Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Niezbędnik majówkowy
X - Alergia 2024
X - Baby Week 22.04-05.05
X - Bądź Eco
X - Sale do -50%
8

Dieta na wypadanie włosów – co jeść, aby włosy przestały wypadać?

Słuchaj artykułu

Większość osób marzy o gęstych i długich włosach. Niestety znaczna część z nas zmaga się z ich nadmiernym wypadaniem i przerzedzeniem. Dieta ma duży wpływ na kondycję włosów. W tym artykule poznasz przyczyny wypadania włosów oraz dietetyczne wskazówki, które mogą pomóc je ograniczyć.

Dieta na wypadanie włosów – co jeść, aby włosy przestały wypadać?

Przyczyny wypadania włosów 

Włosy naturalnie wypadają każdego dnia, a w ich miejsce pojawiają się nowe włosy.  

Ilość wypadających włosów nie powinna jednak przekraczać 70-100 sztuk dziennie. 

Gdy włosy wypadają w nadmiarze, nie powinniśmy tego bagatelizować. Taki stan może wskazywać na:  

  • zaburzenia hormonalne,  
  • niedobory żywieniowe,  
  • odchudzanie i niedożywienie.  

Produkty hamujące wypadanie włosów
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Wzmożone wypadanie włosów towarzyszy różnym schorzeniom, takim jak zespół policystycznych jajników (PCOS), niedoczynność lub nadczynność tarczycy, anemia, insulinooporność oraz hiperprolaktynemia. 

Z problemem wypadających włosów często zmagają się również kobiety w ciąży. W trakcie ciąży zapotrzebowanie na wiele składników odżywczych wzrasta, co może wiązać się z wystąpieniem ich niedoborów. Ich pojawienie się może skutkować zaburzeniami w prawidłowej produkcji włosów i ich wypadaniem. Dodatkowo tak intensywne zmiany hormonalne, które zachodzą w ciele przyszłej matki, wpływają na znaczne osłabienie włosów.   

Jakie składniki diety są ważne dla włosów? 

Odpowiedź na to pytanie jest często trudna, biorąc pod uwagę różne przyczyny ich wypadania. Niektóre składniki są jednak niezbędne do prawidłowej pracy mieszków włosowych, dlatego warto dbać o różnorodną i zbilansowaną dietę na co dzień. 

Żelazo 

Żelazo jest składnikiem, którego niedobór wywołuje anemię. Jednym z jej objawów są wypadające włosy. Żelazo można znaleźć głównie w mięsie i produktach pochodzenia zwierzęcego, ale znajduje się ono również w fasoli, grochu, soczewicy, chlebie żytnim czy kaszy gryczanej. Należy pamiętać, że żelazo zawarte w produktach roślinnych wchłania się dużo gorzej niż to pochodzące ze źródeł zwierzęcych. 

Cynk 

Niedobory cynku również mogą prowadzić do wzmożonej utraty włosów. Źródłem cynku są m.in.: 

  • ryby,  
  • ostrygi,  
  • mięso,  
  • wątróbka,  
  • jaja, 
  • ser żółty,  
  • kasza gryczana,  
  • pestki dyni,  
  • nasiona słonecznika. 

Biotyna 

Witaminą istotną dla włosów jest biotyna. Jej niedobory, choć nie są częste, mogą przyczynić się do wypadania włosów. Biotyna znajduje się zarówno w żywności pochodzenia zwierzęcego (wątróbka, jaja, sardynki), jak i roślinnego (soja, orzechy włoskie, kalafior, migdały, szpinak). 

Witamina B12 

Kolejną ważną witaminą jest witamina B12, której brak również skutkuje anemią i wypadaniem włosów. Jej niedobory często obserwowane są u osób ograniczających lub rezygnujących z mięsa i wszelkich produktów odzwierzęcych, ponieważ to one są jej głównym, dobrze przyswajalnym źródłem.  

Na diecie wegańskiej i wegetariańskiej należy ją obowiązkowo suplementować. 

Witamina D 

Witamina D jest jedną z najważniejszych witamin, a jej powszechnie występujący niedobór źle wpływa na kondycję całego organizmu, w tym również włosów. Zapotrzebowanie na witaminę D jest tylko w niewielkim stopniu pokrywane za pomocą diety. Możliwa jest jej synteza w organizmie poprzez wystawianie skóry na działanie promieni słonecznych, jednak eksperci zalecają jej regularną suplementację w celu uniknięcia niedoborów. 

Dieta na wypadanie włosów to nic innego jak prawidłowo zbilansowane, różnorodne posiłki, które dostarczają wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Warto w codziennej diecie uwzględniać produkty bogate w składniki takie jak żelazo, cynk, biotyna oraz witamina B12. Dodatkowo warto zadbać o prawidłowe stężenie witaminy D w organizmie. Jednak, gdy włosy wypadają nadmiernie przez dłuższy czas, warto również wykonać badania krwi oraz udać się do specjalisty, aby wdrożyć indywidualnie dobrane zalecenia.  

Przeczytaj również:
Zioła na wzmocnienie i porost włosów
Domowe sposoby na włosy – jak poprawić ich kondycję?


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła: 

  1. Sobstyl, M., Tkaczuk-Wlach, J., & Jakiel, G. (2010). Diagnostyka hormonalna łysienia kobiet. Przeglad Menopauzalny, 14(1), 52. 
  2. Almohanna HM, Ahmed AA, Tsatalis JP, Tosti A. The Role of Vitamins and Minerals in Hair Loss: A Review. Dermatol Ther (Heidelb). 2019;9(1):51-70. 
  3. Motosko CC, Bieber AK, Pomeranz MK, Stein JA, Martires KJ. Physiologic changes of pregnancy: A review of the literature. Int J Womens Dermatol. 2017;3(4):219-224. Published 2017 Oct 21. 
  4. Finner AM. Nutrition and hair: deficiencies and supplements. Dermatol Clin. 2013;31(1):167-172. 
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę