EGIS

24 96
24 96

Egis i jego historia

W 1865 roku w Szwajcarii została założona firma Dr. Albert Wander A.G. Dziś to właśnie ten zakład przy ulicy Kereszturi na Węgrzech, jest siedzibą obecnej firmy Egis. Pierwsze produkty wychodzące spod szyldu tejże, stanowiły środki odżywcze, preparaty ze słodu oraz krople lecznicze.

Siła rozwoju

Największy rozwój firmy zaczął się w drugiej połowie lat 20. XX wieku. Firma zajęła się produkcją produktów końcowych bazujących na importowanych aktywnych składnikach. Na mianie przełomowych produktów w kwestii odżywiania niemowląt zyskały dwa znane środki odżywcze, a mianowicie Hordenzym oraz Ovomaltine. W ofercie firmy zaczęły gościć również inne produkty, w tym kosmetyki oraz środki czyszczące, choć trzon wciąż stanowiły produkty odżywcze i farmaceutyczne.

W 1932 roku firma pokusiła się o otwarcie własnego laboratorium, gdzie dokonano izolacji czystego alkaloidu chelidoniny. Wraz z tym kierunkiem działalności handlowej oraz dystrybucją leków, zaczęto wdrażać nowy program badań naukowych. Pięć lat później, dzięki coraz szerszym środkom pozyskiwanym na badania, wyprodukowano i wprowadzono na rynek preparat Ronin – pierwszy środek heterocyklicznego sulfonamidu.

Wielkoskalowa produkcja

Z sześciu firm farmaceutycznych utworzono Zjednoczony Zakład Produkcji Leków i Produktów Odżywczych, a ten rozwinął się z czasem w duże przedsiębiorstwo. Lata 1955-1966 zaowocowały pojawieniem się na rynku 104 nowych produktów generycznych i licencjonowanych. Firma stała się znaczącym dostawcą na rynku węgierskim, ze względu na produkcję preparatów oddziałujących na układ nerwowy. W 1967 roku pojawił się i został zarejestrowany pierwszy oryginalny produkt, który był owocem własnej działalności naukowej.

Zaledwie trzy lata później, niedaleko granicy austriackiej, otworzono nowy zakład firmy, który przede wszystkim zajmował się produkcją środków odżywczych dla dzieci. W latach osiemdziesiątych otworzono również zakład galeny, a w późniejszym czasie pakowalnię.

Egis obecnie

Obecną nazwę firma przyjęła w 1985 roku, a inspiracją stało się greckiego pochodzenia słowo „aigis” oznaczające tarczę Ateny, czyli symbolizujące ochronę. W 1991 roku przedsiębiorstwo, które należało do państwa, zostało przekształcone w spółkę.

Obecnie mamy do czynienia z jedną z wiodących firm farmaceutycznych, licząc tereny Europy Środkowo-Wschodniej. Przedstawicielstwo polskie firmy powstało zaś w grudniu 1994 roku. Siedziba biura naukowego mieści się w Warszawie, natomiast w Lublińcu znajduje się biuro handlowe. Rok później firma utworzyła własną hurtownię leków, a dziś ma na swoim koncie niejeden sukces.