Kategorie

Linia
produktów Vitum

to szeroka gama witamin dopasowanych do potrzeb najmłodszych

to szeroka gama witamin
dopasowanych do potrzeb najmłodszych

Witamina D jest potrzebna dla prawidłowego wzrostu i rozwoju kości u dzieci. Ponadto pomaga w utrzymaniu zdrowych zębów oraz w prawidłowym funkcjonowaniu mięśni. Witamina D pomaga też w prawidłowym wchłanianiu i wykorzystywaniu wapnia i fosforu, w utrzymaniu właściwego poziomu wapnia we krwi oraz w prawidłowym funkcjonowaniu układu odpornościowego.

Jednym z głównych źródeł witaminy D przyswajalnej dla człowieka jest synteza skórna. Nasz organizm produkuje witaminę D3 pod wpływem promieniowania słonecznego o odpowiednim natężeniu. W sezonie jesienno-zimowym w klimacie umiarkowanym synteza skórna jest niewystarczająca do pokrycia zapotrzebowania organizmu.

W polsce deficyt witaminy D o różnym nasileniu stwierdzono u 90% osób dorosłych, dzieci i młodzieży1. Dlatego właśnie suplementacja tej witaminy jest niezwykle istotna.

 • noworodki urodzone
  w 32. tygodniu ciąży

  i wcześniej

  Zaleca się rozpoczęcie suplementacji w dawce 800 UI na dobę od pierwszych dni życia (jeśli jest możliwe żywienie enteralne), niezależnie od sposobu karmienia. Suplementacja powinna być prowadzona pod kontrolą stężenia 25(OH)D.

  sprawdź
 • noworodki urodzone
  między 33. a 36.
  tygodniem ciąży

  400 UI na dobę od pierwszych dni życia niezależnie od sposobu karmienia

  sprawdź
 • noworodki
  i niemowlęta
  0-12 miesięcy

  0-6 miesięcy - 400 UI na dobę od pierwszych dni życia, niezależnie od sposobu karmienia

  6-12 miesięcy - 400-600 UI na dobę zależnie od dobowej ilości witaminy D przyjętej z pokarmem

  sprawdź
 • dzieci
  1-10 lat

  U dzieci zdrowych przebywających na słońcu z odkrytymi przedramionami i podudziami przez co najmniej 15 minut w godzinach 10.00-15.00 bez kremów z filtrem w okresie od maja do września suplementacja nie jest konieczna, choć wciąż zalecana i bezpieczna.

  600-1000 IU na dobę w zależności od masy ciała i podaży witaminy D w diecie, przez cały rok

  sprawdź

W linii Vitum

znajdziesz wiele innych produktów: