2
25 października 2021

Codzienne prostowanie włosów a keratynizacja

Proste, gładkie i lśniące włosy są marzeniem każdej kobiety. Aby uzyskać ten efekt, niejednokrotnie decydują się one na różne zabiegi, np. prostowanie włosów. Może się ono odbywać z wykorzystaniem prostownicy lub jako keratynowe prostowanie włosów. Jakie są ich wady i zalety? Czego należy się wystrzegać?

Czy codzienne używanie prostownicy jest bezpieczne dla włosów? 

Bez wątpienia korzystanie z prostownicy daje możliwość uzyskania szybkiego efektu prostych i gładkich włosów. Pozwala to na zmianę ich wyglądu w zaledwie kilka minut. Na rynku dostępnych jest wiele różnego rodzaju prostownic wyposażonych w płytki wykonane z różnych materiałów. Niestety korzystanie z tych urządzeń ma sporo wad. Zbyt częste lub nieumiejętne prostowanie włosów negatywnie wpływa na ich kondycję. Częstotliwość prostowania włosów powinna zależeć przede wszystkim od rodzaju włosów i ich aktualnego stanu. W przypadku zdrowych włosów prostowanie 1-2 razy w tygodniu nie powinno nadwyrężyć ich struktury. Przy suchych i łamliwych włosach najlepiej unikać tego rodzaju stylizacji.  

Codzienne prostowanie nie jest wskazane dla żadnego typu włosów, nawet dla tych w najlepszej kondycji.  

Jeśli wykonujesz ten zabieg, pamiętaj o kilku bardzo ważnych zasadach.  

 • Przede wszystkim używaj termoochronnych kosmetyków. Zapobiegają one przesuszaniu się włosów, a także nadmiernemu ich nagrzewaniu.  
 • Nie kładź się spać w wilgotnych włosach. Mokre lub niedosuszone włosy mogą stać się bardziej łamliwe.  
 • Wysoka temperatura bardzo szkodzi włosom, dlatego staraj się modelować je przy jak najniższej temperaturze, która daje oczekiwany efekt.  
 • Nie szarp włosów podczas stylizacji. 
 • Pocieranie mokrych włosów ręcznikiem działa na nie niekorzystnie.  
 • Nigdy nie używaj prostownicy na mokre czy nawet wilgotne włosy, chyba że Twoja prostownica jest do tego odpowiednio przystosowana.  
 • Prostowanie włosów nie powinno być chaotyczne. Najlepiej zacząć je od pasm przy karku i kierować się w stronę przodu głowy.  
 • Przeciąganie kilkukrotnie jednego pasma rozgrzana prostownicą nie jest zalecane.  
 • Nie zapominaj o regularnym odżywianiu i nawilżaniu włosów, aby utrzymać je w odpowiedniej kondycji i pozwolić się zregenerować. 

Czym jest keratyna? Na czym polega keratynowe prostowanie włosów? 

Zabieg keratynowego prostowania włosów jest dobrą alternatywą dla osób codziennie prostujących włosy prostownicą. Typ włosów, który „lubi” keratynowe prostowanie to puszące się, niezdyscyplinowane kosmyki, które często są stosunkowo proste i zdrowe, ale wywijają się na końcach. 

Keratyna to białko, które jest jednym z budulców włosa. Keratynowe prostowanie włosów to zabieg fryzjerski polegający na nałożeniu na włosy preparatu z keratyną, następnie kilkukrotnym prostowaniu pasm włosów przy użyciu prostownicy rozgrzanej do wysokiej temperatury (ok. 200-230°C), by związać produkt z włosiem. Podczas tej czynności uzupełniane są ubytki keratyny w strukturze włosa, co pozwala na ich pogrubienie i wygładzenie. Zabieg ten jest dostępny w większości salonów fryzjerskich, ale możemy wykonać go bez problemu także w domu.  

Keratynizacja jest odwracalna. Keratyna z czasem wypłukuje się, a włosy wracają do stanu sprzed prostowania. W zależności od rodzaju włosów efekty mogą utrzymywać się od 2 do nawet 5 miesięcy. Aby przedłużyć efekty stylizacji, najlepiej używać do tego odpowiednio dostosowanych kosmetyków. Przez kilka dni po zabiegu najlepiej nie związywać włosów gumką, gdyż może ona zostawić widoczne odkształcenia. Nie zalecane jest także mycie włosów przez około 48 godzin od prostowania.  

Czy istnieją przeciwwskazania do zabiegu keratynowego prostowania włosów? 

Keratynowego prostowania włosów nie poleca się osobom o bardzo zniszczonych i połamanych włosach. Przy prostowaniu stosowana jest bardzo wysoka temperatura, która może spalić osłabione pasma. Dobrze jest najpierw odżywić i zregenerować włosy.  

Choć włosy farbowane nie są przeciwwskazaniem, to jednak keratynizacja może wypłukiwać kolor i pozostawiać na włosach żółty odcień. Najbezpieczniej jest odczekać 2 tygodnie między wykonaniem tych dwóch zabiegów.  

W niektórych preparatach mogą znajdować się toksyczne składniki, m.in. formaldehyd, które mogą negatywnie wpłynąć na strukturę włosa po wykonanym zabiegu. Dlatego warto zadbać o preparat dobrej jakości. 

Przeczytaj również:
Domowe sposoby na włosy – jak poprawić ich kondycję?

Źródła

 • Klowan M. Włosy w świetnej formie przez cały rok. Proteiny, humektanty i reszta potworów; wyd. Pascal, 2019. 
 • www.biotebal.pl/pielegnacja-wlosow/na-czym-polega-keratynowe-prostowanie-wlosow-i-jaki-ma-wplyw-na-wlosy. 
 • https://biotechnologia.pl/kosmetologia/keratynowe-prostowanie-wlosow-idealne-rozwiazanie-dla-posiadaczek-niesfornych-lokow,17749. 

Odpowiedzi na pytania naszych czytelników

Czy warto jeść pistacje?

Pistacje to popularny rodzaj orzechów drzewnych, który jest wyjątkowo bogaty w wiele wartościowych składników odżywczych, takich jak białka, aminokwasy, jedno-…

Zobacz więcej

Czy warto jeść śledzie?

Śledź jest niewątpliwie jednym z najczęściej spożywanych w Polsce gatunków ryb morskich. Mięso śledzia zawiera wysokiej jakości łatwo przyswajalne białko oraz dużą ilość niezwykle…

Zobacz więcej

Szczepienie przeciwko COVID-19 a przeciwko grypie – które najpierw?

Rekomendacje Zespołu Ekspertów, bazujące na wytycznych kilku krajów europejskich i Stanów Zjednoczonych, dopuszczają jednoczesne szczepienie przeciwko grypie i COVID-19. Warunkiem…

Zobacz więcej

Darmowe szczepienie przeciw grypie – kogo dotyczy?

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie metody zapobiegania grypie w sezonie 2021/2022 bezpłatne szczepienia przysługują: osobom zatrudnionym w podmiocie…

Zobacz więcej

Dawka szczepionki przypominająca a dodatkowa – jaka jest różnica?

  Dawka przypominająca rekomendowana jest u osób powyżej 18. roku życia oraz pracowników ochrony zdrowia, którzy mają bezpośredni kontakt z…

Zobacz więcej

Przeterminowane leki – czy można je bezpiecznie przyjąć?

Producenci leków określają termin ważności leku jako czas, w którym dany preparat wykazuje 100% skuteczności oraz bezpieczeństwo stosowania. Po upływie…

Zobacz więcej

Test antygenowy – czy warto go wykonać po kontakcie z osobą z objawami COVID-19?

Wskazane przez Pana objawy u osoby z poczekalni mogą, ale nie muszą wskazywać na jej zakażenie wirusem SARS-CoV-2. Ponadto został…

Zobacz więcej

Jak odróżnić muchomora sromotnikowego od kani?

Muchomor sromotnikowy odpowiada za najczęstsze zatrucia grzybami w Polsce. Jest to bardzo niebezpieczny grzyb, który tak jak Pani wspomniała, może…

Zobacz więcej

Zostaw komentarz

Czytaj także
27 października 2021 mgr farm. Monika Cichocka
26 października 2021 mgr farm. Łukasz Smoła
26 października 2021 mgr Anna Dulska
Dziękujemy za Twoje pytanie!
Postaramy się udzielić odpowiedzi w jak najkrótszym czasie :)
Dziękujemy!
Twój adres e-mail został dodany do newslettera :)