Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Projekt Mama 2024 (2)
X - Wiosenne porządki
X - Herbal Monasterium
X - Zajączek wielkanocny 2024
X - Układ pokarmowy
X - Alergia 2024
X - Sale do -50%
1

Dermokosmetyki w walce z trądzikiem młodzieńczym

Słuchaj artykułu

Nieskazitelna i idealnie gładka skóra pozbawiona jakichkolwiek zaskórników, zmian skórnych czy przebarwień jest zjawiskiem niezwykle rzadkim. Trądzik zwyczajny (młodzieńczy) jest jednym z najczęstszych schorzeń skóry, które dotyczy 80-100% osób pomiędzy 11. a 30. rokiem życia – zarówno kobiet, jak i mężczyzn. U ponad 80% osób może mieć łagodny przebieg, a u pozostałych pozostawić po sobie ślady i przebarwienia. Jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry z trądzikiem? Co pomoże zwalczyć zaskórniki? Czy dermokosmetyki mogą wspierać walkę z trądzikiem młodzieńczym?

Dermokosmetyki w walce z trądzikiem młodzieńczym

Trądzik może występować pod wieloma postaciami. W zależności od przewagi poszczególnych wykwitów trądzikowych (zaskórników, grudek, krostek, nacieków zapalnych) wyróżniamy następujące postacie trądziku: 

  • zaskórnikowy, 
  • grudkowo-krostkowy, 
  • ropowiczy, 
  • bliznowcowy – następstwo zmian trądzikowych. 

Występują również rzadsze postacie trądziku, takie jak piorunujący i z wydrapania.


Dermokosmetyki
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Wszystko, co trzeba wiedzieć o trądziku zaskórnikowym 

Trądzik zaskórnikowy uznawany jest za jedną z lżejszych form trądziku młodzieńczego (pospolitego), który znany był już w starożytności.

Szczyt zachorowań na trądzik młodzieńczy przypada między 14. a 17. rokiem życia u dziewcząt i między 16. a 19. rokiem życia u chłopców.

Nie oznacza to jednak, że wysyp zmian skórnych nie może pojawić się np. po trzydziestce.  

Przyczyny występowania trądziku, powstawania zaskórników i niedoskonałości są zróżnicowane. Najczęściej wymieniane są dwa powody –  predyspozycje genetyczne oraz zmiany hormonalne odpowiedzialne za:  

  • powstawanie stanów zapalnych w okolicach gruczołów łojowych, 
  • zatykanie się porów skóry,  
  • zwiększoną aktywność gruczołów łojowych,  
  • zwiększone rogowacenie mieszków łojowych. 

Wśród innych częstych przyczyn trądziku wymienia się niewłaściwie dobrane kosmetyki i produkty do pielęgnacji, a także schorzenia powodujące wahania hormonów. Największą ilością gruczołów łojowych objęta jest twarz, klatka piersiowa i plecy.  

Trądzik u dorosłych  

Trądzik u dorosłych może przybierać różne postacie. Zazwyczaj jest to trądzik: 

  • różowaty (objawia się w postaci widocznych zmian rumieniowych),  
  • grudkowy (podskórne grudki), 
  • torbielowaty (wypełnione ropą zaskórniki). 

Zmiany trądzikowe u dorosłych w niektórych przypadkach mogą wymagać wizyty w gabinecie lekarskim i podjęcia leczenia farmakologicznego, ale kluczowa jest również odpowiednio dobrana i przemyślana pielęgnacja.  

Jak powinno wyglądać leczenie trądziku? 

Leczenie trądziku jest długotrwałym procesem, dlatego też najbezpieczniej jest zwrócić się o poradę do lekarza dermatologa. W zależności od rodzaju i ilości zmian trądzikowych lekarz może przepisać terapię polegającą na stosowaniu leków miejscowych. Do najczęściej przepisywanych zalicza się kwas azelainowy, izotretynoinę, tretynoinę, nadtlenek benzoilu i kwas salicylowy. Są to  substancje o działaniu przeciwzapalnym, złuszczającym i przeciwbakteryjnym.  

Często stosowaną metodą jest również doustna antybiotykoterapia, która trwa zazwyczaj od 6 do 8 tygodni (efekty widoczne są już po 4-6 tygodniach). Leczenie trądziku pospolitego może oznaczać również wdrożenie leczenia hormonalnego mającego na celu zmniejszenie produkcji łoju. 

Pielęgnacja skóry skłonnej do trądziku 

W leczeniu trądziku niezwykle ważnym elementem jest domowa pielęgnacja. Na zmiany trądzikowe zaleca się stosowanie delikatnych żeli, które dogłębnie oczyszczają skórę. Polecane są np. produkty wzbogacone o ekstrakt z mirtu zwyczajnego. Pomocne może okazać się również połączenie ekstraktu z mirtu zwyczajnego i celastrolu (związku chemicznego wyizolowanego z ekstraktów z korzeni winorośli Tripterygium wilfordii i krzewu Tripterygium regelii), które ogranicza nadmierną produkcję sebum. Dzięki temu możliwe jest kompleksowe zwalczanie wszelkich czynników powodujących trądzik na wszystkich etapach jego powstawania.  

Niewłaściwe i niedopasowane do problemu skórnego produkty mogą dodatkowo zaostrzać stany zapalne.

Aplikowane na twarz kosmetyki powinny być pozbawione zapachu i sztucznych barwników. W tym celu doskonale sprawdzą się produkty stworzone z myślą o pielęgnacji skóry z niedoskonałościami osób dorosłych. Żele powinny być pozbawione mydła. Codzienną pielęgnację skóry z niedoskonałościami warto wzbogacić także o krem przeciw niedoskonałościom, który przeznaczony jest dla osób ze skórą skłonną do trądziku. 

Jak pozbyć się zaskórników na twarzy?  

Zaskórniki zwykle zlokalizowane są na twarzy, w tak zwanej strefie T, czyli na czole, nosie i brodzie. Należy pamiętać, że zaskórniki zamknięte to nie to samo, co zaskórniki otwarte. Jaka jest różnica? Zaskórniki otwarte to czarne kropki, które zwykle występują na nosie lub brodzie. Powstają na skutek wymieszania się zrogowaciałego naskórka i sebum, a następnie utlenienia. Z kolei zaskórniki zamknięte tworzą na powierzchni skóry jasne grudki. Z zaskórnikami zwykle zmagają się osoby posiadające skórę tłustą i mieszaną. Zazwyczaj towarzyszy im również błyszczenie się skóry.  

Wiele osób poszukuje odpowiedzi na pytanie, jak pozbyć się zaskórników. W walce z zaskórnikami pomocne mogą okazać się kremy odblokowujące, które w składzie posiadają połączenie celastrolu i ekstraktu z mirtu zwyczajnego. Produkty takie wykazują działanie regulujące wydzielanie sebum i wygładzające skórę. Ponadto ograniczają powstawanie pryszczy i zaskórników na twarzy. Efekt zmatowionej i wygładzonej skóry jest w zasięgu ręki, ale najważniejsza jest regularność i cierpliwość.  

Kolejnym krokiem w walce z zaskórnikami na twarzy może być regularne, ale niezbyt agresywne złuszczanie naskórka. Dzięki usunięciu martwych komórek zmniejsza się również ilość powstających zaskórników. 

W pozbyciu się zaskórników na twarzy kluczowe jest także stosowanie produktów oczyszczających przeznaczonych do skóry tłustej ze skłonnością do trądziku. Żele, które w składzie zawierają wyżej wspomniany ekstrakt z mirtu zwyczajnego, zwalczają bakterie odpowiedzialne za powstawanie zmian oraz przynoszą skórze ukojenie. Dodatkowo pomagają też w eliminowaniu krostek i zaskórników na twarzy, a także odblokowują zatkane pory i zmniejszają wydzielanie sebum.  

Aby uzyskać efekt promiennej i wolnej od niedoskonałości cery, należy odpowiednio ją pielęgnować. Właściwie dobrane produkty sprawią, że skóra stopniowo zacznie nabierać  zdrowego wyglądu.  


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła: 

  1. Trądzik zwyczajny: patogeneza i leczenie. Konsensus Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, https://www.termedia.pl/Tradzik-zwyczajny-patogeneza-i-leczenie-Konsensus-Polskiego-Towarzystwa-Dermatologicznego,56,20040,1,0.html, 2013/01/03. 
  2. M.Harupa, P. Musiak, W. Hawryłkiewicz, Kosmetologia i Trądzik Pospolity, Indygo Zahir Media, Wrocław 2012, s.121. 
  3. A. Pocztarska, Slow Beauty. Recepta na piękno, Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, Kraków 2020, s. 38. 
  4. A. Mahto, Skin Beauty. Biblia pięknej i zdrowej skóry, Wydawnictwo Kobiece, Białystok 2019, s. 133.
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę