Kategorie

Nurofen Express Forte 400 mg, 20 kapsułek

Cena
11,99 zł

Produkt dostępny
Wysyłamy w 1-2 dni robocze

Opis produktu

Nurofen Express Forte jest lekiem w postaci kapsułek miękkich zawierającym ibuprofen. Substancja czynna preparatu zaliczana jest do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) o działaniu przeciwbólowym, przeciwgorączkowym oraz przeciwzapalnym. Ibuprofen zmienia odpowiedź organizmu na ból i wysoką temperaturę.

Lek Nurofen Express Forte przeznaczony jest do stosowania u dorosłych i młodzieży o masie powyżej 12 lat* w krótkotrwałym objawowym leczeniu łagodnego i umiarkowanego bólu, w tym bólu głowy, bólu miesiączkowego, bólu zęba jak również gorączki i bólu związanego z przeziębieniem.

Wskazania

  • Bóle różnego pochodzenia o nasileniu słabym do umiarkowanego, w tym bóle głowy (m.in. ból napięciowy i migrena), bóle zębów, nerwobóle, bóle mięśniowe, stawowe i kostne.
  • Bóle towarzyszące przeziębieniu.
  • Bolesne miesiączkowanie.
  • Gorączka różnego pochodzenia, w tym w przebiegu grypy, przeziębienia lub innych chorób zakaźnych.

Skład

1 kapsułka miękka zawiera:

  • substancję czynną: ibuprofen 400 mg,
  • pozostałe składniki: makrogol 600, potasu wodorotlenek, woda oczyszczona, skład kapsułki (żelatyna, sorbitol ciekły częściowo odwodnion, woda oczyszczona, czerwień koszenilowa (E 124)), tusz: Opacode WB White NS-78-18011 (tytanu dwutlenek (E 171), glikol propylenowy, hypromeloza 3 cP), substancje pomocnicze w przetwarzaniu: triglicerydy nasyconych kwasów tłuszczowych o średniej długości łańcucha, lecytyna.

Działanie

Przeciwbólowe, przeciwzapalne oraz przeciwgorączkowe.

Dawkowanie

  • Dorośli i młodzież od 12 roku życia (o masie ciała powyżej 40 kg ): dawka początkowa to 1 kapsułka (400 mg ibuprofenu).
  • W razie potrzeby przyjmować 1 kapsułkę (400 mg ibuprofenu) co 6 godzin.
  • Nie należy przyjmować więcej niż 3 kapsułki (1200 mg ibuprofenu) w ciągu 24 godzin
  • Kapsułkę należy połknąć, popijając wodą.

Pacjenci o wrażliwym żołądku powinni przyjmować lek Nurofen Express Forte podczas posiłku, jednak po zażyciu leku tuż po jedzeniu, początek działania może ulec opóźnieniu. W takiej sytuacji nie należy zażywać większej dawki leku Nurofen Express Forte oraz w krótszym odstępie czasu, niż zalecany. Lek przeznaczony jest wyłącznie do krótkotrwałego stosowania. Należy przyjmować najmniejszą skuteczną dawkę przez najkrótszy czas konieczny do zmniejszenia objawów. W przypadku młodzieży należy zasięgnąć porady lekarza, jeśli podawanie leku jest konieczne przez więcej niż 3 dni lub jeśli objawy ulegają nasileniu. Jeśli po upływie 3 dni w przypadku leczenia gorączki lub 4 dni w przypadku leczenia bólu nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy skontaktować się z lekarzem. Jeśli pacjent ma wrażenie, że działanie leku jest silniejsze lub słabsze niż oczekiwane, należy porozmawiać z lekarzem lub farmaceutą.

Przeciwwskazania

  • Nadwrażliwość na ibuprofen, czerwień koszenilową (E124) lub którykolwiek ze składników leku.
  • Występowanie duszności, astmy, nieżytu nosa, obrzęku lub pokrzywki podczas wcześniejszego stosowania kwasu acetylosalicylowego (aspiryna) lub innych podobnych środków przeciwbólowych (NLPZ).
  • Owrzodzenie żołądka i/lub dwunastnicy (wrzód trawienny) lub krwawienie obecnie lub w przeszłości (dwa lub więcej wyraźnych epizodów).
  • Krwawienie lub perforacja w obrębie przewodu pokarmowego podczas wcześniejszego stosowania NLPZ.
  • Niewyjaśnione zaburzenia układu krwiotwórczego,
  • Ciężka niewydolność wątroby, nerek lub serca,
  • Krwawienie naczyniowo-mózgowe lub inne czynne krwawienie.
  • Poważne odwodnienie (z powodu wymiotów, biegunki lub niedostatecznego przyjmowania płynów).
  • Nie stosować:
    • w ostatnim trymestrze ciąży,
    • u dzieci w wieku poniżej 12 lat oraz młodzieży o masie ciała poniżej 40 kg.

Przechowywanie

Przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci, w temperaturze poniżej 25°C, w oryginalnym opakowaniu, w celu ochrony przed wilgocią. 

Działania niepożądane

Nurofen Express Forte jak każdy inny lek może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią; ich wystąpienie można zminimalizować poprzez stosowanie najmniejszej skutecznej dawki przez najkrótszy czas konieczny do zmniejszenia objawów.

  • Należy niezwłocznie przerwać przyjmowanie leku i skontaktować się z lekarzem w przypadku wystąpienia:
    • objawów krwawienia z przewodu pokarmowego, takich jak silny ból brzucha, smoliste stolce, wymioty z obecnością krwi lub ciemnych cząstek wyglądających jak fusy kawy,
    • objawów bardzo rzadkiej, ale poważnej reakcji alergicznej takiej jak nasilenie astmy, niewyjaśniony świszczący oddech lub duszność, obrzęk twarzy, języka lub gardła, trudności z oddychaniem, szybka akcja serca, spadek ciśnienia krwi prowadzący do wstrząsu, poważnej reakcji skórnej, takiej jak wysypka pokrywająca całe ciało, złuszczanie się skóry lub powstawanie pęcherzy.
    • poważnych reakcji skórnych znanych jako zespół DRESS.


Często (mogą wystąpić u 1 na 10 osób):

  • zaburzenia przewodu pokarmowego, np. zgaga, bóle brzucha, nudności, niestrawność, wymioty, wzdęcia, biegunka, zaparcia, niewielkie krwawienie z żołądka i (lub) dwunastnicy mogące w wyjątkowych przypadkach powodować niedokrwistość.

Niezbyt często (mogą wystąpić u 10 na 100 osób):

  • owrzodzenie żołądka lub jelit, czasem z towarzyszącym krwawieniem i perforacją, zapalenie błony śluzowej jamy ustnej z owrzodzeniem (wrzodziejące zapalenie jamy ustnej), zapalenie błony śluzowej żołądka (zapalenie żołądka), zaostrzenie zapalenia okrężnicy i choroby Crohna,
  • zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego takie jak bóle głowy, zawroty głowy, bezsenność, pobudzenie, drażliwość lub zmęczenie,
  • zaburzenia widzenia,
  • reakcje alergiczne, takie jak wysypka, świąd skóry i napady astmy.

Rzadko (mogą wystąpić u 100 na 1000 osób):

  • szumy uszne (dzwonienie w uszach),
  • uszkodzenie nerki (martwica brodawek) oraz zwiększenie stężenia kwasu moczowego we krwi.

Bardzo rzadko (mogą wystąpić u 1000 na 10 000 osób):

  • podczas stosowania NLPZ zgłaszano przypadki obrzęków, nadciśnienia tętniczego i niewydolność serca,
  • zapalenie przełyku lub trzustki, tworzenie się przeponopodobnych zwężeń jelita,
  • podczas ospy wietrznej obserwowano ciężkie zakażenia skóry i tkanek miękkich,
  • zmniejszenie ilości oddawanego moczu i obrzęki (szczególnie u pacjentów z wysokim ciśnieniem krwi lub z zaburzeniem czynności nerek); obrzęki i zmętnienie moczu (zespół nerczycowy),
  • zapalenie nerek (zapalenie śródmiąższowe ) mogące prowadzić do ostrej niewydolności nerek,
  • zaburzenia wytwarzania komórek krwi: pierwszymi objawami są: gorączka, ból gardła, powierzchowne owrzodzenia w jamie ustnej, dolegliwości grypopodobne, silne osłabienie, krwawienia z nosa oraz krwawienia skórne,
  • reakcje psychotyczne i depresja,
  • opisywano przypadki zaostrzenia stanów zapalnych związanych z zakażeniem (np. martwicze zapalenie powięzi) w wyniku stosowania niektórych leków przeciwbólowych (NLPZ),
  • wysokie ciśnienie krwi, kołatanie serca, niewydolność serca, zawał serca
  • zaburzenia czynności wątroby, uszkodzenie wątroby, szczególnie podczas długotrwałego leczenia, niewydolność wątroby, ostre zapalenie wątroby,
  • podczas stosowania ibuprofenu obserwowano objawy aseptycznego zapalenia opon mózgowordzeniowych ze sztywnością karku, bólem głowy, nudnościami, wymiotami, gorączką i zaburzeniami świadomości,
  • ciężkie reakcje skórne takie jak wysypka z towarzyszącym zaczerwienieniem i powstawaniem pęcherzy (np. zespół Stevensa-Johnsona, toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka/zespół Lyella), utrata włosów (łysienie),
  • ciężkie, uogólnione reakcje nadwrażliwości,
  • zaostrzenie astmy lub skurczu oskrzeli,
  • zapalenie naczyń krwionośnych.
     

Interakcje

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych obecnie lub ostatnio lekach, również tych, które wydawane są bez recepty.

  • Niektóre inne leki mogą ulegać wpływowi lub mieć wpływ na leczenie Nurofen Express Forte, dlatego też przed zastosowaniem leku Nurofen Express Forte z innymi lekami zawsze należy poradzić się lekarza lub farmaceuty; w szczególności dotyczy to:
    • leków o działaniu przeciwzakrzepowym (tj. rozrzedzające krew/zapobiegające powstawaniu zakrzepów, takie jak aspiryna/kwas acetylosalicylowy, warfaryna, tyklopidyna)
    • leków obniżających ciśnienie krwi (inhibitory ACE, takie jak captopril, leki beta-adrenolityczne, takie jak leki zawierające atenolol, leki będące antagonistami receptora angiotensyny II, takie jak losartan),
    • digoksyny (lek stosowany w niewydolności serca),
    • glikokortykoidów (leki zawierające kortyzon lub substancje podobne do kortyzonu),
    • leków przeciwpłytkowych,
    • fenytoiny (lek stosowany w leczeniu padaczki),
    • selektywnych inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny (leki stosowane w leczeniu depresji),
    • litu (lek stosowany w leczeniu zaburzeń maniakalnodepresyjnych oraz depresji),
    • probenecyd ui sulfinpyrazonu (leki stosowane w leczeniu dny),
    • diuretyków oszczędzających potas,
    • metotreksatu (lek stosowany w leczeniu raka i choroby reumatycznej),
    • takrolimusu i cyklosporyny (leki immunosupresyjne),
    • zydowudyny (lek stosowany w AIDS),
    • pochodnych sulfonylomocznika (leki przeciwcukrzycowe),
    • antybiotyków chinolonowych,
    • mifeprystonu (lek stosowany w celu rozwiązania ciąży),
    • kwasu acetylosalicylowego (małe dawki),
    • leków wrozrzedzających krew (takie jak warfaryna),
    • worykonazolu i flukonazolu (Inhibitory CYP2C9), stosowanych w infekcjach grzybiczych.


Stosowanie leku z alkoholem

  • Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania leku Nurofen.
  • Niektóre działania niepożądane, takie jak te związane z przewodem pokarmowym lub ośrodkowym układem nerwowym, mogą być bardziej prawdopodobne podczas jednoczesnego spożywania alkoholu i stosowania leku.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

  • Lek może być stosowany u młodzieży powyżej 12 roku życia i z masą ciała powyżej 40 kg.
  • Należy zachować szczególną ostrożność podczas stosowania leku Nurofen Express Forte w przypadku:
    • gdy pacjent ma układowy toczeń rumieniowaty lub mieszaną chorobę tkanki łącznej (choroby układu immunologicznego powodujące bóle stawów, zmiany skórne oraz gorączkę),
    • gdy u pacjenta występują poważne reakcje skórne, takie jak złuszczające zapalenie skóry, zespół Stevensa-Johnsona lub toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka.
    • gdy u pacjenta występują pewne wrodzone zaburzenia tworzenia krwi (np. ostra przemijająca porfiria) lub zaburzenia krzepnięcia,
    • gdy pacjent ma lub miał w chorobę jelit (wrzodziejące zapalenie jelita grubego lub choroba Crohna),
    • zaburzenia czynności nerek,
    • zaburzenia czynności wątroby,
    • gdy pacjent w ostatnim czasie miał zabieg chirurgiczny,
    • gdy pacjent choruje lub chorował na astmę lub chorobę alergiczną, ponieważ może wystąpić duszność,
    • gdy pacjent ma katar sienny, polipy nosa lub przewlekłe obturacyjne zaburzenia układu oddechowego, ponieważ istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej,
    • gdy pacjent przyjmuje leki mogące zwiększać ryzyko owrzodzenia lub krwawienia, takie jak doustne kortykosteroidy, leki przeciwzakrzepowe (np. warfaryna), selektywne inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny (leki przeciwdepresyjne) lub leki przeciwpłytkowe takie jak kwas acetylosalicylowy (aspiryna).
  • Stosowanie leku Nurofen Express Forte należy natychmiast przerwać w przypadku wystąpienia pierwszych objawów wysypki skórnej, zmian na błonach śluzowych lub jakichkolwiek innych objawów reakcji alergicznych.
  • Długotrwałe stosowanie leków przeciwbólowych w leczeniu bólu głowy może nasilić dolegliwości; w razie wystąpienia lub podejrzenia wystąpienia takiej sytuacji, należy przerwać stosowanie leku Nurofen Express Forte i skontaktować się z lekarzem.
  • Należy unikać przyjmowania leku podczas ospy wietrznej.
  • Podczas długotrwałego stosowania leku należy przeprowadzać regularne badanie czynności wątroby i nerek oraz badanie morfologii krwi.
  • Przyjmowanie leku Nurofen Express Forte jednocześnie z innymi NLPZ, włączając swoiste inhibitory cyklooksygenazy-2 może zwiększać ryzyko działań niepożądanych, dlatego należy unikać takiego połączenia.
  • Nawykowe stosowanie (więcej niż jednego) leków przeciwbólowych może prowadzić do poważnych zaburzeń czynności nerek i należy tego unikać; ryzyko to jest większe w przypadku utraty soli i odwodnienia.
  • Leki z grupy NLPZ mogą maskować objawy zakażenia i gorączki.
  • U odwodnionej młodzieży istnieje ryzyko zaburzenia czynności nerek.
  • Przyjmowanie leków przeciwzapalnych/ przeciwbólowych, takich jak ibuprofen, może wiązać się z niewielkim wzrostem ryzyka zawału serca lub udaru, w szczególności gdy są stosowane w dużych dawkach; nie należy przekraczać zalecanej dawki i czasu trwania leczenia.
  • Rozpoczęcie stosowania leku należy omówić z lekarzem lub farmaceuta w szczególności gdy:
    • u pacjenta występują choroby serca, takie jak niewydolność serca, dławica piersiowa (ból w klatce piersiowej), pacjent miał atak serca, operację pomostowania, występuje u pacjenta choroba tętnic obwodowych (słabe krążenie krwi w nogach z powodu zwężenia lub zablokowania tętnic) lub jeśli pacjent przeszedł jakikolwiek udar (w tym mini-udar lub przemijający atak niedokrwienny – TIA),
    • pacjent choruje na nadciśnienie tętnicze, cukrzycę, występuje u niego zwiększone stężenie cholesterolu, w rodzinie pacjenta występowała choroba serca lub udar, lub jeśli pacjent pali tytoń.
  • Wystąpienie działań niepożądanych można zminimalizować poprzez stosowanie najmniejszej skutecznej dawki przez możliwie najkrótszy okres czasu.
  • U osób w podeszłym wieku ryzyko wystąpienia działań niepożądanych jest większe.
  • Jeśli u pacjenta występuje którekolwiek z wyżej wymienionych zaburzeń lub stanów, należy skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania leku Nurofen Express Forte.
  • Lek zawiera:
    • sorbitol, co należy uwzględnić u pacjentów ze stwierdzoną nietolerancją niektórych cukrów,
    • barwnik czerwień koszenilową (E124), który może powodować reakcje alergiczne.


Ciąża, karmienie piersią i wpływ na płodność

  • Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
  • Należy poinformować lekarza, jeśli pacjentka podejrzewa, że jest w ciąży podczas stosowania leku.
  • Nie wolno stosować leku w ostatnim trymestrze ciąży.
  • O ile lekarz nie zaleci inaczej, należy unikać stosowania leku Nurofen Express Forte w pierwszym i drugim trymestrze ciąży.
  •  
  • Ibuprofen i jego metabolity mogą w małych dawkach przenikać do mleka matki. Lek może być stosowany podczas karmienia piersią, jeśli jest przyjmowany w zalecanej dawce oraz przez najkrótszy możliwy czas.
  • Lek Nurofen Express Forte należy do grupy leków (NLPZ), które mogą zaburzać płodność u kobiet, jendak działanie to ustępuje po zaprzestaniu stosowania leku.


Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn

  • Podczas krótkotrwałego stosowania dawek terapeutycznych lek nie ma wpływu, lub ma nieznaczny wpływ na zdolność do prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
  • Jeżeli u pacjenta występują zawroty głowy, senność, zaburzenia równowagi lub zaburzenia widzenia podczas przyjmowania leku Nurofen Express Forte, należy unikać prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
  • Efekty te mogą ulegać nasileniu podczas równoczesnego spożywania alkoholu.
     

Podmiot odpowiedzialny

Reckitt Benckiser (Poland) S.A.
ul. Okunin 1
05-100 Nowy Dwór Mazowiecki

Dodatkowe informacje

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych, dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Cechy produktu