Kategorie

Ketonal Active 50 mg, 10 kapsułek

Cena
10,29 zł

Produkt dostępny
Wysyłamy w 1-2 dni robocze

Opis produktu

Ketonal Active to lek w postaci kapsułek, którego substancja czynna - ketoprofen działa przeciwzapalnie, przeciwgorączkowo i przeciwbólowo. Preparat stosowany jest w krótkotrwałym, objawowym leczeniu bólu o nasileniu lekkim do umiarkowanego o różnym pochodzeniu, w tym bólu mięśniowego, kostno-stawowego oraz ból głowy. Ketoprofen zaliczany jest do niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) i może być stosowany u dorosłych oraz młodzieży powyżej 15 lat.

Wskazania

Krótkotrwałe, objawowe leczenie lekkiego do umiarkowanego bólu różnego pochodzenia, w tym:

  • bóle mięśniowe, 
  • bóle kostno-stawowe,
  • ból głowy.

Skład

1 kapsułka zawiera:

  • substancję czynną: ketoprofen 50 mg,
  • pozostałe składniki: laktoza jednowodna, magnezu stearynian, krzemionka koloidalna bezwodna,
  • kapsułka: żelatyna, tytanu dwutlenek (E 171), błękit patentowy (E 131).

Działanie

Przeciwzapalne, przeciwbólowe, przeciwgorączkowe.

Dawkowanie

Lek Ketonal Active należy zawsze przyjmować dokładnie tak, jak opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

  • Dorośli i młodzież w wieku powyżej 15 lat: 1 kapsułka trzy razy na dobę (co 8 godzin).
  • Kapsułki należy przyjmować doustnie podczas posiłków, popijając co najmniej połową szklanki wody lub mleka.
  • Można jednocześnie przyjmować leki zobojętniające sok żołądkowy, co pozwoli na zmniejszenie ryzyka szkodliwego działania leku na przewód pokarmowy.

Lek należy przyjmować przez możliwie krótki okres czasu oraz w najmniejszej skutecznej dawce, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Bez konsultacji z lekarzem nie należy stosować leku dłużej niż przez 5 dni. Jeśli objawy nasilą się lub nie ustąpią po 5 dniach, należy skontaktować się z lekarzem.

Przeciwwskazania

  • Uczulenie na ketoprofen lub którykolwiek z pozostałych składników leku.
  • Wystąpienie w przeszłości duszność, napadu astmy oskrzelowej, obrzęku błony śluzowej nosa lub reakcji skórnej (objawiającej się obrzękiem skóry lub swędzącą wysypką) albo innego rodzaju reakcji alergicznej po zastosowaniu ketoprofenu lub podobnie działających leków (takich jak kwas acetylosalicylowy lub inne niesteroidowe leki przeciwzapalne, tzw. NLPZ).
  • Występowanie u pacjenta ciężkiej niewydolności serca, ciężkiej niewydolności nerek, ciężkiej niewydolności wątroby, skłonności do krwawień, czynnej choroby wrzodowej żołądka i/lub dwunastnicy albo występowanie w przeszłości krwawienia z przewodu pokarmowego, owrzodzenia lub perforacji przewodu pokarmowego.
  • Trzeci trymestr ciąży.
  • Nie stosować u dzieci poniżej 15 lat.

Przechowywanie

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci, w temperaturze poniżej 25°C.

Działania niepożądane

Lek Ketonal Active jak każdy inny lek może powodować działania niepożądane, jednak nie u każdego one wystąpią.

  • Przyjmowanie leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych, takich jak Ketonal Active, zwłaszcza w dużych dawkach i przez długi czas, może być związane z niewielkim zwiększeniem ryzyka zawału serca lub udaru mózgu.
  • W razie wystąpienia następujących działań niepożądanych należy niezwłocznie przerwać przyjmowanie leku i skontaktować się z lekarzem lub zwrócić się o pomoc do najbliższego szpitalnego oddziału ratunkowego:
  • obrzęk twarzy, warg lub gardła, powodujący trudności w połykaniu lub oddychaniu, ze świszczącym oddechem lub uciskiem w klatce piersiowej, szybkie bicie serca, zmniejszenie ciśnienia krwi (co może prowadzić do wstrząsu), świąd i wysypka.
  • objawy silnej reakcji uczuleniowej (anafilaktycznej),
  • napad astmy oskrzelowej,
  • pieczenie, uporczywy ból żołądka,
  • wymioty zawierające krew, silny ból brzucha lub smoliste (czarne) stolce,
  • powstawanie pęcherzy, złuszczanie się skóry lub krwawienie w obrębie skóry ze świądem (lub bez), grudkowata wysypka (w obrębie warg, oczu, jamy ustnej, nosa, narządów płciowych, rąk lub stóp) czasami z objawami przypominającymi grypę,
  • obecność krwi w moczu, zmiany ilości wydalanego moczu, obrzęki nóg, kostek lub stóp.


Bardzo często (u więcej niż 1 na 10 osób):

  • zmiany laboratoryjnych wskaźników czynności wątroby (zwiększenie wyników testów czynności wątroby).


Często (u mniej niż 1 na 10 osób):

  • złe samopoczucie, osłabienie organizmu (astenia),
  • niestrawność, nudności, ból brzucha, wymioty.
  • Niezbyt często (u mniej niż 1 na 100 osób):
  • ból głowy, zawroty głowy, senność,
  • zaparcie, biegunka, wzdęcia, zapalenie błony śluzowej żołądka,
  • reakcje alergiczne, wysypka, świąd,
  • obrzęki (zatrzymanie wody).


Rzadko (u mniej niż 1 na 1000 osób):

  • niedokrwistość spowodowana krwotokiem lub krwawieniem,
  • szumy uszne,
  • drętwienie, mrowienie, kłucie lub pieczenie skóry (parestezje),
  • zaburzenia widzenia (niewyraźne widzenie),
  • napad astmy oskrzelowej,
  • zapalenie błony śluzowej jamy ustnej, owrzodzenie żołądka; zapalenie wątroby,
  • zwiększenie masy ciała.


Bardzo rzadko (u mniej niż 1 na 10 000 osób):

  • enteropatia (choroby jelit) z perforacją, owrzodzeniem lub zwężeniami i krwawieniem,
  • ciężkie zaburzenia czynności wątroby z żółtaczką (zażółcenie skóry lub białkówek oczu) i stanem zapalnym.


Działania niepożądane występujące z nieznaną częstością (częstości nie można określić na podstawie dostępnych danych):

  • agranulocytoza,
  • małopłytkowość,
  • zahamowanie czynności szpiku kostnego, niedokrwistość hemolityczna, leukopenia,
  • reakcje anafilaktyczne,
  • obrzęk naczynioruchowy,
  • zmniejszenie stężenia sodu we krwi, zwiększenie stężenia potasu we krwi,
  • splątanie, zmiany nastroju,
  • jałowe zapalenie opon mózgowych, zaburzenia smaku, drgawki,
  • niewydolność serca,
  • nadciśnienie tętnicze, zaczerwienienie skóry, zapalenie naczyń krwionośnych,
  • skurcz oskrzeli, zapalenie błony śluzowej nosa,
  • nasilenie objawów przewlekłych chorób jelit, krwawienie z przewodu pokarmowego i perforacja, zapalenie trzustki,
  • nadwrażliwość skóry na światło, łysienie, pokrzywka, reakcje pęcherzowe w tym zespół StevensaJohnsona i toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka,
  • ostra uogólniona osutka krostkowa,
  • poważne zaburzenia czynności nerek,
  • uczucie zmęczenia.

Interakcje

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować.

  • Leku Ketonal Active nie należy stosować jednocześnie z:
    • innymi lekami przeciwbólowymi, takimi jak niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), w tym selektywne inhibitory cyklooksygenazy-2,
    • lekami przeciwzakrzepowymi (leki hamujące krzepnięcie krwi),
    • lekami przeciwpłytkowymi (leki hamujące zlepianie się płytek krwi),
    • lekami trombolitycznymi (leki stosowane w celu udrożnienia naczyń krwionośnych),
    • nikorandylem,
    • litem,
    • metotreksatem w dawce większej niż 15 mg na tydzień.
  • Ketonal Active oraz inne leki mogą wzajemnie wpływać na swoje działanie oraz na występowanie działań niepożądanych; należy zawsze poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem leku Ketonal Active razem z innymi lekami, takimi jak:
  • leki moczopędne,
  • metotreksat w dawce mniejszej niż 15 mg na tydzień,
  • leki zmniejszające ciśnienie tętnicze krwi,
  • leki stosowane w leczeniu depresji (tzw. selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny,
    SSRI),
  • kortykosteroidy,
  • pentoksyfilina,
  • probenecyd,
  • leki hamujące czynność układu odpornościowego, np. po przeszczepieniu narządu,
  • leki przeciwcukrzycowe,
  • leki przeciwpadaczkowe,
  • leki stosowane w chorobach serca (glikozydy naparstnicy, beta-adrenolityki),
  • antybiotyki z grupy chinolonów,
  • tenofowir.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

  • Stosowanie leku Ketonal Active należy omówić z lekarzem lub farmaceutą, w szczególności jeżeli:
    • u pacjenta w przeszłości występowały choroby przewodu pokarmowego,
    • u pacjenta występuje astma lub zapalenie błony śluzowej nosa (katar, niedrożność nosa, kichanie), przewlekłe zapalenie zatok lub polipy nosa,
    • pacjent ma lub miał chorobę serca, nerek lub wątroby,
    • pacjent ma lub miał wysokie ciśnienie krwi (nadciśnienie tętnicze),
    • u pacjenta występuje choroba tętnic obwodowych ub naczyń mózgowych,
    • pacjent choruje na cukrzycę lub ma duże stężenie cholesterolu we krwi,
    • pacjent pali tytoń,
    • pacjent jest w podeszłym wieku (powyżej 65 lat).
  • Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) mogą spowodować krwawienie z przewodu pokarmowego, owrzodzenie lub perforację (przedziurawienie) ściany żołądka lub jelita (z możliwym skutkiem śmiertelnym), które mogą wystąpić w dowolnym momencie leczenia, również bez objawów ostrzegawczych lub ciężkich zdarzeń dotyczących przewodu pokarmowego w przeszłości.
  • Jeżeli podczas stosowania leku Ketonal Active (w szczególnoście na początku leczenia) u pacjenta wystąpią jakiekolwiek dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.
  • Przyjmowanie leku Ketonal Active może być związane z niewielkim zwiększeniem ryzyka zawału serca lub udaru mózgu (ryzyko to zwiększa długotrwałe przyjmowanie dużych dawek leku.)
  • Podczas stosowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), zwłaszcza na początku leczenia, mogą bardzo rzadko wystąpić ciężkie reakcje skórne (niektóre z możliwym skutkiem śmiertelnym), w tym złuszczające zapalenie skóry, zespół Stevensa-Johnsona i toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka; w przypadku gdy u pacjenta pojawi się wysypka, zmiany w obrębie błon śluzowych lub jakiekolwiek objawy nadwrażliwości, należy przerwać przyjmowanie leku i zwrócić się do lekarza.
  • Jeżeli podczas stosowania leku Ketonal Active wystąpią u pacjenta zaburzenia widzenia (np. niewyraźne widzenie), należy przerwać przyjmowanie leku i skonsutlować się z lekarzem.
  • Ważne jest, aby przyjmować lek Ketonal Active w najmniejszej skutecznej dawce przez najkrótszy czas konieczny do łagodzenia objawów.
  • Nie stosować większych dawek i dłuższego czasu leczenia niż zalecane.
  • Ketonal Active może maskować objawy rozwijającego się zakażenia, takie jak gorączka.
  • Lek zawiera laktozę: w przypadku gdy u pacjenta stwierdzono wcześniej nietolerancję niektórych cukrów, należy skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku.


Ciąża, karmienie piersią i wpływ na płodność

  • Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
  • Lek można stosować w I i II trymestrze ciąży jedynie w sytuacji, gdy lekarz uzna to za bezwzględnie konieczne.
  • Stosowanie leku w III trymestrze ciąży jest przeciwwskazane.
  • Stosowanie leku przez kobiety karmiące piersią nie jest zalecane.
  • Stosowanie leku Ketonal Active może utrudniać zajście w ciążę.


Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn

  • Ketonal Active może wywołać u niektórych pacjentów zawroty głowy, senność, zaburzenia widzenia i drgawki.
  • W razie wystąpienia opisanych objawów, nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.

Podmiot odpowiedzialny

Sandoz GmbH
Biochemiestrasse 10
6250 Kundl, Austria

Dodatkowe informacje

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych, dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Cechy produktu