Kategorie

Legalon 140 mg, 20 kapsułek twardych IMPORT RÓWNOLEGŁY

Cena
21,99 zł

Produkt dostępny
Zamówienie wysyłamy w 2 dni robocze

Opis produktu

Legalon 140 wytwarzany jest w postaci kapsułek twardych, które zawierają w swoim składzie suchy wyciąg z owoców ostropestu plamistego. Substancją czynną owoców ostropestu plamistego jest zespół flawonoliganów zwany sylimaryną, zawierający między innymi sylibininę. Lek stosowany jest w leczeniu chorób wątroby.

Wskazania

Leczenie stanów po toksycznym uszkodzeniu wątroby; pomocniczo u pacjentów cierpiących na przewlekłe schorzenia zapalne wątroby oraz marskość wątroby.

Skład

Substancją czynną leku jest wyciąg suchy z owoców ostropestu (Silybi mariani fructus extractum siccum) 173,0 - 186,7mg (wyciąg standaryzowany DER 36-44:1, ekstrahent: octan etylu) co odpowiada 58,0 – 62,5% sylimaryny obliczanej jako sylibinina. Substancje pomocnicze to: mikrokrystaliczna celuloza, skrobia kukurydziana, karboksymetyloskrobia sodowa (typ A), sodu laurylosiarczan, magnezu stearynian. Skład otoczki: żelaza tlenek czerwony (E 172), żelaza tlenek czarny (E 172), tytanu dwutlenek (E 171), żelatyna, sodu laurylosiarczan.

Działanie

Lek zawiera sylimarynę, stabilizującą błony komórkowe, co chroni wątrobę przed oddziaływaniem toksyn i wpływa na przyspieszenie regeneracji hepatocytów. Preparat działa wzmacniająco na wątrobę.

Dawkowanie

Lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Na początku leczenia zaleca się 1 kapsułkę 3 razy na dobę (co odpowiada 420 mg sylimaryny). Jako dawkę podtrzymującą przyjmuje się 1 kapsułkę 2 razy na dobę (co odpowiada 280 mg sylimaryny). Przy dłużej utrzymujących się dolegliwościach należy skonsultować się z lekarzem. O czasie trwania terapii powinien zadecydować lekarz. Kapsułki przyjmować w całości, przed posiłkiem, popijając niewielką ilością płynu.

Przeciwwskazania

Nie stosować leku jeśli pacjent ma uczulenie na substancje czynne występujące w ostropeście i (lub) innych roślinach z rodziny astrowatych Asteraceae, bądź na którykolwiek z pozostałych składników. Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku. Ze względu na brak dostępnych właściwych badań nie należy stosować podczas ciąży i w okresie karmienia piersią. Brak danych na temat przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn w czasie stosowania leku Legalon 140.

Przechowywanie

Przechowywać w temperaturze poniżej 25ºC. Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Leków nie należy wyrzucać do kanalizacji ani domowych pojemników na odpadki. Należy zapytać farmaceutę, jak usunąć leki, których się już nie używa. Takie postępowanie pomoże chronić środowisko.

Działania niepożądane

Działania niepożądane można zgłaszać również podmiotowi odpowiedzialnemu lub do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią. Rzadko (rzadziej niż u 1 na 1000 osób): zaburzenia żołądka i jelit, luźny stolec. Bardzo rzadko (rzadziej niż u 1 na 10 000 osób): reakcje nadwrażliwości, duszność, wysypka.

Interakcje

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie, lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować. Dotychczas nie stwierdzono interakcji podczas stosowania z innymi lekami.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Nie stosować leku jeśli pacjent ma uczulenie na substancje czynne występujące w ostropeście i (lub) innych roślinach z rodziny astrowatych Asteraceae, bądź na którykolwiek z pozostałych składników tego leku. Przed rozpoczęciem przyjmowania leku Legalon 140 należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą. Ze względu na brak danych nie stosować leku u dzieci w wieku poniżej 12 lat. Lek nie powinien być stosowany w celu leczenia ostrych zatruć. Podczas leczenia należy unikać czynników szkodliwych dla wątroby. W przypadku wystąpienia objawów żółtaczki (jasne do ciemnożółtego przebarwienie skóry, żółte zabarwienie białkówki oczu) należy skonsultować się z lekarzem.

Podmiot odpowiedzialny

Wytwórca:
Madaus GmbH
51101 Kolonia,
Niemcy.

Importer równoległy:
Pharmapoint SA
ul. Zbąszyńska 3,
91-342 Łódź.

Dodatkowe informacje

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych, dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Cechy produktu