Kategorie

Polcrom 20 mg/ ml, krople do oczu, rozwór, 2 x 5 ml

Cena
9,69 zł

Produkt dostępny
Wysyłamy w 1-2 dni robocze

Opis produktu

Polcrom to lek w postaci kropli do oczu, stosowany w alergicznym zapaleniu spojówek i rogówki, w tym wiosennym i sezonowym. Lek zawiera sodu kromoglikan, który hamuje występowanie reakcji uczuleniowych poprzez zatrzymywanie uwalniania histaminy oraz pozostałych mediatorów komórkowych biorących udział w reakcji alergicznej. Ze względu na wartość pH odczynu kropli, która jest taka sama jak w odczynie łez, lek jest bardzo dobrze tolerowany.

Wskazania

Alergiczne zapalenie spojówek i rogówki, również sezonowe.

Skład

1 ml roztworu zawiera:

 • substancję czynną: sodu kromoglikan 20mg,
 • pozostałe składniki: sorbitol; disodu fosforan dwunastowodny; sodu diwodorofosforan jednowodny; disodu edetynian; sodu chlorek; polisorbat 80; benzalkoniowy chlorek, roztwór; woda oczyszczona.

Działanie

Lek hamuje uwalnianie histaminy i innych substancji, któe biorą udział w przebiegu reakcji alergicznych.

Dawkowanie

 • Należy zakraplać do worka spojówkowego po 1 lub 2 krople 4 razy na dobę, zachowując równe odstępy czasu.
 • Stosowanie leku należy rozpocząć w okresie bezobjawowym przed kontaktem z alergenem i kontynuować przez cały sezon.

 

Sposób stosowania:

 • przed zakraplaniem leku należy dokładnie umyć ręce,
 • zdjąć zakrętkę
 • odchylić głowę do tyłu, czystym palcem odchylić powiekę ku dołowi, aż między gałką oczną, a powieką utworzy się "kieszonka"
 • zakropić lek, celując w utworzoną "kieszonkę", jeżeli kropla nie trafiła do oka, należy zakropić następną,
 • delikatnie ucisnąć palcem kącik oka w okolicy nosa i zamknąć oko, nie mrugać i nie otwierać oka przez około 2 minuty, aby lek wchłonął się,
 • w przypadku stosowania kropli do obu oczu należy powtórzyć powyższe czynności w celu zakropienia drugiego oka,
 • w celu usunięcia ewentualnych resztek leku należy umyć ręce i zamknąć butelkę.

 

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Konieczne jest stosowanie leku przez dłuższy czas. Lek przeznaczony jest do miejscowego użytku zewnętrznego- worka spojówkowego. Nie dotykać zakraplaczem oka, powieki, okolic oka lub innych powierzchni, gdyż może doprowadzić to do zakażenia kropli. Stosowanie zakażonych kropli może mieć niebezpieczne konsekwencje, a nawet prowadzić do utraty wzroku.

Przeciwwskazania

Uczulenie na sodu kromoglikan lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku.

Przechowywanie

Przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 25ºC. Butelkę przechowywać szczelnie zamkniętą w opakowaniu zewnętrznym. Nie stosować tego leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na opakowaniu. Termin ważności oznacza ostatni dzień podanego miesiąca. Po pierwszym otwarciu butelki, kropli nie należy stosować dłużej niż 4 tygodnie. Leków nie należy wyrzucać do kanalizacji ani domowych pojemników na odpadki. Należy zapytać farmaceutę, jak usunąć leki, których się już nie używa. Takie postępowanie pomoże chronić środowisko.

Działania niepożądane

 • Jak każdy lek, lek może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
 • Sporadycznie u pacjentów może wystąpić przemijające pieczenie lub kłucie spojówek.
 • U pacjentów ze znacznie uszkodzoną rogówką bardzo rzadko odnotowywano mętne plamy na przedniej, przezroczystej warstwie oka, które były spowodowane odkładaniem się wapnia w trakcie leczenia.

Interakcje

Należy poinformować lekarza lub farmaceutę o wszystkich lekach, które pacjent stosuje obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które planuje stosować jednocześnie z Polcrom.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Jeżeli pacjent planuje stosowanie leku Polcrom, powinien skonsultować to z lekarzem lub farmaceutą.

 

Ciąża i karmienie piersią:

 • Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
 • Lek może być stosowany w okresie ciąży jedynie w przypadku zdecydowanej konieczności.
 • Nie wiadomo, czy sodu kromoglikan przenika do mleka kobiecego. Należy jednakże zachować ostrożność, mimo że jest mało prawdopodobne, aby lek przenikał do mleka kobiecego i wywierał działania niepożądane u dziecka karmionego piersią.

Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn:

 • Sodu kromoglikan nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Podobnie jednak jak w przypadku innych leków stosowanych do oczu, po zakropleniu leku mogą wystąpić przemijające zaburzenia widzenia (przemijające niewyraźne widzenie).

Lek zawiera benzalkonowy chlorek i fosforany:

 • W każdym ml roztworu lek zawiera 0,1 mg benzalkoniowego chlorku, który może być absorbowany przez miękkie soczewki kontaktowe i wpływać na ich zabarwienie. Przed zakropleniem leku należy zdjąć soczewki kontaktowe i poczekać 15 minut przed ich ponownym założeniem.
 • Benzalkoniowy chlorek może również powodować podrażnienie oczu, zwłaszcza u osób z zespołem suchego oka lub zaburzeniami dotyczącymi rogówki.
 • W przypadku wystąpienia nieprawidłowych odczuć w obrębie oka, kłucia lub bólu w oku wynikających z zastosowania leku, należy skontaktować się z lekarzem.
 • Lek zawiera 3,06 mg fosforanów w każdym ml roztworu, które mogą w bardzo rzadkich przypadkach spowodować zmętnienie rogówki w czasie leczenie z powodu gromadzenia się wapnia. Dotyczy to szczególnie pacjentów z ciężkimi uszkodzeniami przezroczystej części oka.

Podmiot odpowiedzialny

Warszawskie Zakłady Farmaceutyczne Polfa S.A.
ul. Karolkowa 22/24
01-207 Warszawa

Dodatkowe informacje

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych, dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Cechy produktu

Postać
Kluczowy składnik
Sposób aplikacji
Rejestracja
lek