Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Beauty Week
X - Nowości
X - Męska strefa
X - Produkty z gratisem
X - Niezbędnik majówkowy
X - Darmowa Dostawa 17.04-18.04
2

Doustna antykoncepcja hormonalna a dieta

Słuchaj artykułu

Doustna antykoncepcja jest aktualnie najczęściej wybieraną formą zabezpieczenia przed nieplanowaną ciążą. Wysoka skuteczność oraz łatwość stosowania determinuje wybór tej formy antykoncepcji przez kobiety. Niestety oprócz zalet tej metody istnieją także zagrożenia wynikające z jej stosowania.

Doustna antykoncepcja hormonalna a dieta

Jakie korzyści niesie za sobą stosowanie doustnej antykoncepcji? 

Doustna antykoncepcja jest skuteczna w niemal stu procentach. Nie stwierdzono także zmniejszenia płodności po zaprzestaniu jej stosowania. Pozytywnie wpływa na regulację krwawień miesiączkowych oraz zmniejsza dolegliwości związane z napięciem przedmiesiączkowym. Kobiety są mniej narażone na wystąpienie mięśniaków macicy i nowotworów narządów płciowych, a także innych schorzeń, takich jak wrzody dwunastnicy czy stany zapalne jelita grubego.


Antykoncepcja
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Na czym polega mechanizm działania preparatów antykoncepcyjnych? 

Na rynku farmaceutycznym dostępne są tabletki o różnym składzie. Spośród nich najbardziej popularne są te zawierające estrogen i progestagen. Pierwszy z nich odpowiada za hamowanie wydzielania hormonu folikularnego, który jest odpowiedzialny za dojrzewanie pęcherzyka Graffa. Z kolei drugi hamuje wydzielanie hormonu luteinizującego odpowiedzialnego za owulację. Dodatkowo zmianie ulega konsystencja śluzu i struktura nabłonka macicy. 

Jaką rolę przy antykoncepcji odgrywa dieta? 

W czasie stosowania antykoncepcji warto zwrócić uwagę na prawidłową dietę i styl życia. Przeprowadzone badania wskazują, że antykoncepcja hormonalna ma wpływ na poziom lipidów we krwi. Mowa tutaj o zwiększeniu poziomu cholesterolu oraz trójglicerydów. W celu zmniejszenia ryzyka zachorowania na choroby układu krążenia, takie jak nadciśnienie tętnicze i choroby zakrzepowo-zatorowe ważne, aby dbać o odpowiednią ilość spożywanych nienasyconych kwasów tłuszczowych, głównie z rodziny omega-3 oraz DHA. Ich bogatym źródłem są oleje roślinne, orzechy i ryby takie jak łosoś, tuńczyk czy dorsz. Liczne dowody naukowe wskazują, że kwasy omega-3 wpływają na obniżenie poziomu trójglicerydów, a co za tym idzie – wykazują działanie przeciwmiażdżycowe i ochronne na mięsień sercowy oraz układ krążenia. Dodatkowo udowodniono, że kwasy te działają antyarytmicznie, przeciwzapalnie oraz przeciwkrzepliwie. 

Substratami do syntezy trójglicerydów w wątrobie są cukry, m.in. sacharoza czy fruktoza. W związku z tym, aby nie podnosić poziomu tych glicerydów we krwi, warto wybierać produkty o niskim indeksie glikemicznym, takie jak jajka, jogurty, pierś z kurczaka, kasza, ryż czy awokado. Ponadto powinno się unikać nadmiernego spożycia soli, gdyż jej nadmiar przyczynia się do wystąpienia nadciśnienia tętniczego. Ze swojej diety warto wyeliminować słodycze oraz alkohol i papierosy. 

W związku z działaniem estrogenów zawartych w preparatach antykoncepcyjnych zaobserwowano wzrost poziomu fibrynogenu we krwi, co prowadzi do zwiększonej jej krzepliwości. Warto więc włączyć do swojego jadłospisu produkty, które wykazują działanie antyagregacyjne, np. łosoś, orzechy, migdały, szpinak czy suplementy diety z miłorzębem japońskim.  

Wspomniane wcześniej estrogeny wpływają także na syntezę prekursorów serotoniny, zaburzając je. Może to skutkować stanami depresyjnymi, trudnościami z zapamiętywaniem, problemami z regulacją snu i spadkiem libido. W takim przypadku dobrze suplementować witaminę D, kurkumę i produkty bogate w kwasy omega-3. 

Niestety antykoncepcja hormonalna może wchodzić w interakcje z niektórymi składnikami pokarmowymi lub innymi lekami. Tak dzieje się w przypadku antybiotyków. Pojawiają się liczne doniesienia, że antybiotyki mogą osłabiać działanie antykoncepcji. Inne leki, które mogą zaburzać działanie leków antykoncepcyjnych, to leki przeciwpadaczkowe, przeciwgrzybicze, przeciwdepresyjne czy przeciwgruźlicze. Również niektóre zioła, np. dziurawiec, senes czy kruszyna, zakłócają działanie antykoncepcji hormonalnej. 

W związku z tym bardzo ważne, aby w przypadku stosowania antykoncepcji hormonalnej skonsultować z lekarzem przyjmowanie innych leków. 

Czy antykoncepcja powoduje przyrost masy ciała? 

Często słyszy się, że przyczyną rezygnacji z przyjmowania antykoncepcji hormonalnej jest przyrost masy ciała. Większość przeprowadzonych badań nie potwierdza jednak wpływu przyjmowanych hormonów na wzrost wagi. Najczęstszą przyczyną jest nieprawidłowa dieta oraz brak lub zbyt mała aktywność fizyczna. Odpowiedni styl życia i dieta mogą znacząco przyczynić się do zmniejszenia skutków ubocznych przyjmowanej antykoncepcji hormonalnej.   

Przeczytaj również:
Jak stosować tabletki antykoncepcyjne?

Metody antykoncepcji hormonalnej – wady, zalety i skutki uboczne


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła: 

  1. Lech M. M., 2011. Czy antykoncepcja hormonalna może być czynnikiem sprzyjającym zwiększeniu masy ciała u kobiet? Forum Zaburzeń Metabolicznych 2011 (2), 1: 27–33. 
  2. Stachowiak G., Pakalski A., Połać I., Jędrzejczyk S., Stetkiewicz T., Pertyński T. 2004. Ryzyko powikłań zakrzepowo-zatorowych podczas doustnej antykoncepcji i hormonalnej terapii zastępczej. Przegląd Menopauzalny 1: 53–57. 
  3. www.lucynakobielska.pl/aktualnosci/. 
  4. Speroff, L., Darney P.D., 2007. Antykoncepcja. Medycyna Praktyczna, Kraków. 
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę