Kategorie

Nurofen Express Forte 400 mg, 30 kapsułek miękkich

Cena
17,59 zł

Produkt niedostępny

Opis produktu

Nurofen Express Forte jest lekiem w postaci kapsułek, którego substancją czynną jest ibuprofen, należący do grupy leków NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne). Lek stosuje się w krótkotrwałym objawowym leczeniu:

  • łagodnego i umiarkowanego bólu, na przykład: głowy, zęba czy bólu miesiączkowego,
  • gorączki i bólu związanego z przeziębieniem.

Lek Nurofen Express Forte przeznaczony jest do stosowania u dorosłych oraz młodzieży o masie ciała powyżej 40 kg i powyżej 12. roku życia.

Wskazania

  • Bóle różnego pochodzenia o nasileniu łagodnym do umiarkowanego, takie jak ból miesiączkowy, głowy czy zęba.
  • Gorączka i ból związany z przeziębieniem.

Skład

1 kapsułka zawiera:

  • substancję czynną: ibuprofen 400 mg,
  • substancje pomocnicze: makrogol 600, potasu wodorotlenek, woda oczyszczona, skład kapsułki: żelatyna, sorbitol ciekły, częściowo odwodniony, woda oczyszczona, czerwień koszenilowa (E 124), tusz: opacode WB White NS-78-18011, o składzie: tytanu dwutlenek (E171), glikol propylenowy, Hypromeloza 3 cP, substancje pomocnicze w przetwarzaniu: triglicerydy nasyconych kwasów tłuszczowych o średniej długości łańcucha, lecytyna.

Działanie

Przeciwbólowe, przeciwzapalne, przeciwgorączkowe.

Dawkowanie

Należy zawsze stosować lek zgodnie z ulotką. W razie wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

O ile lekarz nie zaleci inaczej, zazwyczaj stosowana dawka to:

  • Dorośli i młodzież o masie ciała powyżej 40 kg (w wieku 12. lat i powyżej): 1 kapsułka, popijając wodą.
  • W razie potrzeby przyjmować 1 kapsułkę co 6 godzin.
  • Nie należy przyjmować więcej niż 3 kapsułki w ciągu 24 godzin.

Produkt przeznaczony jest wyłącznie do krótkotrwałego stosowania. Należy przyjmować najmniejszą skuteczną dawkę przez najkrótszy czas konieczny do zmniejszenia objawów. W przypadku młodzieży należy zasięgnąć porady lekarza, jeśli podawanie leku jest konieczne przez więcej niż 3 dni lub jeśli objawy ulegają nasileniu. Jeśli po upływie 3 dni w przypadku leczenia gorączki lub 4 dni w przypadku leczenia bólu nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy skontaktować się z lekarzem. Jeśli pacjent ma wrażenie, że działanie leku jest silniejsze lub słabsze niż oczekiwane, należy porozmawiać z lekarzem lub farmaceutą.

Przeciwwskazania

  • Uczulenie na ibuprofen, czerwień koszenilową (E124) lub którykolwiek ze składników leku.
  • Jeśli występowała duszność, astma, nieżyt nosa, obrzęk lub pokrzywka podczas wcześniejszego stosowania kwasu acetylosalicylowego (aspiryna) lub innych podobnych środków przeciwbólowych (NLPZ).
  • Jeśli pacjent ma (lub miał dwa lub więcej wyraźnych epizodów) owrzodzenie żołądka i (lub) dwunastnicy (wrzód trawienny) lub krwawienie.
  • Jeśli u pacjenta występowało krwawienie lub perforacja w obrębie przewodu pokarmowego podczas wcześniejszego stosowania NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne).
  • Niewyjaśnione zaburzenia układu krwiotwórczego.
  • Ciężka niewydolność wątroby, nerek lub serca.
  • Ostatni trymestr ciąży.
  • Jeśli pacjent jest poważnie odwodniony (z powodu wymiotów, biegunki lub niedostatecznego przyjmowania płynów).
  • Jeśli u pacjenta występuje krwawienie naczyniowo-mózgowe lub inne czynne krwawienie.

Przechowywanie

Przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci, w temperaturze do 25°C. Przechowywać w oryginalnym opakowaniu, w celu ochrony przed wilgocią.

Działania niepożądane

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

  • Można zminimalizować działania niepożądane poprzez stosowanie najmniejszej skutecznej dawki przez najkrótszy czas konieczny do zmniejszenia objawów.
  • U pacjenta mogą wystąpić znane działania niepożądane typowe dla NLPZ.
  • W razie wątpliwości należy przerwać stosowanie leku i jak najszybciej porozmawiać z lekarzem.
  • U osób w podeszłym wieku stosujących ten lek występuje zwiększone ryzyko wystąpienia zaburzeń związanych z działaniami niepożądanymi.
  • Należy przerwać przyjmowanie leku i natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeśli wystąpią poniższe objawy:
    • objawy krwawienia z przewodu pokarmowego, takie jak: silny ból brzucha, smoliste stolce, wymioty z obecnością krwi lub ciemnych cząstek wyglądających jak fusy kawy,
    • objawy bardzo rzadkiej, ale poważnej reakcji alergicznej takiej jak nasilenie astmy, niewyjaśniony świszczący oddech lub duszność, obrzęk twarzy, języka lub gardła, trudności z oddychaniem, szybka akcja serca, spadek ciśnienia krwi prowadzący do wstrząsu. Reakcja taka może wystąpić nawet podczas pierwszego przyjęcia leku,
    • poważne reakcje skórne, takie jak wysypka pokrywająca całe ciało, złuszczanie się skóry lub powstawanie pęcherzy,
    • poważne reakcje skórne znane jako zespół DRESS (częstość nieznana). Do objawów zespołu DRESS należą: wysypka skórna, gorączka, obrzęk węzłów chłonnych oraz zwiększenie liczby eozynofilów (rodzaj białych krwinek).

 

Często (mogą wystąpić u 1 na 10 osób):

  • zaburzenia przewodu pokarmowego, np. zgaga, bóle brzucha, nudności, niestrawność, wymioty, wzdęcia, biegunka, zaparcia, niewielkie krwawienie z żołądka i (lub) dwunastnicy mogące w wyjątkowych przypadkach powodować niedokrwistość.

 

Niezbyt często (mogą wystąpić u 10 na 100 osób): 

  • owrzodzenie żołądka lub jelit, czasem z towarzyszącym krwawieniem i perforacją, zapalenie błony śluzowej jamy ustnej z owrzodzeniem (wrzodziejące zapalenie jamy ustnej), zapalenie błony śluzowej żołądka (zapalenie żołądka), zaostrzenie zapalenia okrężnicy i choroby Crohna,
  • zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego takie jak bóle głowy, zawroty głowy, bezsenność, pobudzenie, drażliwość lub zmęczenie,
  • zaburzenia widzenia,
  • reakcje alergiczne, takie jak wysypka, świąd skóry i napady astmy. W takim przypadku należy koniecznie przerwać stosowanie leku i natychmiast skontaktować się z lekarzem.

 

Rzadko (mogą wystąpić u 100 na 1000 osób): 

  • szumy uszne (dzwonienie w uszach),
  • uszkodzenie nerki (martwica brodawek) oraz zwiększenie stężenia kwasu moczowego we krwi.

 

Bardzo rzadko (mogą wystąpić u 1000 na 10 000 osób): 

  • podczas stosowania NLPZ zgłaszano przypadki obrzęków, nadciśnienia tętniczego i niewydolność serca,
  • zapalenie przełyku lub trzustki, tworzenie się przeponopodobnych zwężeń jelita,
  • podczas ospy wietrznej obserwowano ciężkie zakażenia skóry i tkanek miękkich,
  • zmniejszenie ilości oddawanego moczu i obrzęki (szczególnie u pacjentów z wysokim ciśnieniem krwi lub z zaburzeniem czynności nerek); obrzęki i zmętnienie moczu (zespół nerczycowy); zapalenie nerek (zapalenie śródmiąższowe) mogące prowadzić do ostrej niewydolności nerek. Jeśli wystąpi jeden z wymienionych objawów lub ogólne złe samopoczucie, należy przerwać przyjmowanie leku i niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, ponieważ mogą to być pierwsze objawy uszkodzenia lub niewydolności nerek,
  • zaburzenia wytwarzania komórek krwi: pierwszymi objawami są: gorączka, ból gardła, powierzchowne owrzodzenia w jamie ustnej, dolegliwości grypopodobne, silne osłabienie, krwawienia z nosa oraz krwawienia skórne. W takim przypadku należy natychmiast przerwać leczenie i skontaktować z lekarzem. Nie wolno leczyć tych objawów środkami przeciwbólowymi lub lekami przeciwgorączkowymi,
  • reakcje psychotyczne i depresja,
  • opisywano przypadki zaostrzenia stanów zapalnych związanych z zakażeniem (np. martwicze zapalenie powięzi) w wyniku stosowania niektórych leków przeciwbólowych (NLPZ). Jeśli podczas stosowania leku wystąpią lub nasilą się objawy zakażenia, należy niezwłoczne zgłosić się do lekarza, w celu ustalenia, czy konieczne będzie użycie leków przeciwzakaźnych/antybiotyków,
  • wysokie ciśnienie krwi, kołatanie serca, niewydolność serca, zawał serca,
  • zaburzenia czynności wątroby, uszkodzenie wątroby, szczególnie podczas długotrwałego leczenia, niewydolność wątroby, ostre zapalenie wątroby,
  • podczas stosowania ibuprofenu obserwowano objawy aseptycznego zapalenia opon mózgowordzeniowych ze sztywnością karku, bólem głowy, nudnościami, wymiotami, gorączką i zaburzeniami świadomości. U pacjentów z chorobami autoimmunologicznymi (toczeń układowy, mieszana choroba tkanki łącznej) istnieje większe ryzyko tych zaburzeń. W razie wystąpienia takich dolegliwości należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem,
  • ciężkie reakcje skórne takie jak wysypka z towarzyszącym zaczerwienieniem i powstawaniem pęcherzy (np. zespół Stevensa-Johnsona, toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka/zespół Lyella), utrata włosów (łysienie),
  • ciężkie, uogólnione reakcje nadwrażliwości,
  • zaostrzenie astmy lub skurczu oskrzeli,
  • zapalenie naczyń krwionośnych.

Interakcje

  • Niektóre inne leki mogą ulegać wpływowi lub mieć wpływ na leczenie Nurofen Express Forte. Dlatego też przed zastosowaniem tego leku z innymi lekami zawsze należy poradzić się z lekarza lub farmaceuty.
  • Lek ten może wpływać na działanie innych leków lub też inne leki mogą wpływać na działanie tego leku. Na przykład:
    • leki o działaniu przeciwzakrzepowym (tj. rozrzedzające krew/zapobiegające powstawaniu zakrzepów, takie jak aspiryna/kwas acetylosalicylowy, warfaryna, tyklopidyna),
    • leki obniżające ciśnienie krwi (inhibitory ACE, takie jak captopril, leki beta-adrenolityczne, takie jak leki zawierające atenolol, leki będące antagonistami receptora angiotensyny II, takie jak losartan).
  • Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych obecnie lub ostatnio lekach, również tych, które wydawane są bez recepty. W szczególności należy powiadomić lekarza o przyjmowaniu następujących leków:
    • inne NLPZ (leki przeciwzapalne i przeciwbólowe), w tym selektywne inhibitory cyklooksygenazy-2, gdyż może to zwiększyć ryzyko wystąpienia owrzodzenia przewodu pokarmowego lub krwawienia,
    • digoksyna (lek stosowany w niewydolności serca) możliwe nasilenie działania digoksyny,
    • glikokortykoidy (leki zawierające kortyzon lub substancje podobne do kortyzonu) możliwe zwiększenie ryzyka owrzodzenia lub krwawienia z przewodu pokarmowego,
    • leki przeciwpłytkowe możliwe zwiększenie ryzyka owrzodzenia lub krwawienia z przewodu pokarmowego,
    • fenytoina (lek stosowany w leczeniu padaczki) działanie fenytoiny może ulec wzmocnieniu,
    • selektywne inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny (leki stosowane w leczeniu depresji) możliwe zwiększenie ryzyka krwawienia,
    • lit (lek stosowany w leczeniu zaburzeń maniakalnodepresyjnych oraz depresji) działanie litu może ulec wzmocnieniu,
    • probenecyd i sulfinpyrazon (leki stosowane w leczeniu dny) może wydłużyć się czas rozpadu ibuprofenu w organizmie,
    • diuretyki oszczędzające potas możliwe zwiększenie stężenie potasu we krwi (hiperkaliemia),
    • metotreksat (lek stosowany w leczeniu raka i choroby reumatycznej) działanie metotreksatu może ulec wzmocnieniu,
    • takrolimus i cyklosporyna (leki immunosupresyjne) możliwość uszkodzenia nerek,
    • zydowudyna (lek stosowany w AIDS) użycie leku Nurofen Express Forte może powodować zwiększenie ryzyka krwawienia wewnątrzstawowego lub krwawienia prowadzącego do obrzęku u pacjentów HIV (+) z hemofilią,
    • pochodne sulfonylomocznika (leki przeciwcukrzycowe) możliwe interakcje,
    • antybiotyki chinolonowe może zwiększyć się ryzyko drgawek,
    • mifepryston (lek stosowany w celu rozwiązania ciąży) działanie mifepristonu może ulec osłabieniu,
    • kwas acetylosalicylowy (małe dawki) działanie rozrzedzające krew może ulec osłabieniu,
    • leki rozrzedzające krew (takie jak warfaryna) ibuprofen może nasilać działanie tych leków,
    • worykonazol i flukonazol (Inhibitory CYP2C9), stosowane w infekcjach grzybiczych działanie ibuprofenu może zostać wzmocnione. Należy rozważyć zmniejszenie dawki ibuprofenu, w szczególności podczas stosowania dużych dawek ibuprofenu wraz z worykonazolem lub flukonazolem.

 

Stosowanie z alkoholem

  • Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania leku. Niektóre działania niepożądane, takie jak te związane z przewodem pokarmowym lub ośrodkowym układem nerwowym, mogą być bardziej prawdopodobne podczas jednoczesnego spożywania alkoholu i stosowania leku.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

  • Długotrwałe stosowanie leków przeciwbólowych w leczeniu bólu głowy może nasilić dolegliwości. W razie wystąpienia lub podejrzenia wystąpienia takiej sytuacji należy przerwać stosowanie leku i skontaktować się z lekarzem.
  • Podczas ospy wietrznej należy unikać przyjmowania leku Nurofen Express Forte.
  • Podczas długotrwałego stosowania leku należy przeprowadzać regularne badanie czynności wątroby i nerek oraz badanie morfologii krwi.
  • Przyjmowanie leku jednocześnie z innymi NLPZ, włączając swoiste inhibitory cyklooksygenazy-2 może zwiększać ryzyko działań niepożądanych, toteż należy unikać takiego połączenia.
  • Nawykowe stosowanie (więcej niż jednego) leków przeciwbólowych może prowadzić do poważnych zaburzeń czynności nerek i należy tego unikać. Ryzyko to jest większe w przypadku utraty soli i odwodnienia. Leki z grupy NLPZ mogą maskować objawy zakażenia i gorączki.
  • U odwodnionej młodzieży istnieje ryzyko zaburzenia czynności nerek.
  • Przyjmowanie leków przeciwzapalnych/przeciwbólowych, takich jak ibuprofen, może wiązać się z niewielkim wzrostem ryzyka zawału serca lub udaru, w szczególności gdy są stosowane w dużych dawkach. Nie należy przekraczać zalecanej dawki i czasu trwania leczenia.
  • Lek zawiera czerwień koszenilową (E124), która może wywoływać reakcje alergiczne.
  • Przed zastosowaniem leku pacjent powinien omówić leczenie z lekarzem lub farmaceutą, jeśli:
    • u pacjenta występują choroby serca, takie jak niewydolność serca, dławica piersiowa (ból w klatce piersiowej), pacjent miał atak serca, operację pomostowania, występuje u pacjenta choroba tętnic obwodowych (słabe krążenie krwi w nogach z powodu zwężenia lub zablokowania tętnic) lub jeśli pacjent przeszedł jakikolwiek udar (w tym mini-udar lub przemijający atak niedokrwienny – TIA),
    • pacjent choruje na nadciśnienie tętnicze, cukrzycę, występuje u niego zwiększone stężenie cholesterolu, w rodzinie pacjenta występowała choroba serca lub udar, lub jeśli pacjent pali tytoń.

 

Stosowanie u dzieci i młodzieży

  • Leku nie podawać dzieciom w wieku poniżej 12 lat oraz młodzieży o masie ciała poniżej 40 kg.

 

Ciąża, karmienie piersią i wpływ na płodność

  • Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
  • Należy poinformować lekarza, jeśli pacjentka podejrzewa, że jest w ciąży podczas stosowania leku.
  • Nie wolno stosować leku w ostatnim trymestrze ciąży.
  • O ile lekarz nie zaleci inaczej, należy unikać stosowania leku w pierwszym i drugim trymestrze ciąży.
  • Ibuprofen i jego metabolity mogą w małych dawkach przenikać do mleka matki. Lek może być stosowany podczas karmienia piersią, jeśli jest przyjmowany w zalecanej dawce oraz przez najkrótszy możliwy czas.
  • Lek należy do grupy leków (NLPZ), które mogą zaburzać płodność u kobiet. Działanie to ustępuje po zaprzestaniu stosowania leku.

 

Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn

  • Podczas krótkotrwałego stosowania dawek terapeutycznych lek nie ma wpływu, lub ma nieznaczny wpływ na zdolność do prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
  • Jeśli u pacjenta występują zawroty głowy, senność, zaburzenia równowagi lub zaburzenia widzenia podczas przyjmowania leku, należy unikać prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Efekty te mogą ulegać nasileniu podczas równoczesnego spożywania alkoholu.

Podmiot odpowiedzialny

Reckitt Benckiser (Poland) S.A.
ul. Okunin 1
05-100 Nowy Dwór Mazowiecki

Dodatkowe informacje

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych, dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Cechy produktu