Popularne
Paracetamol Biofarm 500mg, 50 tabletek
Popularne

Paracetamol Biofarm 500mg, 50 tabletek

Cena: 6,59 zł

Cena jednostkowa: 1,32 zł za 10 tabletek
Wysyłamy w 1 dzień roboczy!
Dostępny

Paracetamol Biofarm 500mg, 50 tabletek - opis produktu

Paracetamol Biofarm to lek zawierający paracetamol, który działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo, nie powodując przy tym podrażnienia żołądka. Lek nie działa przeciwzapalnie.

Wskazania

  • Bóle o różnym natężeniu i o różnym pochodzeniu, zwłaszcza takie jak:
    • migreny,
    • bóle głowy,
    • bóle stawó, mieśni i kości,
    • bóle kręgosłupa,
    • bóle reumatyczne,
    • bóle zębów,
    • bóle menstruacyjne,
    • nerwobóle.
  • Gorączka w przebiegu przeziębienia i (lub) grypy.

Skład
1 tabletka zawiera:

  • substancje czynne: paracetamol 500mg,
  • substancje pomocnicze: skrobia żelowana, krospowidon, powidon, kwas stearynowy, magnezu stearynian.

Działanie
Przeciwbólowe, przeciwgorączkowe.

Dawkowanie

  • Dorośli i młodzież od 12 lat:
    • jednorazowo: 1 do 2 tabletek,
    • w utrzymującym się bólu: 1 do 2 tabletek 2 do 4 razy na dobę nie częściej niż co 4 godziny,
    • w bólach nowotworowych 10mg/kg mc/dawkę co 4 godziny zwykle w połączeniu z innymi lekami przeciwbólowymi o innym mechanizmie działania.
    • Maksymalna dopuszczalna dawka dobowa 8 tabletek.
    • Lek należy połknąć, popijając niewielką ilością wody.
  • Dzieci w wieku 6-12 lat: należy podawać połowę dawki przewidzianej dla osób dorosłych zachowując większe odstępy czasu pomiędzy dawkami.
  • Dzieci w wieku od 3 miesięcy do 6 lat:
    • nie należy podawać leku dzieciom poniżej 6 roku życia bez konsultacji z lekarzem;
    • paracetamol można podawać, stosując go w ilości 10mg/kg mc/dawkę. W odstępach nie mniejszych niż 6 godzin.
  • Lek stosować doustnie. Tabletkę należy połknąć, popijając niewielką ilością płynu (najlepiej przegotowanej wody). Tabletkę można podzielić na dwie równe dawki.
  • Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.
  • W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Przeciwwskazania

  • Uczulenie na paracetamol lub którykolwiek ze składników leku.
  • Nie stosować leku jeśli u pacjenta występuje:
    • choroba alkoholowa,
    • ciężkie zaburzenie czynności wątroby,
    • ciężkie zaburzenia czynności nerek.

Przechowywanie
Przechowywać lek w temperaturze poniżej 25°C, w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Działania niepożądane
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

  • Należy natychmiast przerwać przyjmowanie leku Paracetamol i niezwłocznie poradzić się lekarza, jeżeli wystąpią objawy takie jak: obrzęk języka lub gardła, twarzy, trudności w połykaniu, trudności z oddychaniem oraz czerwone, swędzące zmiany skórne. Są to objawy reakcji nadwrażliwości (ciężkiego uczulenia) na lek.

Rzadko (występują u 1 do 10 na 10000 pacjentów):

  • złe samopoczucie,
  • niedociśnienie (spadek ciśnienia krwi),
  • zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych.

Bardzo rzadko (występują rzadziej niż u 1 na 10000 pacjentów):

  • reakcje nadwrażliwości – ciężkie alergiczne reakcje wymagające przerwania leczenia,
  • zaburzenia krwi (zmniejszenie liczby płytek krwi lub białych krwinek).

Interakcje
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach stosowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować.

  • W szczególności należy poinformować lekarza o stosowaniu leków wymienionych poniżej:
    • inhibitory monoaminooksydazy (MAO) stosowane m.in. w depresji i chorobie Parkinsona. Równoczesne stosowanie tych leków z paracetamolem może powodować wysoką gorączkę i stan pobudzenia. Lek Paracetamol można zastosować nie wcześniej niż po 14 dniach po zaprzestaniu stosowania inhibitora MAO. Przerwa między zaprzestaniem przyjmowania paracetamolu a rozpoczęciem leczenia inhibitorem MAO musi trwać co najmniej 7 dni,
    • metoklopramid i domperydon (leki stosowane w leczeniu wymiotów i nudności), gdyż mogą nasilać działanie paracetamolu,
    • kolestyramina (stosowana w celu zmniejszenia stężenia cholesterolu), ponieważ może osłabiać działanie paracetamolu,
    • leki, które mogą zaburzać czynność wątroby, takie jak:
      • leki nasenne, przeciwpadaczkowe (np. fenobarbital, fenytoina, karbamazepina),
      • ryfampicyna (antybiotyk),
    • probenecyd stosowany w leczeniu dny moczanowej, ponieważ w przypadku jednoczesnego stosowania paracetamolu z probenecydem lekarz zmniejszy dawkę paracetamolu,
    • doustne leki przeciwzakrzepowe (np. warfaryna), gdyż paracetamol nasila działanie tych leków, co zwiększa ryzyko krwawień,
    • salicylamid (stosowany w gorączce i łagodnym bólu), ponieważ może opóźniać wydalanie paracetamolu z organizmu,
    • inne leki przeciwzapalne i przeciwbólowe (np. kwas acetylosalicylowy, ibuprofen), gdyż stosowane jednocześnie z paracetamolem zwiększają ryzyko zaburzenia czynności nerek,
    • kofeina, gdyż nasila działanie paracetamolu.
  • Lek Paracetamol Biofarm może wywierać wpływ na wyniki niektórych badań laboratoryjnych, takich jak oznaczanie stężenia glukozy we krwi.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

  • Lek zawiera paracetamol.
  • Nie należy stosować leku Paracetamol równocześnie z innymi lekami z paracetamolem ze względu na ryzyko przedawkowania i ciężkich działań niepożądanych.
  • Należy unikać częstego stosowania leków zawierających paracetamol.
  • Nie wolno przekraczać maksymalnej dawki paracetamolu na dobę. Stosowanie leku Paracetamol większych w dawkach niż zalecane może doprowadzić do ciężkiego uszkodzenia wątroby.
  • Przed rozpoczęciem przyjmowania leku Paracetamol  należy poradzić się lekarza jeżeli:
    • pacjent ma uczulenie na kwas acetylosalicylowy, ponieważ istnieje wówczas większe ryzyko uczulenia również na paracetamol,
    • u pacjenta występują zaburzenia czynności nerek (łagodne do umiarkowanych),
    • u pacjenta występują zaburzenia czynności wątroby (łagodne do umiarkowanych),
    • u pacjenta występuje niedobór dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej (enzymu odpowiedzialnego za prawidłową czynność czerwonych krwinek).
  • W trakcie przyjmowania paracetamolu nie należy pić alkoholu, ponieważ może to spowodować uszkodzenie wątroby. Szczególne ryzyko uszkodzenia wątroby występuje u osób regularnie pijących alkohol oraz u pacjentów z chorobą alkoholową wątroby bez marskości, a także u osób głodzonych.
  • Nie stosować dłużej niż przez 3 dni bez konsultacji z lekarzem.

Stosowanie u dzieci i młodzieży

  • Leku nie należy podawać dzieciom poniżej 6. życia bez konsultacji z lekarzem.

Paracetamol Biofarm z jedzeniem, piciem lub alkoholem

  • W trakcie przyjmowania paracetamolu nie należy pić alkoholu, ponieważ może to spowodować uszkodzenie wątroby.
  • Przyjmowanie leku w trakcie posiłku może opóźnić czas rozpoczęcia jego działania.

Ciąża i karmienie piersią

  • W ciąży i w okresie karmienia piersią lub gdy istnieje podejrzenie, że kobieta jest w ciąży, lub gdy planuje ciążę, przed zastosowaniem tego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.
  • Paracetamol Biofarm może być stosowany w okresie ciąży i karmienia piersią tylko wtedy, gdy w opinii lekarza jest to konieczne.

Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn

  • Paracetamol nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Podmiot odpowiedzialny
Biofarm Sp. z o.o.
ul. Wałbrzyska 13
60-198 Poznań