycznego i skurczu oskrzeli,
  • podwyższenie ciśnienia tętniczego, przyspieszenie rytmu serca, zaburzenia rytmu serca, kołatanie serca, bladość skóry,
  • szumy uszne,
  • martwica brodawek nerkowych, zwiększenie stężenia kwasu moczowego we krwi.

Działania niepożądane występujące bardzo rzadko (rzadziej niż u 1 na 10000 pacjentów stosujących lek):

  • reakcje psychotyczne, depresja, lęk, niepokój, drżenia, nerwowość, bezsenność, rozdrażnienie, zawroty i bóle głowy, omamy,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • zaburzenia czynności wątroby, szczególnie podczas długotrwałego stosowania, niewydolność wątroby, ostre zapalenie wątroby,
  • ciężkie reakcje skórne: rumień wielopostaciowy, zespół Stevensa-Johnsona, toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka; w wyjątkowych przypadkach, podczas zakażenia wirusem ospy wietrznej mogą wystąpić ciężkie zakażenia skóry i powikłania dotyczące tkanek miękkich.

Działania niepożądane występujące z częstością nieznaną:

  • zatrzymanie moczu.

W czasie przyjmowania leku Ibuprom Zatoki Tabs mogą wystąpić ciężkie reakcje skórne znane jako zespół DRESS, należą do nich: wysypka skórna, gorączka, obrzęk węzłów chłonnych oraz zwiększenie liczby eozynofilów (rodzaj białych krwinek).

Interakcje

  • Pacjent powinien poinformować lekarza lub farmaceutę o wszystkich lekach przyjmowanych ocecnie, ostatnio, a także o tych, które planuje przyjmować równolegle z Ibuprom Zatoki Tabs.
  • Spożywanie alkoholu jednocześnie z lekiem może zwiększyć prawdopodobieństwo wystąpienia działań niepożądanych.
  • Lek Ibuprom Zatoki Tabs może współdziałać z lekami:
    • inne leki z grupy NLPZ, w tym kwas acetylosalicylowy (aspiryna) – może dojść do zwiększenia ryzyka działań niepożądanych, zwłaszcza dotyczących przewodu pokarmowego,
    • leki o działaniu przeciwzakrzepowym - może zwiększać się ryzyko krwawień,
    • leki obniżające ciśnienie krwi - może osłabiać się ich działanie i nasilać niewydolność nerek,
    • digoksyna, fenytoina , lit – może zwiększać się ich stężenie we krwi,
    • niektóre leki moczopędne – może zwiększać się stężenie potasu we krwi,
    • glikokortykosteroidy – zwiększa się ryzyko owrzodzeń przewodu pokarmowego lub krwawień,
    • niektóre leki przeciwdepresyjne - zwiększa się ryzyko krwawień,
    • metotreksat – może zwiększać się jego toksyczność,
    • doustne leki przeciwcukrzycowe – zaleca się kontrolowanie stężenia glukozy we krwi,
    • leki osłabiające czynność układu odpornościowego – zwiększa się ryzyko uszkodzenia nerek,
    • zydowudyna – zwiększa się ryzyko krwawień do stawów lub
    • krwawień prowadzących do obrzęków u chorych na hemofilię,
    • probenecyd i sulfinpirazon – może wydłużyć się działanie ibuprofenu,
    • leki przeciwgrzybicze – może zwiększać się stężenie ibuprofenu we krwi i może być konieczne zmniejszenie dawki ibuprofenu,
    • inhibitory monoaminooksydazy oraz dwa tygodnie po zaprzestaniu ich stosowania,
    • fenylefryna lub pseudoefedryna, indometacyna
    • antagoniści receptorów β-adrenergicznych - może znacznie zwiększyć się ciśnienie krwi,
    • guanetydyna, mekamylamina lub rezerpina - może osłabić się ich działanie przeciwnadciśnieniowe.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

  • Przed rozpoczęciem leczenia Ibupromem Zatoki Tabs, pacjent powinien skonsultować to z lekarzem, jeżeli wystąpiły u niego:
    • toczeń rumieniowaty lub mieszana choroba tkanki łącznej,
    • reakcje alergiczne po przyjęciu kwasu acetylosalicylowego,
    • choroby układu pokarmowego lub przewlekłe zapalne choroby jelit,
    • zaburzenia czynności nerek lub wątroby, zaburzenia krwi,
    • czynna lub przebyta astma oskrzelowa lub choroby alergiczne - po zażyciu leku może wystąpić skurcz oskrzeli,
    • niewydolność oddechowa,
    • choroby, w których pacjent przyjmuje inne leki, ospa wietrzna, w wyjątkowych przypadkach stosowanie leku w przebiegu ospy wietrznej może prowadzić do poważnych powikłań w postaci zakażeń skóry lub tkanek miękkich.
  • Należy zachować ostrożność u pacjentów odwodnionych ze względu na podwyższone ryzyko pogorszenia czynności nerek. 
  • Przyjmowanie leków przeciwzapalnych/przeciwbólowych, w szczególności w dużych dawkach może wiązać się z niewielkim wzrostem ryzyka zawału serca lub udaru.
  • Pacjent powinien skonsultować z lekarzem chęć stosowania leku Ibuprom Zatoki Tabs, jeżeli wystąpiły u niego choroby serca, takie jak: niewydolność serca, dławica piersiowa, atak serca, operacja pomostowania, choroba tętnic obwodowych lub jeśli pacjent przeszedł jakikolwiek udar.
  • Pacjenci cierpiący na nadciśnienie tętnicze, cukrzycę, występuje u niego zwiększone stężenie cholesterolu, w rodzinie pacjenta występowała choroba serca lub udar, lub jeśli pacjent pali tytoń również powinni zasięgnąć porady lekarskiej przed rozpoczęciem stosowania tego leku.
  • Należy unikać stosowania leku jednocześnie z NLPZ w tym selektywnymi inhibitorami cyklooksygenazy-2.
  • Stosowanie jakiegokolwiek leku przeciwbólowego w celu łagodzenia bólu głowy przez dłuższy czas może nasilic jego występowanie. W takim przypadku należy przerwać przyjmowanie leku i zasięgnąć porady lekarskiej.
  • W celu zminimalizowania ryzyka wystąpienia działań niepożądanych należy zawsze przyjmować możliwie najmniejzą dawkę leku.
  • Pacjenci w podeszłym wieku należą do grupy, ze zwiększonym ryzykiem występowania działań niepożądanych dotyczących przewodu pokarmowego, zwłaszcza krwawień i perforacji, które mogą zakończyć się śmiercią.
  • Ibuprofen może powodować zaburzenia płodności u kobiet. Jest to działanie ustępujące po zakończeniu terapii, niemniej jednak kobiety mające problemy z zajściem w ciążę powinny skonsultować z lekarzem chęć zażywania tego leku.
  • Ibuprofen może rzadko powodować zawroty głowy i uczucie zmęczenia.
  • Lek zawiera taurynę (E 102), któa może powodować reakcje alergiczne i sacharozę w ilości 31,66mg w jednej tabletce. Pacjent powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem tego leku, jeżeli stwierdzono u niego wcześniej nietolerancję niektórych cukrów.
  • Jeżeli przez przypadek pacjent zastosował większą niż zalecana dawkę leku, lub jeżeli przez przypadek lek zażyło dziecko należy zgłosić się do lekarza, który zaproponuje odpowiednie działania.
  • Objawami przedawkowania leku mogą być , bóle żołądka, biegunkę, wymioty (mogą występować ślady krwi), bóle głowy, dzwonienie w uszach, dezorientację i oczopląs. Po przyjęciu dużej dawki występowała senność, ból w klatce piersiowej, kołatanie serca, utrata przytomności, drgawki (głównie u dzieci), osłabienie i zawroty głowy, krew w moczu, uczucie zimna i problemy z oddychaniem. Ciężkie zatrucia mogą objawiać się zaburzeniami metabolicznymi (kwasica), zmniejszeniem krzepliwości krwi, ostrą niewydolnością nerek lub wątroby. Może nastąpić również zaostrzenie astmy oskrzelowej.
  • W przypadku, kiedy od przedawkowania minęła mniej niż 1 godzina zaleca się wywołanie wymiotów lub podanie węgla aktywnego. Może być konieczne podjęcie specjalistycznego leczenia w celu podtrzymania czynności życiowych.

Podmiot odpowiedzialny

US Pharmacia Sp. z o.o.
ul. Ziębicka 40
50-507 Wrocław

Dodatkowe informacje

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych, dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Cechy produktu

Postać
Kluczowy składnik
Sposób aplikacji
Problem
Rejestracja
Lek