2
18 października 2021

Czy witamina C zapobiega dnie moczanowej?

Dna moczanowa to przewlekła choroba polegająca na odkładaniu się złogów moczanu sodu w różnych miejscach w organizmie. Czy witamina C może pomóc w walce z tą chorobą lub w jej zapobieganiu?

Dna moczanowa a witamina C 

Dna moczanowa związana jest z pojawieniem się stanów zapalnych najczęściej w okolicach stawów, tkanek miękkich i nerek. Przyczyną są gromadzące się w tych miejscach kryształki moczanu sodu, które indukują proces zapalny.

Wyróżnia się dwa rodzaje dny: pierwotną i wtórną. Postać pierwotna jest uwarunkowana genetycznie i wynika z zaburzeń przemian puryn w organizmie, co skutkuje nadmierną produkcją kwasu moczowego. Dna wtórna pojawia się w następstwie innych chorób, takich jak np. niewydolność nerek, cukrzyca czy nadciśnienie tętnicze.  

Choroba ta rozwija się stopniowo. Na początku często występuje bezobjawowa hiperurykemia (zwiększone stężenie kwasu moczowego we krwi), a następnie pojawiają się ostre napady dny spowodowane np.:  

  • nadmiernym spożyciem alkoholu i produktów bogatych w puryny,  
  • zwiększonym wysiłkiem fizycznym, 
  • stresem.  

Napadom tym towarzyszy silny ból, zaczerwienienie i obrzęk stawu śródstopno-paliczkowego palucha, kciuka, nadgarstka, łokcia, barku czy kolana. Do pojawienia się ostrego stanu zapalnego dochodzi najczęściej w nocy i stan ten z reguły utrzymuje się do kilku dni. Jeśli nie wdroży się właściwego postępowania napady te z upływem czasu stają się coraz częstsze i obejmują jednocześnie coraz więcej stawów.  

Jeśli leczenie nie zostaje podjęte dochodzi do destrukcyjnych zmian w obrębie chorych stawów. Na wystąpienie choroby mają wpływ czynniki niepodlegające modyfikacjom: uwarunkowania genetyczne, płeć (częściej dotyka mężczyzn), wiek. Ale nie bez znaczenia jest także styl życia.  

Spożywanie odpowiedniej ilości witaminy C każdego dnia jest bardzo ważne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Kwas askorbinowy pomaga także redukować stany zapalne u pacjentów z otyłością, cukrzycą czy nadciśnieniem tętniczym – chorób, które są czynnikami ryzyka wystąpienia dny moczanowej.  

Czy witamina C zapobiega dnie moczanowej? 

Na przestrzeni kilkudziesięciu lat przeprowadzono wiele badań dotyczących związku między dną moczanową a suplementacją witaminy C. Przyjmowanie witaminy C w średnich dawkach, ok. 500 mg na dobę może pozytywnie wpływać na obniżenie stężenia kwasu moczowego, którego nadmiar jest przyczyną wystąpienia dny.  

Korzystny wpływ kwasu askorbinowego na rozwój tej choroby prawdopodobnie wynika z jego działania urykozurycznego, czyli powodującego zwiększone wydalanie kwasu moczowego oraz hamowania jego syntezy. 

Spożywanie większych dawek, około 1500 mg/dobę nie wiąże się ze zmniejszeniem ryzyka zachorowania na dnę moczanową a może nawet przyczyniać się do wywołania działań niepożądanych. 

Według wielu naukowców właściwości witaminy C wykazują potencjał w profilaktyce i leczeniu dny, co nie znaczy, że jej suplementacja zapobiegnie skutkom niewłaściwego stylu życia.

Przeczytaj również:
Profilaktyka dny moczanowej
Dieta w dnie moczanowej

Źródła: 

  • Pachocka L., Jarosz M., Dna moczanowa. Porady lekarzy i dietetyków. PZWL, Warszawa 2012; 15-42. 
  • Huang H.Y. i in., Wpływ suplementacji witaminą C na stężenie kwasu moczowego w surowicy: wyniki randomizowanego, kontrolowanego badania. Zapalenie stawów. 52, 1843-1847 (2005). 
  • Choi HK, Gao X., Curhan G., Spożycie witaminy C i ryzyko dny moczanowej u mężczyzn: badanie prospektywne. Łuk. Stażysta. Med. 169, 502-507 (2009). 
  • Hansen S. N., Tveden-Nyborg P., Lykkesfeldt J., Does Vitamin C Deficiency Affect Cognitive Development and Function? Nutrients. 2014 Sep; 6(9): 3818-3846.

Odpowiedzi na pytania naszych czytelników

Zawartość witaminy C w pomarańczy

W pomarańczy jest około 50 miligramów witaminy C na 100 gramów produktu. Przeczytaj więcej:Jakie jest dzienne zapotrzebowanie na witaminę C?Witamina…

Zobacz więcej

Dna moczanowa a problemy ze stopami

Przede wszystkim należy skonsultować się z reumatologiem. Być może trzeba zmienić dawkę  allopurynol lub dołączyć dodatkowy preparat. Pomocna może okazać…

Zobacz więcej

Dzienna dawka witaminy C dla dziecka

Witamina C, czyli kwas askorbinowy to związek, który powinien być dostarczany naszemu organizmowi każdego dnia. Doskonałym preparatem z witaminą C…

Zobacz więcej

Zostaw komentarz

Czytaj także
25 stycznia 2021 mgr Izabela Skowrońska
25 stycznia 2021 mgr Ewelina Pietrzak
14 grudnia 2020 mgr farm. Natalia Sadowska
11 marca 2019 lek. Patrycja Królikiewicz-Kurek
28 czerwca 2018 mgr farm. Bartosz Raszkiewicz
Dziękujemy za Twoje pytanie!
Postaramy się udzielić odpowiedzi w jak najkrótszym czasie :)
Dziękujemy!
Twój adres e-mail został dodany do newslettera :)