13
10 września 2021

Domowe sposoby na biegunkę – jak sobie z nią poradzić?

Biegunka to przykra dolegliwość, która może być spowodowana wieloma czynnikami. Leczenie biegunki to przede wszystkim odpowiednie nawodnienie organizmu. Wyróżniamy wiele domowych i naturalnych metod leczenia biegunki, które poznasz w tym artykule. 

Powody występowania biegunki 

Biegunka jest to zjawisko częstego oddawania stolca, który zwykle jest płynny. Może trwać od kilku godzin do nawet kilku dni. Najczęstszym powodem biegunki jest zatrucie pokarmowe, jednakże istnieje cały szereg przyczyn tej męczącej przypadłości. Biegunkę wywołują wirusy oraz bakterie. Jest to naturalny mechanizm obronny organizmu przed patogenem – w przebiegu infekcji organizm próbuje zwalczyć zarazki, prowadząc naturalną detoksykację. Podczas biegunek spowodowanych infekcjami występują zwykle także wymioty oraz gorączka.  

Innym powodem występowania biegunki jest nadwrażliwość jelit na przyjmowane pokarmy. Ta przyczyna charakteryzuje się brakiem występowania nudności i zwykle pojawia się na krótko po przyjęciu pokarmu, który podrażnia jelita.  

Przykre i uporczywe biegunki mogą być spowodowane również alergią na pokarm. W takich sytuacjach mamy zwykle do czynienia z równocześnie występującymi objawami nadwrażliwości organizmu, takimi jak wysypki skórne, wodnisty katar czy też skurcze oskrzeli.  

Biegunka może także zostać wywołana na skutek zażywania leków, jako ich działanie niepożądane. Niemal wszystkie leki charakteryzują się skutkami ubocznymi w postaci biegunek. Najczęściej jednak, biegunkę wywołuje długotrwała antybiotykoterapia 

 Sposoby na rozwolnienie u dorosłych 

Podstawą leczenia biegunki u dorosłych jest zachowanie równowagi wodno-elektrolitowej. Dbajmy zatem, by nie doprowadzić do odwodnienia organizmu. Pomocne będą elektrolity, które można zakupić w aptece. Zawierają one niezbędne składniki, które w dużych ilościach są tracone przez organizm. Dodatkowo, produkty elektrolitowe mogą zawierać glukozę – łatwo przyswajalny cukier, który stanowi podstawowy składnik energetyczny organizmu. Warto zaopatrzyć się w opakowanie elektrolitów i zachować je w domowej apteczce. 

Biegunkę możemy leczyć farmakologicznie. Podstawowym lekiem na biegunkę u dorosłych jest loperamid, który dostępny jest w aptece bez recepty. Substancja ta znacznie spowalnia perystaltykę jelit, dzięki czemu biegunka zostaje zahamowana. W leczeniu biegunki stosujemy także leki rozkurczowe, gdy jednocześnie mamy do czynienia z bolesnymi skurczami. Przykładem popularnego leku rozkurczowego, który dostępny jest bez recepty, jest drotaweryna. Inne apteczne sposoby na biegunkę, to węgiel leczniczy oraz diosmektyt. 

Istnieje wiele domowych sposobów na biegunkę, które stanowią świetne uzupełnienie terapii lekami. Tradycyjnie biegunkę możemy leczyć za pomocą naparów ziołowych. Zioła stosowane w leczeniu biegunki, to: 

 • rumianek, 
 • mięta, 
 • kolendra, 
 • pierwiosnek, 
 • nagietek, 
 • szałwia, 
 • koper włoski. 

Nagietek, rumianek oraz szałwia działają przeciwzapalnie oraz antyseptycznie. Mięta ma działanie rozkurczowe i łagodzi bóle brzucha występujące podczas biegunek. Likwiduje także wzdęcia. 

Podstawą leczenia biegunki domowymi metodami jest odpowiednia dieta. Podczas biegunki powinniśmy szczególnie dbać o przyjmowane pokarmy. Bezwzględnie przeciwwskazane jest zatem spożywanie alkoholu, kawy czy też napojów gazowanych. Wskazane natomiast jest jedzenie lekkich potraw, takich jak owoce, warzywa, kleik ryżowy. Ciekawym, chociaż mniej popularnym sposobem domowym jest spożywanie gorzkiej czekolady. Kakao zawarte w czekoladzie hamuje wydzielanie wody do światła jelit, a zatem hamuje biegunkę. Należy ograniczyć spożywanie błonnika, który ma działanie stymulujące pracę jelit. 

Domowe sposoby na biegunkę u dzieci 

Prawidłowe postępowanie w przypadku biegunki u dziecka powinno rozpocząć się od nawadniania 

Podczas biegunki dziecko traci duży wody, co wiąże się z bezpośrednim zagrożeniem równowagi organizmu 

Nawadnianie organizmu dziecka możemy uzupełnić o podaż odpowiednich elektrolitów. Producenci tych preparatów bardzo często posiadają w swojej ofercie wersję elektrolitów dla dzieci, ze specjalnie dostosowanym składem. Elektrolity dla dzieci różnią się składem a także smakiem – wersje dla dzieci są zazwyczaj bardziej przystępne, by dziecko mogło wypić przygotowany napój ze smakiem. Pamiętajmy, by podawać dzieciom wodę niegazowaną. Przeciwwskazane są soki, słodkie napoje, woda gazowana. W przypadku niemowląt należy skonsultować się jak najszybciej z lekarzem, który zaproponuje odpowiednie postępowanie. W przypadku biegunki u dzieci przeciwwskazane jest podawanie leków przeciwbiegunkowych na własną rękę. Gdy zauważysz pierwsze objawy odwodnienia, należy niezwłocznie zasięgnąć profesjonalnej pomocy lekarza.  

Sposoby na biegunkę w ciąży 

Biegunka w ciąży spowodowana jest zwykle zmianami, jakie następują w organizmie kobiety. Jest to zjawisko zupełnie normalne i nie powinno wzbudzać niepokoju u przyszłych mam, jeżeli tylko nie występuje nagminnie. Długotrwałe biegunki natomiast stanowią zagrożenie dla ciężarnych, ponieważ mogą wywoływać odwodnienie organizmu.  

Przyczyny biegunki w ciąży mogą być podobne jak każdej innej biegunki. Możemy mieć do czynienia z alergiami pokarmowymizatruciem pokarmowym czy też zakażeniem bakteryjnym lub wirusowym. Rozwolnienie może być spowodowane przez nieprawidłową dietę – ciężkostrawne posiłki lub zbyt dużą ilość błonnika. Biegunka w ciąży może być również wynikiem stresu. 

Aktualne wytyczne nie uznają biegunki jako objawu ciąży, jednak bardzo często zdarzają się przypadki rozwolnień w okresie kilku tygodni po zapłodnieniu. Biegunki takie wywołane są silnym wpływem hormonów na organizm kobiety.  

Leczenie biegunki w ciąży, podobnie jak każdej innej biegunki, polega przede wszystkim na podaży wody. Biegunka w ciąży powinna być leczona naturalnymi, domowymi sposobami, które są bezpieczne dla mamy oraz dziecka. Warto nawadniać organizm poprzez picie wody porcjami, co 15 minut. Na ten typ biegunki świetnie sprawdzą się łagodne ziołowe napary z rumianku lub mięty. Zadbajmy o prawidłową dietę podczas biegunki – wskazane jest spożywanie lekkostrawnych posiłków, które nie będą dodatkowo obciążały układu pokarmowego. Zalecane jest jedzenie bananów oraz czarnych jagód, które mają działanie zapierające. 

Jakie jeszcze sposoby na rozwolnienie warto znać? 

Sposoby leczenia biegunki możemy uzupełnić za pomocą podawania probiotyków, które korzystnie wpływają na florę bakteryjną. Na rynku farmaceutycznym możemy obecnie spotkać wiele preparatów, które zawierają popularne szczepy bakterii probiotycznych.  

Przeczytaj również:
Biegunka bakteryjna a wirusowa – jak je rozpoznać i jak leczyć?

Źródła: 

 • Janiec W., Kompendium Farmakologii, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2015. 
 • Mutschler E., Geisslinger G., Kroemer H.K., Ruth P., Schafer-Korting M., Farmakologia i toksykologia, wyd. 3 poprawione i uzupełnione, Wrocław: Medpharm Polska, Elsevier Urban & Partner, 2013. 
 • https://www.orsalit.pl/skad-sie-bierze-biegunka-w-ciazy 
 • https://www.orsalit.pl/domowe-sposoby-na-biegunke-sprawdzone-metody 

Odpowiedzi na pytania naszych czytelników

Jak odróżnić muchomora sromotnikowego od kani?

Muchomor sromotnikowy odpowiada za najczęstsze zatrucia grzybami w Polsce. Jest to bardzo niebezpieczny grzyb, który tak jak Pani wspomniała, może…

Zobacz więcej

Zostaw komentarz

Czytaj także
08 października 2021 mgr farm. Dawid Wardecki
07 października 2021 mgr farm. Joanna Dąbska-Zylka
07 października 2021 mgr farm. Izabela Burda-Markiewicz
10 września 2021 mgr farm. Dawid Wardecki
Dziękujemy za Twoje pytanie!
Postaramy się udzielić odpowiedzi w jak najkrótszym czasie :)
Dziękujemy!
Twój adres e-mail został dodany do newslettera :)